Vücudumuz c vitamini üretir mi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Vücudumuz c vitamini üretir mi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: vücudumuz c vitamini üretir mi

  Portakal gibi turunçgillerde bulunan C vitamini insanlar tarafından üretilemez. Çoğu bitki ve hayvan türü kendi C vitamin ihtiyacını glikozdan üreterek tedarik etmektedir. İnsan gibi üretemeyen varlıklar ise C vitaminini dışardan almak zorundadır.


  Vitaminler; hayvani ve nebati kaynaklı besinlerde bulunan organik bileşiklerdir. Vücut için gerekli olan vitaminlerin noksanlığında çeşitli hastalıkların ortaya çıkması beklenir.

  Vücut Vitamin Üretmez.....

  Bilmemiz gereken en önemli nokta vücudun vitamin üretmediğidir. Bu sebeple doğru ve dengeli beslenmek şarttır. Yaşımızla vücudumuz için gerekli olan vitamin miktarı ve çeşiti arasında doğru bir bağlantı vardır. Özellikle çocukların bütün vitaminleri dengeli bir şekilde alması gerekir. Otuz yaşını aşan kadınların da mutlaka kaybettikleri kalsiyumu vücutlarına kazandırmaları, menopoz dönemi ile birlikte giderek artan kalsiyum kaybının kemik erimesi hastalığına yol açtığını bilmeleri gerekir. Bu sebeple bahse konu durumda bulunan kadınların D vitamini alımını arttırmaları ve bunun için de süt. yoğurt, peynir gibi bol kalsiyum ihtiva eden ürünleri daha fazla tüketmeleri gerekmektedir.
  A Vitamini

  Vücudun gelişmesi, göz sağlığı, solunum sistemi ve sağlıklı bir cilt için gereklidir. Burun, boğaz, akciğerler ve idrar yolları enfeksiyonuna karşı korunmaya yardım ederek cilt ve mukozanın sağlıklı kalmasını sağlar.
  Gece görmede rol oynayan bir göz pigmentinin oluşması için gereklidir. Ceninin rahim içinde uygun gelişimi için gereklidir, kemik gelişimi sağlığını etkiler.


  B Vitamini

  İştah, sindirim sistemi ve sinir sistemi için gereklidir. B grubu vitaminler; tahıllar, yağsız et, böbrek, yürek, beyin, karaciğer, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda, maya özü, pirinç, bezelye, yerfıstığı, beyaz ekmek, patates, tavuk, az pişmiş biftek ve sütte bulunur.

  B1 Vitamini

  Buğday, pirinç, mısır, yulaf, darı, çavdar ve bu tahıllarla yapılan besinlerde bulunur. Kepek ekmeği ve bira mayasında da vardır.

  B2 Vitamini

  Süt, peynir, yoğurt ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde, maya özü, kuzu ciğer, peynir, çavdar, buğday, yumurta,, az pişmiş biftek ve tavukta bulunur.

  B3 Vitamini

  Çekilmiş kahve, tavuk, biftek, yumurta, peynir, balık, fasulye, bezelye, kepekli ekmek ve patateste bulunur.

  B5 Vitamini

  Bira mayası, maya özü, fındık, buğday kepeği, yumurta ve kümes hayvanlarında bulunur.

  B6 Vitamini

  Kümes hayvanları, sığır ve koyun eti, karaciğer, yumurta, süt, muz, balık, lahana, patates, kepekli ekmek, beyaz ekmek, fırında pişmiş fasulye, bezelye ve portakalda bulunur.

  B12 Vitamini

  Karaciğer, et, yumurtada, kuzu ciğeri, balık, kuzu eti, biftek ve maya özünde bulunur.

  C Vitamini

  Vücudun direncini artırır. Mikrobik hastalıklarla mücadele gücü kazandırır ve bu tür hastalıklara yakalanmaktan korur. Dokuların ve diş etlerinin sağlığı için gereklidir. Kolajen (vücudun hücreler arası çimentosu) oluşumu, büyüme, doku onarımı ve yara iyileşmesi, antikor yapımı ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonu, böbrek üstü bezlerde kortikosteroid hormonların oluşması, demirin emilimi ile onun kemik iliği, dalak ve karaciğerde gerekli birikimi için gerekli bir vitamindir. Sigara içenlerin bu vitamini bolca almaları gerekir.
  Portakal, mandalina, greyfurt, limon, havuç, çilek, kavun, taze kırmızı ve yeşil biber, beyaz ve kırmızı lahana, maydanoz, kuşburnu , yeşil sebzelerde, siyah kuru üzüm, biber, lahana, üzüm suyu, karnıbahar, taze patates, domates, pırasa ve muzda bulunur.

  D Vitamini

  Kalsiyum ve fosforun emilerek vücuda faydalı bir hale gelmesi ve kemiklerin gelişimi için gerekli bir vitamindir. D vitaminin esas etkisi, bağırsaktan kalsiyum ve fosfor emilimini artırmak ve bu minerallerin kemikler tarafından alınmasını kolaylaştırmaktır . Balıkyağı, süt, tereyağı, balık, yumurta, karaciğer, peynir ve çavdarda bulunur.

  E Vitamini

  Büyüme ve üreme için gerekli bir vitamindir. E vitamininin vücutta güçlü bir anti-oksidan etkisi vardır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Portakal gibi turunçgillerde bulunan C vitamini insanlar tarafından üretilemez Çoğu bitki ve hayvan türü kendi C vitamin ihtiyacını glikozdan üreterek tedarik etmektedir İnsan gibi üretemeyen varlıklar ise C vitaminini dışardan almak zorundadır 4. 4
  Ziyaretçi
  glass sen nereden biliyon

 5. 5
  Ziyaretçi
  üretilmez yani üretemeyiz

+ Yorum Gönder
hangi vitaminler vücutta üretilir,  insan vücudu c vitamini üretir mi,  vücudumuz c vitamini üretir mi,  c vitamini vücut tarafından üretilir mi,  c vitamini uretebilen hayvanlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi