İslam ile Müslümanlık aynı şey midir? Sadece müslümanlar mı Cennete girebilir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İslam ile Müslümanlık aynı şey midir? Sadece müslümanlar mı Cennete girebilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İslam ile Müslümanlık aynı şey midir? Sadece müslümanlar mı Cennete girebilir?
  Soru: "İslam ile Müslümanlık aynı şey midir? Sadece müslümanlar mı Cennete girebilir yoksa Allah'a inanan ibadet eden herkes girebilir mi ?"

  Arkadaşlar bu konu aklımı çok karıştırıyor geçen gün oturdum ve ne kadar müslümanım diye düşündüm. Evet namaz kılıyorum elimden geldiği kadar ibadetlerimi yerine getiriyorum fakat bildiğim o kadar az şey var ki.. Deist biriyle tanıştım onu Müslümanlığa inandırmaya bile yetecek kadar bilgim olmadığını onunla tartışırken anladım.. Lütfen cevap verirken ayet yada kaynak falan gösterin. "bence bu böyledir" gibi cevaplar vermeyin çünkü kesin ve net bir bilgi arıyorum.
  ? 2. 2
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  Cevap: İman, sözlükte, bir kimseyi tam doğru sözlü bilmek, ona inanmak, korkusuz olmak demektir. İslam ise, teslim olmak ve kurtulmak demektir. Istılahta yani deyim olarak farklıdır.

  İman, Amentü’de bildirilen altı esasa inanmak ve Allahü teâlâ tarafından bildirilen emir ve yasakların tamamını kabul etmek, beğenmek ve inandığını dil ile de söylemek demektir.

  Dinimizdeki hükümlerin tamamına İman ve İslam denir. Hepsi kısaltılarak, Amentü’de altı madde haline getirilmiştir. Amentü’de bildirilenlere inanana Mümin veya Müslüman denir. İman ve İslam birdir.

  İman sadece inanmak, İslam da uygulamak olsa idi, İslam’ın şartı beş değil dört olurdu. Birinci şart kelime-i şehadet getirmek yani inanmak, ötekiler ise ameldir. Hepsine birden İslam’ın şartı deniyor. İman edip de diğer dört şartı da yapana Müslüman deniyor.

  Amel edilecek, yani kalb ile ve beden ile yapılacak ve sakınılacak şeylere, İslamiyet denir. İman, kalb ile olur. İslam, kalb ve lisan ile birlikte olur. İman kalbe mahsustur. İslam ise, kalbin, lisanın ve bedenin umumuna şamildir. Kalbdeki iman ile kalbdeki İslam birbirlerinin aynıdır.

  İman, muma benzer, Ahkam-ı İslamiye mum etrafındaki fener gibidir. Mum ile birlikte fener de, İslamiyet’tir. İmansız, İslam olamaz. İslam olmayınca, iman da yoktur.

  İman eden, Allahü teâlânın emirlerine teslim olur, yani Müslüman olur. Kısacası, her mümin Müslümandır; her Müslüman, mümindir. İman ve amel bilgilerine İslamiyet denir.+ Yorum Gönder
islam müslümanlık mıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi