Trigeminal nevralji hakkında

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Trigeminal nevralji hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Trigeminal nevralji hakkında
  Soru: ıyı gunler annemde trigeminal nevralji var. son aylarda sık sık ara ara agrıları oluyo su bıle ıcemıyor. bunun ıcın tegratol cr 200 mg ılac kullanıyor. gunde 3 tane alıyor en son bır norolojı dr. gıtı ve bu hastalıgı 6 ay ıcınde tamamen bıtırecegını soyledı ben buna ınanmak ıstıyorum .pekı bu zamana kadar neden kımse bunun tamamen gececegını soylemedı bu agrılar nasıl gecer . cevabınızı beklıyorum ? 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  Cevap: Trigeminal nevraljinin karakteristik görünümü, şiddetli ve ani başlangıçlı bir ağrı olmasıdır. Birkaç saniyeden bir dakikaya dek uzayabilmekte ve çoğunlukla yüzün bir yarısında trigeminal sinirin dağılım alanına uymaktadır. Ancak ağrı genelde yüzün alt yarısını tutar. Spontan olarak başlayabilir veya yüzde ve ağız içindeki bir tetik noktasının uyarılması sonucu ortaya çıkabilir. Bu tetik noktaya dokunmakla veya soğuk ve sıcak sıvıların alınmasıyla veya da rüzgara maruz kalmakla stimüle edilebilir. Ayrıca konuşma, çiğneme veya diğer yüz hareketleriyle de başlayabilir. Tekrarlaması tipik olarak paroksismaldir. Ağrı periyotları zamanla sıklaşır ve bir trigeminal daldan daha geniş alanlara yayılabilir. Bilateral trigeminal nevralji olguların yaklaşık % 3 - 6‘sında görülür (1). Bu olgularda multipl skleroz aranmalıdır.
  Yayınlanmış serilerde bayanlar olguların % 50 - 75’ini kapsar ve genelde 50 yaş sonrasının bir rahatsızlığıdır(2). Klinik bulgular aynı olmasına rağmen ileri sürülen etiolojik ajanlar ve olası patofizyolojik mekanizmalar farklı farklıdır.
  Bilgilere göre bu rahatsızlığın olduğu kişiye göre değişiyor
  Daha çok bilgi için = http://lokman.cu.edu.tr/anestezi/galenos/01.htm
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi