Doğa ile ilgili kompozisyon kısa

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Doğa ile ilgili kompozisyon kısa ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  naberya?
  Bayan Üye

  Cevap: Ağaçlar bir memleketin doğal zenginlikleridir. İnsanlara ve yurda büyük yararları vardır. Memleket ekonomisine katkıda bulunduğu gibi insanları toprak kayması sel gibi doğal felâketlerden korur iklim şartlarını düzenler.
  Ağaç tabiatın süsüdür. Tanrı’nın insanlara bağışıdır. Bizde ağaç sevgisi köklü gelenekleşmiş bir sevgidir. Deyimlerimizde şiir ve türkülerimizde bu sevginin göz alıcı izlerine raslamak mümkündür.
  Ancak bazı kendini bilmez cahil kişiler toprak kazanmak yakacak elde etmek gibi çeşitli bahanelerle yaş ağaçlara acımasızca kıyarlar. Ufacık bir çıkar kaygısı yüzünden büyük bir zarara sebebiyet verilir. Ünlü şairimiz Mehmet Emin Yurdakul bir şiirinde: “Sakın kesme yaş ağaca balta vuran el onmaz; I Na kütükler hiç birine nice yıldır kervan gelmez kuş konmaz I Bunları kes o baltanla bu çürümüş ağaçları yere ser” derken insanlarımıza ne kadar yerinde ve içten bir öğüt vermektedir.
  Gerçekten yaş ağaç kesen bir insan bir canlıya kıydığı için cani sayılır. Tanrı ve kul katında da günahkârdır. Ayrıca şairimizin de dediği gibi hiçbir zaman esenliğe kavuşmaz. 3. 3
  Ziyaretçi
  ben doğamı çok seviyorum 4. 4
  Ziyaretçi
  Doğa hayattır hayatta doğadır

 5. 5
  Ziyaretçi
  doğa nefes dünyasıdır.

+ Yorum Gönder
doğa ile ilgili kompozisyon,  doğa ile ilgili kompozisyon kısa,  kısa kompozisyonlar,  doğa sevgisi ile ilgili kompozisyon,  doğayla ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi