Üsküdardaki tarihi camii serifler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Üsküdardaki tarihi camii serifler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  angel-girll
  Bayan Üye

  Cevap:
  Mihrimah Camii ~

  Mihrimah Camii, veya İskele Camii, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde meydanda bulunan Mimar Sinan'ın Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan kızı Mihrimah Sultan için yaptığı camidir. Sinan'ın erken dönem eserlerindendir. Kubbesi üç yanından yarım kubbelerle desteklenmiştir, ama ön cephede yarım kubbe yoktur.
  Nisan ve Mayıs Aylarında Bayezid Yangın Kulesinden veya o bölgedeki yüksek bir noktadan bakıldığında; Sabah gündoğumunda iki minaresi arasında Güneşin doğuşunu ve Akşam gün batımında Ayın Batımını izleyebilirsiniz... Not: Aynı kuleden batı ufkuna bakılır ise; Edirnekapı Külliyesinde de ,Sabah Ayın batışını ve Akşam Güneşin batışını izleyebilirsiniz... Mihrimah'ın anlamı Güneş ve Aydır.

  Cami atik ~

  Eski Valide Camii ve Külliyesi (müftülük kayıtlarına göre Nurbanu Sultan Valide-i Atik Camii ya da kısaca Atik Valide Camii) İstanbul'un Üsküdar ilçesinde II. Selim'in eşi, III. Murat'ın ise annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmış olan cami ve külliye. Yapılış tarihi 1583'tür. Külliye cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra, darüşşifadan oluşur.
  Caminin kubbesi altı dayanak üstündedir. İki yanından ikişer yarım kubbeyle çevrelenmiştir. Dışarı doğru çıkıntılı mihrab tarafında beşinci yarım kubbe bulunmaktadır. Mihrab tarafındaki çiniler İznik çinilerinin en güzel örneklerindendir


  Sanırım istedikleriniz bunlardı.
  Umarım işinize yarar. (;
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi