Kızılay nedir kızılayı kim kurmuştur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kızılay nedir kızılayı kim kurmuştur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kızılay nedir kızılayı kim kurmuştur

 2. 2
  naberya?
  Bayan Üye

  Cevap: Kızılay bir yardım kuruluşudur. Savaşta ve barışta halkın karagün dostudur. Savaşta yaralananlara, ölenlerin ailelerine yardıma koşar. Yaraları sarar. Her türlü yardımı yapar. Barışta yangın, sel, deprem felaketlerine uğrayanlara sıcak yardım elini uzatır. Fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere yardım eder. Onlara yiyecek, giyecek, içecek, yakacak, çadır ve para yardımı yapar.
  Kızılay‘ın, halka yaptığı yardımlar, yine halkın bu kuruluşa yaptığı yardımlardan, bağışlardan oluşur. Durumu iyi olan her vatandaş, Kızılay’a yardım etmeli, bağışta bulunmalıdır. Hepimiz Kızılay‘a yardım edelim. Kızılay pulu alalım. Kurban Bayramında kestiğimiz kurban derisini bu kuruluşa bağışlayalım. Kızılay’a yaptığımız yardım fakire, fukaraya, felakete uğrayanlara yapılmış sayılır. Biz de bir gün felakete uğrarsak, bizim de yardımımıza koşar.

  29 Ekim - 4 Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası olarak kutlanır. Okullarda, radyo ve televizyonlarda, gazete ve dergilerde Kızılay’ın faydaları, amaçları anlatılır. Kızılay’la ilgili sergiler açılır. Çalışmalar halka gösterilir.
  Kızılay’ın merkezi Ankara’dadır. Türkiye’nin her il ve ilçesinde şubesi vardır. Okullarda Kızılay Kolu kurulur ve çalışır. Öğrencilerin üye olduğu bu kol, Kızılay’a pul satarak yardım toplar.KIZILAY’IN GÖREVLERİ VE ÇALIŞMALARI  1.Doğa olaylarında zarar görenlere çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun için önceden bu maddeleri depo eder.
  2.Yoksul, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar.
  3.Sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder, gereksinme duyanlara bu kanları verir.
  4.Hemşire yetiştirmek için okullar açar.
  5.Savaşta geçici sağlık merkezleri kurar.
  6.Gezici hastaneler kurar.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel ve dogrubilgi veriyorsunuz 4. 4
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi yapabildim

 5. 5
  Ziyaretçi
  kızılay bir sivil toplum kuruluşudur kızılayı marko paşa kurmuştur ilk adı hilal-i ahmer cemiyetiydi sonra adı tür kızılayı olmuştur kızılay çok önemli bir kuruluştur insanlardan kan toplıyarak ihtiyacı olanlara verirler unutmayın kızılay sadece fakirlere yardım etmez zenginlerede yardım edip şöyle demezler <sen zenginsin biz sana yardım etmeyiz> türk kızılayı sadece türkiyeye yardım etmez yabancı ülkerlere gidip onlarada yardım ederler ..... not:kızılayın yurt dışında şubesi yoktur yurt içinden giderler

+ Yorum Gönder
kızılayı kim kurdu,  kızılay kim veya kimler tarafından kurulmuştur,  türk kızılayını kim kurmuştur,  kızılayın kurucusu kimdir,  türk kızılayı kimler tarafından kurulmuştur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 27 kişi