Deprem Nasıl Önlenir ?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Deprem Nasıl Önlenir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  DOLUNAY
  Özel Üye

  Cevap: Deprem önlenemez bir gerçekliktir, sadece siz daha dayanıklı yapılar yaparsınız, depreme karşı alınacak önlemleri alırsınız, Dünyanın zemin dengesi bozulmuş bir kere yapacak başka bir şey yok.


  Deprem Sırasında Alınacak Önlemler


  Alınacak Önlemler

  Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi ya da yanardağların püskürme durumuna geçmesi nedeniyle oluşan sarsıntılar deprem denir.
  I. Bina İçerisinde

  1- Kesinlikle panik yapmamalıyız. Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durmalıyız. Varsa sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmeli veya uzanmalıyız. Başımızı iki elimizin arasında alarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korumalıyız. Sarsıntı geçene dek beklemeliyiz.


  2- Tekerlekli sandalyede isek tekerlekleri kilitleyerek başımızı ve boynumuzu korumaya almalıyız.
  3- Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazları kapatmalıyız. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşmalıyız. Birinci maddede belirtildiği şekilde kendimizi korumalıyız.
  4- Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatmalıyız. Soba ve ısıtıcıları söndürmeliyiz. Diğer güvenlik önlemlerini almalıyız ve daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzemeyi yanımıza alarak derhal binayı daha önce tespit ettiğimiz yoldan terk edip toplanma bölgesine gitmeliyiz.
  5- Merdiven, balkon, koridor ve geniş sahanlı yerlerden, kolonlardan ve pencerelerden uzaklaşmalıyız.
  6- Okulda isek sınıfta kalarak sağlamsa sıra altlarına ya da sıra yanına birinci maddede belirtildiği şekilde başımızı korumalıyız.
  7- Kesinlikle asansör kullanmamalıyız. Asansörde isek kat çıkış düğmesine basarak asansörü terk etmeliyiz.

  II. Bina Dışında

  1- Enerji hatlarından, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşmalıyız. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olmalıyız.
  2- Deniz kıyısından uzaklaşmalıyız.
  3- Toprak kayması, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunmamalıyız. Böyle bir ortamda isek en seri şekilde güvenli bir ortama geçmeliyiz.
  4- Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olmalıyız.
  5- Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız.

  III. Araç Kullanırken

  1- Bulunduğumuz yer güvenli ise durmalı ve araç içinde kalmalıyız. Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durmalıyız. Kontak anahtarını yerinde bırakıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklemeliyiz. Ancak sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gitmeliyiz.
  2- Normal trafikten, ağaçlardan, direklerden ve enerji nakil hatlarından mümkün olduğu kadar uzaklaşmalıyız.3- Araç meskun mahallerde ise ya da güvenli bir yerde değilse; aracı durdurmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak aracı terk etmeli ve açık alanlara gitmeliyiz.

  IV. Metroda veya Diğer Toplu Taşıma Araçlarında

  1- Gerekmedikçe, kesinlikle metro ve trenden inmemeliyiz. Elektriğe kapılabilir veya diğer bir tren çarpabilir.
  2- Trenin içinde, sıkıca tutturulmuş askı, korkuluk veya herhangi bir yere tutunmalıyız. 3- Metro veya tren personeli tarafından verilen talimatları izlemeliyiz

  Sivil Savunma Genel Müdürlüğü 3. 3
  Ziyaretçi
  depremi önlemek için bilgiler ben biliyorum 1-2 tane ama fazla bulmak istiyorum 4. 4
  Ziyaretçi
  benim bir projem var ama açıklamayaçağım. çünkü yarışmaya katılacam size sonra açıklarım. bu plan can kaybını %80 engelleyecek mal kaybınınıda %25 engelleyecek projemi sizlere yarışmaya katıldığımız zaman açıklayacağım. sizce kazanacakmıyımdır. noktası virgülene hesapladım kazanağımı sananlar "kazanırsın"yazsın

 5. 5
  Ziyaretçi
  kızım sen o yüzden kazanamazsın. kazanamazsan hiç üzülme eyer kazanamazsan zaten o senin salaklığın.eyer adımı öğrenmek istersen bilgide,derste ve azimde dünya birincisiyim ve tabikide derste KAZANAMASSIN *******\*\**

 6. 6
  Ziyaretçi
  bence bu zamandaki insanlar mala daha düşkün olduğu için projeni tekrar gözden geçir arkadaş ancak %80 mala zarar getirmeyecek bir icat olması gerek

 7. 7
  Ziyaretçi
  deprem kötü sey

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş saolun

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş

 10. 10
  Ziyaretçi
  depremden önce eşyaları çiviyle duvara sabitlenmelidir. deprem sırasında panik yapılmamalıdır.

 11. 11
  Ziyaretçi

  aynen panikli olmayın

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
deprem nasıl önlenir,  depremi nasıl önleriz,  deprem nasıl engellenir,  depremi nasıl önleyebiliriz,  depremi nasıl önlenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 23 kişi