Kilogram Nerelerde Kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kilogram Nerelerde Kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  naberya?
  Bayan Üye

  Cevap: Standart Kilogram

  Standart kilogram platinum-iridium bir silindir bloğu olup 1dm3 lük suyun ağırlığına karşılık gelen katı cisim ağırlığı olarak tanımlanmıştır. İlk olarak 1795 lerde Fransa’da tanımlanmıştır. Kalibrasyon amaçli kullanılan std. kg gibi gunumuzde bir cok standart ağırlıklar vardır. Ağırlığın çok önemli olduğu deneylerde ağırlığını ölçtüğünüz cismin herhangi bir standart ağırlığa göre kalibre edilmesi kullanımına örnek teşkil eder. Halihazırda Fransa’da, Paris yakınlarında saklanmaktadır.


  Kilogramın Tarihi

  Yıl 1889. Dünya Ağırlık ve Ölçüm Birimleri Konferansı’nda toplanan bilim adamları, platinyum ve iridyumdan oluşan bir silindirin kilogramın uluslararası temel ölçütü olduğunu dünyaya duyurmuştu. Orijinal kilogramın kopyaları daha sonra tüm dünyaya dağıtılmış ve 19’uncu yüzyılın sonunda dünya kilogramı benimsemişti. Dünyanın ilk kilogramı, ya da diğer bir deyişle, dünyadaki tüm kilogramların atası ilk silindir Uluslararası Ağırlık ve Ölçüm Birimleri Bürosu’nun Paris’teki merkezinde duruyor. Orijinal kilogram şimdiye dek sadece birkaç kez temizlik amacıyla yerinden oynatıldı. Çünkü metal blok üzerinde biriken tozlar, hassas ağırlığı değiştiriyordu. 3. 3
  naberya?
  Bayan Üye
  tartma araçlarıda:manav,bakkal,kasap,aktar gibi mesleklerde kullanılır... 4. 4
  naberya?
  Bayan Üye
  TARTMA, UZUNLUK VE SIVI ÖLÇME BİRİMLERİNİ KULLANAN MESLEK GRUPLARI

  MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir.Bu işi yapanlara marangoz denir. Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.


  İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ: İnşaat mühendisleri, yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlar.Plan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.  TERZİLİK: Terziler,vücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülür,kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.  KUYUMCULAR: Kuyumcular çok değerli altın ve gümüş zinet eşyalarıNnı satarken hassas terazi kullanırlar. Eğer ölçüye dikkat etmezlerse ya zarar ederler yada insanlarda fazla para almış olurlar çünkü altının gramı bile birkaç ytl ediyor.  MARKET, BAKKAL, KASAP, MANAV: Buralardan aldığımız yiyecekleri terazide tartarak kilogram olarak alırız. Mesela 1 kg domates, 2 kg patates, 1 kg et, 1 kg pirinç gibi.


  SÜTÇÜLER: Sütümüzü alırken, sütçüye 1 litre süt verirmisin deriz.

  SU, YAĞ: Suyumuzu ve yağımızı alırken 1 litrelik, 5 litrelik şişelerde litre olarak alırız.

 5. 5
  Ziyaretçi
  ölçümlerde kullanılır tartımlarda kullanılır cevaplar için de teşekkürler mck

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim bu benim çok işime yarayan bir site oldu

 7. 7
  Ziyaretçi
  ben beğendim sağolun

 8. 8
  Ziyaretçi
  teşekkürler her şey için

 9. 9
  Ziyaretçi
  bakkallarda ,marketlerde,manavlarda ,pazarlarda.aktarlardakulanılr

+ Yorum Gönder
kilogram nerelerde kullanılır,  kilogram nerede kullanılır,  kilogramlar,  kg nerelerde kullanılır,  kilogram nedir nerelerde kullanılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 30 kişi