Subay nasil olunur subay olmak icin ne yapmam gerekiyor bilgi almak istiyorum

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Subay nasil olunur subay olmak icin ne yapmam gerekiyor bilgi almak istiyorum ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Subay nasil olunur subay olmak icin ne yapmam gerekiyor bilgi almak istiyorum

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: subay nasil olunur subay olmak icin ne yapmam gerekiyor bilgi almak istiyorum


  subay nasil olunur subay olmak icin ne yapmam gerekiyor

  Gençlerin iş bulma imkanları azaldıkça garanti görülen bazı mesleklere olan talep de hızla artıyor. “Garanti” görülen bu mesleklerin en başında ise profesyonel askerlik yani bu mesleğin en kariyer kadrosu olan subaylık geliyor. Kimi idealist olduğundan, kimi sınavlarda dirsek çürütmek istemediğinden bu mesleği seçiyor. Biz de bu yazımızda subay olma yollarını ve şartlarını irdeleyecek, subay nasıl olunur sorusuna kabaca cevap vermeye çalışacağız.  Subay olmak öncelikle askerlik mesleğini sevmek ile ilişkilidir. Çünkü görevinizin niteliği ve yerine göre değişmekle beraber subay olmak büyük bir emek, sabır ve fedakarlık gerektirir. Lise veya üniversite yıllarında başlayan disiplinli hayat, emekliliğe kadar devam eder. Hatta emeklilikten sonra bile devam eder.

  Sadede gelecek olursak, subaylık macerası ilk olarak ortaokulda başlar. Ortaokul sonunda yapılan Askeri Liselere Hazırlık Sınavında (ALS) başarılı olursanız ve sınav sonrası yapılan sağlık ile spor testlerinden başarıyla geçerseniz Kuleli, Maltepe, Işıklar ve Heybeliada Deniz Askeri Liselerinden birinde okumaya hak kazanırsınız. Bu okullarda eğitim hazırlık dahil 5 yıldır ve bitiminde herhangi bir sınava gerek kalmadan Harp Okullarına girmeye hak kazanırsınız.  Liseden girenler için ise Kara, Hava veya Deniz Harp Okuluna girmek için ÖSS sınavının ilk aşamasından belirli bir puanı geçmeniz gerekmektedir. Bu puan her yıl bu okullar tarafından ilan edilir ve ÖSYS sınav kitapçığında yer alır. Liselere benzer şekilde kontenjanın belirli bir katı çağrılan adaylar sağlık, spor ve hava için psikomotor testlerine girdikten sonra okullara kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. lisede olduğu gibi harp okullarında da zorlu bir intibak dönemi vardır ve başarılı olan pek çok aday bu aşamada elenmektedir. Eğer harp okuluna girmeyi başarabilir ve 4 yıl okursanız, 4 yıl sonunda mühendis diplomasıyla ve teğmen rütbesiyle mezun olur ve kıtalarınıza katılırsınız.


  Subay olmak özellikle genç yaştaki pek çok insanın hayalini süsler...

  Lisede ve üniversitede giremediyseniz hala şansınızı kaybetmemiş sayılırsınız. Belli bir kontenjan dahilinde astsubaylardan başarılı olanlar subaylığa geçiş yapabildikleri gibi sözleşmeli subay olarak da silahlı kuvvetlere katılmanız mümkün. Bunun için ise Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Konutanlığı’nın belirli aralıklarla açtıkları ilanları takip etmeniz gerekmekte. Her ne kadar 3 yıl sözleşme yapılan ve gerek görüldüğü durumlarda sözleşmeleri uzatılan sözleşmeli subayların kariyer olanakları sınırlı olsa da bu kişilere de zamanla kadro verilmekte ve bu kadrodakiler muvazzaf olabilmektedirler. 3. 3
  Ziyaretçi
  Subay olmak ile ilgili bilgiler için teşekkürler. Çok yardımcı oldunuz. 4. 4
  Ziyaretçi
  Ben lise ikiye gidiyorum subay olmak istiyorum ne yapabilirim

 5. 5
  Ziyaretçi
  1 inci siniftan beridir hayaim subay olmak

 6. 6
  Ziyaretçi
  subay olup vatanıma hizmet edicem

 7. 7
  Ziyaretçi
  Arkadaşım şu an için pek de yapacak birşey yok aslında . yapman gerekenler düzenli bir calışma programı hazırlamak olsun bu programda şınav mekik koşu gibi eylemler yer almalı.11 . sınıfa geçtiğinde kendini pek zorlamayacak bir bölüm seç.Çünkü KHO için önemli olan lys değil ygs dir. okul rehberlik öğretmenin ve bir subay büyüğünle görüşmen tavsiyemdir.

+ Yorum Gönder
bayan subay nasıl olunur,  subay nasıl olunur,  kadın subay nasıl olunur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi