Topluma örnek olmuş kişiler hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Topluma örnek olmuş kişiler hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Topluma örnek olmuş kişiler hakkında bilgi

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: İBNİ SİNÂ

  Büyük Türk bilginidir. Ailesi Belh'ten gelerek Buhara'ya yerleşmişti. İbni Sinâ, babası Abdullah, maliyeye ait bir görevle Afşan'dayken orada doğdu. Olağanüstü bir zekâ sahibi olduğu için daha 10 yaşındayken Kur‘an-ı Kerim'i ezberledi. 18 yaşında çağının bütün ilimlerini öğrendi. 57 yaşındayken Hemedan'da öldüğü zaman 150'den fazla eser bıraktı. Eserleri Latince’ye ve Almanca’ya çevrilmiş, tıp, kimya ve felsefe alanında Avrupa’ya ışık vermiştir. Onu Latinler “Avicenna” adıyla anarlar ve eski Yunan bilgi ve felsefesinin aktarıcısı olarak görürler.

  İbni Sinâ, daha çocukluğunda, çevresini hayrete düşüren bir zekâ ve hafıza örneği göstermiştir. Küçük yaşta çağının bütün, ilimlerini öğrenmişti. Gündüz ve gece okumakla vakit geçirir, mum ışığında saatlerce, çoğu zaman sabahlara kadar çalışırdı. Pek az uyurdu. Kafası öylesine doluydu ki, uyanık iken çözemediği bir takım meseleleri uykusunda çözer ve uyandığı zaman cevaplandırılmış bulurdu.Bir keresinde, Aristo metafiziğini inceliyordu. Defalarca okuduğu halde bir türlü esasını kavrayamamıştı. Buhara çarşısında gezerken sergide bir kitap gördü. Mezat tellâlı, bunu satın almasını, bu sayede birçok meseleyi kolayca halledebileceğini söyledi. Bir mezat tellâlının bildiği kitabı bilememek, İbni Sînâ'ya çok güç geldi. Onun okuma huyunu herkes öğrendiği için, bilhassa kitap satıcıları kendisini tanıyorlardı. İbni Sînâ, kendisine tavsiye edilen Fârabî'nin Aristo'ya ait şerhini satın aldı. Bir defa okumakla, o çözemediği noktaların büyük bir açıklığa kavuştuğunu gördü: “Şükür sana Yârabbi!” diye secdeye kapandı ve Fârabî'nin yolunda fukaralara sadaka dağıttı. Oysa, İbni Sinâ doğduğu zaman Fârabî otuz yaşındaydı ve bu olay geçtiği sırada da hayattaydı.

  Hayrettin Karaca)

  Hayrettin Karaca, 1926'da İstanbul'un güneyinde, Marmara denizi kıyısındaki Bandırma ilçesinde doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikiside Kırım muhaciri idi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip, onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Bey şöyle der: "Ben sanayici olmak istemiyordum. İstediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti. Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi."


  Ellili yaşlarında, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova'daki Karaca Arboretum, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bilimadamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hanoover Üniversitesi'nden Ekoloji profesörü Franz H. Meyer Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım."diye bahsediyor.Ayrıca TEMA vakfının kurucularındandır. Doğal hayatla ilgilenmeye, özellikle ağaç dikim çalışmalarına devam etmektedir.
  Ödüller

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Fahri Doktora 1990
  Birleşmiş Milletler Çevre Programının 'Global 500 Roll of Honour' mükafatı 1992
  Çevre Bakanlığı tarafından "Çevre Beratı" 1992
  Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından verilen'Çevre Mükafatı 1993
  Uluslararası Lions Club tarafından 'Melvin Jones Fellow Mükafatı 1994
  Çevre Bakanlığı tarafından "Üstün Hizmet" mükafatı 1994
  ODTÜ tarafından 'Felsefe Onur Doktorası' 1995
  Ege Üniversitesi "Fahri Doktora"sı 1995
  Milli Olimpiyat Komitesi "Fair Play" mükafatı 1996
  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı "Hoşgörü Mükafatı" 1996
  Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından "Şeref Üyeliği Beratı" 1997
  Kırıkkale Üniversitesi ilk Fahri Doktora unvanı 1997
  Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat mükafatı 1997
  ÇEVRETED tarafından "Çevreted 97 Onur Mükafatı" 1997
  Çanakkale 18 Mart Üniversitesi "2000 Yılının Öncüleri" mükafatı 1998
  Genç Hukukçular Derneği tarafından "Yılın Yurttaşı"mükafatı 1998
  Türkiye Çocuk Dergisi tarafından Babalar günü nedeniyle "Toprak Baba" unvanı 1998
  Anadolu Üniversitesi Fahri Doktora Mükafatı 1998
  BİLSES Vakfı "Çevre Mükafatı" 1998
  Ankara Çankaya İzci Grubu tarafından "Yılın Doğa Dostu" Mükafatı 1998
  Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından "Yılın Adamı" Mükafatı 1999
  Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı tarafından "1998 Türk Dünyasına Hizmet Mükafatı" 1999 almıştır+ Yorum Gönder
topluma örnek olmuş kişiler,  başarılarıyla topluma örnek olmuş kişiler kimlerdir,  topluma örnek olmuş kişiler hakkında bilgiler,  topluma örnek kişiler,  topluma örnek olmuş kişiler hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi