Kilogram Metre Ve Litre Hangi Mesleklerde Kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kilogram Metre Ve Litre Hangi Mesleklerde Kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kilogram Metre Ve Litre Hangi Mesleklerde Kullanılır

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: LİTRE NEDİR
  Litre, bir hacim ölçüsü birimidir. Büyük L (l) ile gösterilir. Litre bir Uluslararası Birim Sistemi birimi değildir; fakat SI birimleriyle birlikte kullanıması kabul görmüştür. SI'nın hacim ölçüsü birimi metreküptür. Bu birimin adı metrik sistemde sık sık geçmektedir. 1 litre 1 desimetreküpe eşittir. 1 rakamı ile karışmaması için küçük l yerine büyük L kullanımı kabul edilmiştir.

  "Litre" Adının Kökeni
  Litre sözcüğü Fransız ölçü birimi litrondan gelmektedir. Sözcük Fransızca'ya da Latince yoluyla Yunanca yani Rumca'dan girmiştir.

  LİTRE KULLANAN MESLEKLER
  SÜTÇÜ , BENZİNCİ , YAĞCI , DETERJAN SATICISI , BOZACI , BOYACI , MESRUBATCI , SUCU , DOĞALGAZCI 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  ayrıca bu bilgilerde işinize yarayabilir.


  ÖLÇMEYE NEDEN GEREKSİNİM DUYULMUŞTUR

  Tarihte ilk ölçme teknikleri parmak kalınlığı, el genişliği, karış, ayak gibi orta boydaki bir insanın vücudundaki parça veya mesafelerden yola çıkılarak başlamıştır.

  Fakat, ticaret ve ülkeler arası ilişkiler geliştikçe bu yöntem yeterli gelmemiştir. Uzunluk ve ağırlık hesaplamalarında yanılma ve karmaşa çıkmıştır. Bu yüzden uluslar arası kabul gören, daha düzenli ve bilimsel ölçme teknikleri arama ihtiyacı duyulmuştur.

  Günümüzde insan yaşamının birçok cephesinde yoğun bir şekilde kullanılan ölçme, iletişim kurmada hayati öneme sahiptir. Ölçme, bilimin ve çoğu mesleklerin gelişmesine önemli katkılar sağlar.

  Günlük Hayatımızda, Her Meslek Grubunda Ölçü Birimlerinin Tamamı Ayrı Önem Arzetmektedir. Ölçülmeden Yapılan işler Doğru Yerine Oturmaz, Güzel Durmaz veya Sağlam Olmaz.
  Örneğin; Terzi Elbiselerimizi gelişigüzel yapsaydı ölçüsüz ve çirkin olurdu yada Mühendislerimiz İçinde oturduğumuz binaları ölçmeden yapsalardı şekilsiz ve güvensiz olurdu. Yollarımız çok geniş veya çok dar olurdu buda çok büyük sıkıntılar yaşamamıza neden olurdu. Boyumuzun ne kadar olduğunu bilemez ve boyumuza göre elbiseler alamazdık, Pazarlarda ve çarşılardaki alışverişlerimizde adaletsizlik olurdu. Bunun Gibi Günlük hayatımzda Dah Bir çok yerde kullandıgımız ayrılmaz bir kavramdır ölçme.Şuan Öğretmenimiz bile bizim nekadar bildiğimizi ölçüyor değilmi.. (:

  STANDART ÖLÇME BİRİMLERİNDEN KİLOGRAM, METRE VE LİTRE YAŞAMIMIZDA NERELERDE VE NASIL KULLANILIR

  Ölçme çok önemlidir hayatımızın her döneminde ölçme işlemi ile karşılaşırız. En basit ölçme işlemine örnek olarak şunu verebiliriz mesela annemiz yemek yaparken tuzun ölçüsünü fazla kaçırırsa yemek çok tuzlu olur ve yenmez duruma gelir.Buradan da ölçmenin ne kadar önemli olduğunu anlarız.Alış verişlerimizde pazardan patates alırken 5 kg patates ver pazarcı amca dediğimizde pazarcı amca bize patates verirken teraziye 5kg lık ağırlığı koyar ve diğer tarafa patates doldurur terazi eşitlendiğinde o patatesleri bize verir.burada pazarcı amca bize 5 kg patates vermiştir.Eğer pazarcı amca patatesleri tartmadan herkese verse ne aldığını ne sattığını anlayamaz ve zarar eder. Bütün alış verişlerde alınan yiyecekler içecekler ölçülendirilmiştir yani miktarları belirlidir örneğin 1 kğ peynir, 2 litre yağ, 2 litrelik kola gibi.

  Uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler kullanır. Bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler. Benzer şekilde mühendisler çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar. Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alınırken onu koyacağımız yerin ölçüleriyle aldığımız eşyanın ölçülerinin uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır. Kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre.

  ESKİ UZUNLUK ÖLÇÜLERİNE ÖRNEK

  Çarşı arşını, Endaze, Rubu, Kirah ,Parmak,Kulaç...
  Örneğin Çarşı Arşını Daha çok çarşı ve pazarda kullanılırdı. Metre hesabıyla 68 cm.
  1 çarşı arşını = 8 rubu = 0,680 m (kumaş için)
  1 Parmak ... Yaklaşık 3 cm
  1 Kulaç ... Yaklaşık 190 cm
  1 enzade ... Yaklaşık 65 cm

  ESKİ AĞIRLIK ÖLÇÜLERİNDEN ÖRNEK
  Eskiden Kullanılan Ağırlık Ölçüleri Kantar, Okka, Dirhem, Dönük, Kırat, Zerre...

  1 okka = 400 dirhem = 1282,945 gr (1280 gr)
  1 Kantar ...56 kg
  1 Dirhem ... 3 g
  1 Kırat ... yarım g
  1 miskal ... 5 g

  TARTMA, UZUNLUK VE SIVI ÖLÇME BİRİMLERİNİ KULLANAN MESLEK GRUPLARI

  MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir.Bu işi yapanlara marangoz denir. Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

  İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ: İnşaat mühendisleri, yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlar.Plan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.  TERZİLİK: Terziler,vücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülür,kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.  KUYUMCULAR: Kuyumcular çok değerli altın ve gümüş zinet eşyalarıNnı satarken hassas terazi kullanırlar. Eğer ölçüye dikkat etmezlerse ya zarar ederler yada insanlarda fazla para almış olurlar çünkü altının gramı bile birkaç ytl ediyor.  MARKET, BAKKAL, KASAP, MANAV: Buralardan aldığımız yiyecekleri terazide tartarak kilogram olarak alırız. Mesela 1 kg domates, 2 kg patates, 1 kg et, 1 kg pirinç gibi.


  SÜTÇÜLER: Sütümüzü alırken, sütçüye 1 litre süt verirmisin deriz.

  SU, YAĞ: Suyumuzu ve yağımızı alırken 1 litrelik, 5 litrelik şişelerde litre olarak alırız.
 4. 4
  Hasan
  Özel Üye
  METREYİ KULLANAN MESLEKLER

  Doğru ölçmek, ticarette, bilimsel araştırmalarda, sanayide çok önemlidir. Hiç kimse eksik bir ürün satın almak istemez. Manifaturacıdan bir metre diye alınan kumaşın eve gelindiğinde bir metreden kısa çıkması herkesi üzer. Kuyumcudan satılan bir bileziğin eksik tartılması da, aynı şekilde can sıkıcıdır. Bu tip yanlış-eksik tartmalar moral bozar, maddi zarara yol açar, aynı zamanda hakların gasp edilmesine sebep olur
  Uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler kullanır. Bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler. Benzer şekilde mühendisler çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar. Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alınırken onu koyacağımız yerin ölçüleriyle aldığımız eşyanın ölçülerinin uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır. Kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre.  UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BAZI MESLEKLER

  Uzunluk ölçülerini kullanan bazı meslekler şunlardır: Marangozlar, terziler, inşaat mühendisleri, mimarlar, sıhhi tesisatçılar, teknik ressamlar, inşaat ustaları, kumaş satan esnaflar... Daha pek çok meslek sahibi, uzunluk ölçülerini kullanarak yaptıkları işleri kolaylaştırırlar.Metreyi kullanan bazı meslekleri tanıyalım:

  MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir.Bu işi yapanlara marangoz denir. Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

  İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ: İnşaat mühendisleri, yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlar.Plan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.

  TERZİLİK: Terziler,vücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülür,kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.


  alıntı

 5. 5
  Hasan
  Özel Üye
  Litre Nedir?
  Sıvıları ölçmede kullanılan, bir desimetreküp hacminde ölçü birimine Litre Denir. Sembolü: L

  Litre bir Hacim ölçüsü birimidir. Tüm Sıvı maddelerin miktarını ölçmede hacim ölçülerinden faydalanılır.

  1 litre 1 desimetre küp’e eşittir.

  Litre –> Sembolü: l (Kilogram - Litre çevirisi istekler uzerine eklenmistir. Litre, Hacim Ölçüsü birimidir.)

  Litre, Büyük L (l) ile gösterilir. Litre bir Uluslararası Birim Sistemi birimi değildir; fakat SI birimleriyle birlikte kullanılması kabul görmüştür. SI’nın hacim ölçüsü birimi metreküptür. Bu birimin adı metrik sistemde sık sık geçmektedir. 1 litre 1 desimetreküpe eşittir. 1 rakamı ile karışmaması için küçük l yerine büyük L kullanımı kabul edilmiştir.

  ” Litre ” Adının Kökeni
  Litre sözcüğü Fransız ölçü birimi litrondan gelmektedir. Sözcük Fransızca’ya da Latince yoluyla Yunanca yani Rumca’dan girmiştir.

  Diğer Hacim Ölçüsü Birimleriyle Eşitlikleri

  1 litre;

  0.001 metreküp ‘e (m³),
  1 desimetreküp ‘e (dm³),
  1000 santimetreküp’e (cc,cm³),
  0.001 Kilolitreye ,
  0.01 Hektolitreye ,
  0.1 Dekalitreye ,
  10 Desilitreye ,
  100 santilitreye ,
  1.000 Mililitreye eşittir.
  Katsayı İsim Semboller Katsayı İsim Semboller
  100 litre l L
  101 dekalitre dal daL 10–1 desilitre dl dL
  102 hektolitre hl hL 10–2 santilitre cl cL
  103 kilolitre kl kL 10–3 mililitre ml mL
  106 megalitre Ml ML 10–6 mikrolitre µl µL
  109 gigalitre Gl GL 10–9 nanolitre nl nL
  1012 teralitre Tl TL 10–12 pikolitre pl pL
  1015 petalitre Pl PL 10–15 femtolitre fl fL
  1018 exalitre El EL 10–18 attolitre al aL
  1021 zettalitre Zl ZL 10–21 zeptolitre zl zL
  1024 yottalitre Yl YL 10–24 yoktolitre yl yL

  Litre hangi mesleklerde kullanılır?
  Sıvılarla ilgili iş yapan bütün mesleklerde litre kullanılır. Sokak sütçüleri, Su satanlar, kimya ve gıda laboratuarlarında çalışanlar, gıda fabrikaları, Petrol ofisleri litre kullanır. Boyacılar da boyayı sulandırmak için gerekli su miktarını ölçerken litre kullanıyorlar.alıntı

 6. 6
  Hasan
  Özel Üye
  Kilogram-kuvvet, 1960 yılında kabul edilen SI (Standard International) birim sistemine dahil değildir. SI sisteminde, kuvvet birimi newton dur.

  1960 öncesinde bütün dünyada yaygın bir şekilde kullanımda ise de günümüzde de, Sovyetler Birliği ülkeleri ve Çin de hala kullanılmaktadır.

  1 kg kütle üzerine tesir eden yer çekimine 1 kg-f (kilogram-kuvvet) veya kp denir. Bir gram, kilogramın binde biri olduğu için gram-ağırlık da denilen bu kuvvet, bir kilogram-kuvvetin binde birine eşittir. C.G.S. sisteminde kuvvet birimi olan dyn, kütlesi 1 g olan cisme 1 cm/s²lik ivme veren (kazandıran) kuvvettir.

  "Metre-kilogram" cinsinden ölçülen gerilimin, kilogram/cm2 olarak ölçülen basıncın, ve okçulukta çekme ağırlığının hesaplanmasında, ayrıca "metrik beygir gücü"nün (PS) tanımında (75 m·kgf / s) kullanılır.

  MARKET, BAKKAL, KASAP, MANAV: Buralardan aldığımız yiyecekleri terazide tartarak kilogram olarak alırız. Mesela 1 kg domates, 2 kg patates, 1 kg et, 1 kg pirinç gibi.

 7. 7
  Ziyaretçi
  metre 1000 cm litre 1000 mililitre eder

 8. 8
  Ziyaretçi
  tüm meslekler matemetik gerektirir ancak matematik öğrenmek için okumaktan fazlası gerekir.

 9. 9
  Ziyaretçi
  bu kadar iyi bilgileri nereden bulup da yazıyorsunuz...

 10. 10
  Ziyaretçi
  ülkeler arası ilişkiler açısından stanart ölçme birimlerinin öneminedir?

 11. 11
  Ziyaretçi

  terzi-manav...

+ Yorum Gönder
kilogram metre ve litre hangi mesleklerde kullanılır,  kilogram hangi mesleklerde kullanılır,  kilogram ve uzunlukları kullanan meslekler,  tartma hangi mesleklerde kullanılır,  kilogram metre litre hangi mesleklerde kullanılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 42 kişi