İç Dekorasyon-dış Dekorasyon-iç Mimarlık

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İç Dekorasyon-dış Dekorasyon-iç Mimarlık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Dekorasyon nedir?


  Dekorasyon Nedir?
  Dekorasyon; Yaşanan mekanların kullanım amaçlarına uygun olarak en verimli, estetik ve sanatsal bir şekilde düzenlenmesidir.

  Tarih boyunca insanın yaşadığı mekanlar üzerinde çok gelişmeler kaydedilmiş ve bu gelişmeler sonucunda bir çok tasarımlar ortaya çıkmıştır. Amaç, yaratıcı tasarımlarla insanın kendine olan güvenini aşabilmek, farklılaşmaktır.

  Bugün için çoğunlukla dekorasyon firmaları tarafından iş kolu haline gelmiş bulunan Dekorasyon olgusu, süsleme sanatı olarak da tanımlanabilir. Yaşanılan mekanların insan hayatına renk katması, doğaya bakış açısıyla doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir.

  Dekorasyon firmaları ; Mistik ya da sembolik anlamda renklerin, şekillerin kullanımıyla her mekanda veya nesnede içinizdeki yaratıcılığı ortaya koymanıza yardımcı ve klavuz olurlar. 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  iç dekorasyon örnekleri


  ic-dekorasyon.jpg

  ic-dekorasyon1.jpg
  ic-dekorasyon2.jpg
  ic-dekorasyon3.jpg
  ic-dekorasyon4.jpg

  iç mekan dekorasyon.jpg 4. 4
  Hasan
  Özel Üye

  Yapı Dekorasyon Terimleri ve Tavsiyeleri

  Ev Dekorasyonu: Eviniz zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yada geçirmek istediğiniz en rahat yer şüphesiz.Bu sebeple evinizin dekorasyonu, ve bize hissettirdiği duygular da çok önemli.Özellikle odaları boyarken kullanılan renklerin psikolojik olarak etkisi oldukça fazladır.Bu sebeple tadilat dekorasyon yaptırmadan önce karar vermeniz gereken odanızın dizayn ı ve sizin düşünceleriniz. Bazen küçük bir odada dekoratif ayna tüm tasarımı değiştirken bazen de yanlışyapılan bir iç mimari dekorasyon u tümüyle alt taraflara çekebilir.

  Mutfak Dekorasyonu: Uzun yıllardır kadınların vazgeçilmez mekanı olan mutfaklar artık erkekler için de oldukça önem taşıyan vazgeçilmez mekanlararasında.Özel tasarımlar ve farklı dekorasyonlar ı ile erkeklerin de zaman geçirmekten keyif aldıkları yaşam alanı mutfağınızın sizi yansıtması, rahat ve kullanışlı hale gelmesi için yapılan dekorasyon yada restorasyon çalışması da oldukça etkili...Mutfak dekorasyonu yaparken oturma grubu ve yemek masasıseçimi de dikkat edilmesi gereken konular arasında...Yemek masasının, sandalye lerin mutfağın genel yapısı ve Mutfak Dolaplari ile uyumu yakalayabilmesişart. Ayrıca dekorasyon malzemeleri ni seçerken ve kullanırken mutfağınızda ahşap mutfak dolaplarını yada ahşap merdiven yapıları tercih etmeniz mutfağınıza farklı bir hava katabilir. Mutfak dekorasyonu yaptırmadan önce çeşitli dekorasyon örnekleri ni incelemekte yaralı olabilir.


  Ofis Magaza Dekorasyonu: Magaza özellikle ofis dekorasyon u yapımında mutlaka rahatlık ve konfor ön planda tutulmalıdır. Ofisinizdeki ofis mobilyaları uzun yıllar kullanılacağı için dayanıklı ve sağlamlığına dikkat edilmeli koltuk ve kanepeler seçilirken şık ve kullanışlı olmasına özen gösterilmelidir.Mağaza Dekorasyonun da özellikle vitrin ve mobilya tasarım larınız direk olarak kişye hitap ettiğinden göz doldurmalı...


  Bahçe Dekorasyonu: Bahçenizde düzenleme dekorasyon yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu bahçe mobil yanız.Çünkü bahçe dekorasyon unu etkili kılmanın en önemli şartı bahçenizi dekore ederken tercih ettiğiniz mobilyaların bahçeniz ile uyumu. İster kış bahçenizi ister yaz bahçenizi dekore ettirin bahçe dekorasyonun da olmazsa olmazlar hamaklar dan bir tane edinmeyi unutmayın... 5. 5
  Hasan
  Özel Üye
  İç Cephe Kaplama Örnekleri

  Aralık 27th, 2009 Yazar: toz66
  Geçmişten günümüze kadar insanoğlu dekorasyon ve kaplama konularında hep farklı arayışlar içerisinde olmuş ve onu bu arayışa sürükleyen farklı sebepler varlığını korumuştur. Dünya genelinde Absent uygulamasının, yani halk arasındaki ifadeyle ak toprak kullanımının yasaklanması ile birlikte dekorasyon firmaları da farklı bir arayış içerisinde olmuş ve iç cephe kaplamaları konusunda farklıçözümler getirmiştir.
  Özellikle kapalı mekanlarda sigara içme yasağı tartışmasının yaşanıldığı şu günlerde sizler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz Koku Barındırmayan İç Cephe Uygulamalarından bahsedeceğiz… Nanoteknoloji alanından faydalanılarak geliştirilmiş olan bu iç cephe kaplama modelleri, 1998 yılından beri Japonya merkezli olarak geliştiriliyor ve temelinde hastane duvarlarında mikropların barınmamasına dayanıyor.
  cephe kaplama

  Siding terimi de üst üste geçirilerek oluşturulmuş cephe kaplamalarından oluşan sisteme verilen isimdir. Dış cephe kaplamaları, iç cephe kaplamalarına oranla daha çok tercih edilse de iç cephe kaplamalarının da geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu belirtmeliyim.
  Salonlarda ve banyo gibi alanlarda çokça tercih edilen bu cephe kaplaması sayesinde ısı yalıtımı sağlayabilir ve çok dahaestetik görünümler elde edebilirsiniz. İç cephe kaplama fiyatları ise firmalara bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte normal standartların biraz üzerinde diyebiliriz…

 6. 6
  Hasan
  Özel Üye
  Günümüzde her evde kullanılmaya başlanmış bir dekorasyon türü olan dış cephe dekorasyonu hakkında yazacağız bugün,
  Belirtmek gerekir ki dış cephe dekorasyonu evlerin dıştan görünümü ile ilgilenir ve göze hoş gelecek tasarımlar oluşturmak için geliştirilmiştir.
  Gelecekte dış cephe dekorasyonu ve bu işi yapan kişilerin artacağı muhtemeldir. Nitekim ev dekorasyonunun yanında büyük bir önem taşıyan yeni bir dal olmayı başarmış bir alandır dış cephe dekorasyonu…

  Dış cephe dekorasyon örnekleri de bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış eserlerin bazılarının görüntüsüdür.
  Bu görüntüler bilgi edinme amacıyla sizlere sunulmaktadır. Hiçbir firma ve şahıs reklamı yapılmamaktadır.
  Dekorasyonun incelikleri, nelere dikkat edildiği, nasıl bir görünüm elde edildiği hakkında sizlere bilgi vermek elbette ki bizim görevimizdir. Yazımızın başında güzel bir dış cephe dekorasyon örneği verilmiştir. İyice inceledikten sonra farklı tasarımlara da göz atabilirsiniz..

 7. 7
  Hasan
  Özel Üye
  iç Mimarlık Nedir?
  İç mimarlık, her türlü kapalı ya da yarı açık mekânı, o mekânın işlevine uygun bir biçimde, strüktürel ve estetik değerleri göz ardı etmeden düzenlemektir. Kısaca tanımlayacak olursak “İç mimarlık mekâna anlam katma sanatıdır.”
  Biraz detaylandıracak olursak iç mimarlık, her türlü yapının (konut, konaklama mekânları, tarihi mekânlar, ticari mekânlar, sosyal yapılar vs.) iç mekân düzenlenmesinden iç mekân mobilyalarının üretilmesine hatta mekânda yer alan, mekânın kimliğini yansıtacak her ürünün(logo, amblem, ambalaj, servis ürünleri vs.)tasarlanmasına kadar büyük bir alanı kapsar. Bunların yanında fiziksel gereksinimler(sıcaklık, nem, ışık, ses vs.) ve psikolojik gereksinimler(estetik, beğenme, davranış yaşayış biçimi, kültürel seviyesi vs.) de göz ardı edilemez.

  İç mimarlık hiçbir zaman evdeki koltukların yerlerini belirlemek, satın alınmış koltukları yerlerine yerleştirmek değildir!!!


 8. 8
  Hasan
  Özel Üye
  İÇ MİMARLIK EĞİTİMİNİN AMACI

  İçmimarlık, birey ve toplulukların değişik amaçlarla yararlandıkları özel ve genel tüm çevrenin ve mobilyaların tasarlanması doğrultusunda, öğrencilerin eleştirel düşünme, sanatsal ve biçimsel araştırma, yakın disiplinlerle ortak çalışma yöntemlerine uyum, kişisel yetenekleri ile tasarımlama yönlerinin gelişmesini amaçlar.
  İçmimarlık mimari yapı bütünlüğünde açık - kapalı her çevrenin, hacim donatı değerleri ile birlikte işlevselliğinin incelenerek insan faktörü, fizyolojik, ergonomik, psikolojik değerler, sosyo-ekonomik kriterler paralelinde planlaması ve bilimsel, sanatsal, teknik kuramların organizasyonudur. Bu organizasyon, yapı, hacim, işlev, birey, toplum ile biçim, renk, malzeme, teknik, zaman, ekonomi, kuramlarının bilimsel, sanatsal, teknik içeriğinin, bilgide, beceride, tasarım yeteniğinde bütünleşmesiyle gerçekleşir.
  Eğitim sürecinde, görme, algılama, düşünme, inceleme, irdeleme, fikir geliştirme, uygulama biçimleri, araştırma ve karşılaştırma yöntemleri ile analiz-sentez metodları kuramsal anlatımlar, deneysel pratik uygulamalar alan öğrenciler tasarım becerilerini geliştirerek içmimarlık mesleğine hazırlanırlar.
  Eğitim programı, konu ağırlıkları dengelenerek,
  · İçmimarlık - Çevre Tasarımı ve
  · İç Mimarlık - Mobilya Tasarımı adları ile iki sanat dalı olarak sürdürülmektedir

 9. 9
  Hasan
  Özel Üye
  İç Mimarlik

  Hayal ettigin den fazlasi hayaline uyani ve düsünemeyecegin kadar güzeli...
  Tasarinin sonuna üc noktasi, bilginin degil hayal gücünün yavrusudur...

  Kisaca ic mimarlik yasadigin, calistigin, dinlendigin, ortami, rahat, ilimli, yasanir hale getirmektir...

  İç mimarlik hayali gercege dönüstürmektir...

 10. 10
  Hasan
  Özel Üye
  İç mimarlık yaratılan mekanı mekanın gerektirdiği işleve yanıt verecek, onu kullanacak olan insanın ölçü ve ergonomisine uyum gösterecek şekilde organize etmektir. Ayrıca insanın görsel algı ve psikolojisine uygun olarak işlevin gerektirdiği malzeme, renk, doku, biçim, oran, ölçü gibi faktörleri de göz önüne alarak mekanı düzenlemektir denilebilir.

  Mekan daha sonra da detaylı olarak açıklanacağı gibi sınırlanan boşluk ile sınırlayan öğelerin ortak olarak oluşturdukları bir olgu olarak tanımlanabilir. Mekanın algılanabilmesi ve yaşanabilmesi için fiziksel kısıtlamaların yanında ışık ve hareket gereklidir. Başka bir deyişle mekan hareketle belirlenir. Işıkla varolur. Bu temel gereklerin yanında renk, doku, oran, orantı, denge, simetri, ritm gibi öğelerin varlığı iç mimarlık mesleğinin uğraş alanı içerisinde sanatsal ağırlığın önemini vurgular. Yapı elemanlarının sınırladığı kapalı iç mekanlar içerisinde yukarıda sözü edilen öğeleri kullanarak insanın kendini rahat hissedebileceği, huzur duyabileceği mekanları organize etmek iç mimarın görevidir. Bu iç mekanlar dışında bina, ağaç, duvar, su, gökyüzü gibi unsurların oluşturduğu dış mekanlar da vardır. İç ve dış mekan kavramları birbirinden bağımsız değil aksine iç içedir. İç mimarlığı diğer yapı eylemlerinden ayıran en önemli özellik ise simgesel estetik, basit olarak yarar sınırlarını aşan etmenlerin etkisi altında sınırlı bir boşluk yaratmasıdır...

 11. 11
  Ziyaretçi

  iç mimari nedir söyler misiniz lütfen

+ Yorum Gönder
iç dekorasyon nedir,  iç mimarlık ve dekorasyon nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi