Ağ kurulumu nasıl yapılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ağ kurulumu nasıl yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap: ağ kurulumu nasıl yapılır?  İki veya daha fazla bilgisayar arasında bağlantı kurmaya yarar.Bu bağlantı sayesinde iki bilgisayar birbirleri üzerindeki dosyaları paylaşabilir, aynı printerları kullanabilirler. Karşılıklı oyun oynayabilir, bazı programları ortaklaşa çalıştırabilirler. Böylece kullandıkları programlarda kaydettikleri herşey aynı olur. İki farklı bigi işleyişi yerine tekbir ortak bilgi elde edilebilir. Örneğin muhasebe programlarında tutulan bilgilerin tekbir muhasebe halinde olmasını sağlamak gibi.

  Ne gerektirir?
  Ağı sağlamak için enaz 2 bilgisayar; windows, novell, linux, dos ve benzeri tarzda bir işletim sistemi; bilgisayarları birbirine bağlamak için ethernet veya modem benzeri ağ bağlantı adaptörleri yeterlidir.

  Yaygın ve kolay olan şekli nasıldır?
  Bu sorunun tam bir cevabı yoktur. Herşey ihtiyaca göredir. Örneğin makinanızın harddiski yoksa novell ağı kullanabilirsiniz. Bedava bir yazılım arayışında iseniz linux vazgeçilmezdir, kolay ve orta maaliyetli bir ağ için windows kullanabilirsiniz. Eğer ikiden fazla bilgisayarı birbirine bağlayacaksanız Hub denen cihazı kullanmanız gerekecektir. Hu yerine Router kullanırsanız internet bağlantınızı ağa dağıtabilirsiniz. Ethrnet en yaygın ağ adaptörüdür....

  Şimdi size Hub ı olan, Windows98 işletim sistemi kullanan iki makinayı birbirine nasıl bağlayacağınızı göstererek ağ yapılandırmasını açıklamaya çalışacağız.

  Başlat-->Ayarlar-->Denetim Masası-->Ağ simgesini çift tıklayıp veya masaüstünüzdeki Ağ Komşularım simgesine sağ klik tıklayıp özellikler kısmını seçerek Ağ Ayarları Ana Menüsüne ulaşabilirsiniz. Burada bilgisayarınızda yüklü olan ağ ayarlarını görebilir, eklenti yapabilir, fazla olan bir ayarı kaldırabilir, olan ayarlar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu kısım sayesinde dosya ve yazıcı paylaşımlarınızı etkin hale getirebilirsiniz. Menü üzerinde Aşağıdaki ağ bileşenleri yüklendi yazan kısımda yüklü olan bileşenleri görebilirsiniz. Özelliğini değiştirmek istediğiniz bileşenin üstünü tıklayıp Özellikler butonuna basabilir veya Bileşeni çift tıklayarak hakkındaki özelliklere ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Kaldır butonu ile varolan bileşeni kaldırabilirsiniz.

  Ekle butonuna basarak olamayan bir bileşeni ekleyebilirsiniz. Ekle butonuna bastıktan sonra Önümüze İstemci, Bağdaştırıcı, İletişim kuralları, Hizmet gibi bileşenler grubu çıkmaktadır. Bu gruplardan birini seçip Ekle butonuna bastıktan sonra karşımıza o gruba ait alt bileşenler çıkacaktır.

  İstemci menüsünü açtımızda karşımıza Banyan, Microsoft, Novell gibi seçeneklerle karşılaşırız. Bu seçeneklerden birini seçip sağda değişen diğer seçeneklerden hangi iletişim yolu ile habereşceğimizi belirten kısmı seçip tamama basmamız yeterlidir. Burada Banyan-->Dos-3.1 istemci seçeneği ile dos veya 3.1 için ağ balantısını seçebiliriz. Eğer windows için ağ bağlantısı yapacaksak Microsoft-->Microsoft ağları için istemciyi seçmeliyiz.Novell içinse kullandığınız Novell seçeneğine göre seçimde bulunabilirsiniz.

  Bağdaştırıcı kısmından ise Ağ bağlantınızda kullanacağınız Ethernet veya diğer bağlantı kartlarını sisteminize tanıtmanız gerekecektir. Eğer ethernet veya diğer bağlantı kartınızı sisteminize tanıtmışsanız bu ayara girmenize hiç gerek yoktur. Eğer tanıtmamışsanız bu kısımdan normal aygıt tanıtır gibi bağlantı kartınızı sisteminize tanıtmanız gerekmektedir. Bunu için size kullandığınız sürümün Windows CD si ve bağlantı kartı ile beraber gelen driver ccd veya disketi gerekmektedir.

  İletişim kuralları menüsü seçtiğimizde ise Ağ ayarları anamenüsünde bulunmayan istemcileri ekleyebiliriz. TCP/IP, NetBeu, IPX gibi istemcileri yapılandırabilmek için bu menüden eksik olanları ekleme olanağımız var. TCP-IP gibi protokolleri Microsoft başlığı altında bulunmaktadır. Yine aynı menüden Novell, Dos, 3.1 gibi işletim sistemerine ait istemci çeşitlerini bulabiliriz.Menüde bulunmayan fakat disketini temin ettiğimiz diğer istemcileride Disketi Var seçeneğinden yola çıkarak ekleyebiliriz.

  Hizmet menüsünü açtığımızda karşımıza ağ yapılandırmalarını tamamladıktan sonra karşılıklı dosya, yazıcı gibi paylaşımları açmamızı sağlayacak hizmet seçenekleri gelecektir. Yine menüde bulunmayan fakat yararlanmak istediğimiz başka hizmetler varsa elimizde olan disketi ile yüklemek için Disketi var seçeneğini kullanabiliriz. Eğer bu hizmetlerden hiç birini Ağ ayarları ana menüsüne eklemezsek kimse ağ üzerinden dosyalarımıza ve printerımıza ulaşamayacak ve kullanamayacaktır.

  Yine Ağ ayarları ana menüsünden dosya ve yazıcı paylaşımı butonunu tıkladığımızda karşımıza çıkan menüden Başkalarına dosyalarıma erişim hakkı verebilmek istiyorum seçeneği ile dosya paylaşımımızı ve Başkalarına yazıcılarıma yazdırma izni verebilmek istiyorum diyerek yazıcı paylaşımımızı açma olanağımızı sağlamış oluyoruz.

  Bu işlemlerden sonra makinamızı ağ üzerinde konumlandıracak IP yi ayarlamamız gerekiyor. İstersek IP yapılandırmasını yapmadanda ağ üzerindeki ayarlarımızı tamamlayabiliriz fakat bazı hizmetlerden yararlanabilmek için IP yapılandırması gerekmektedir. Ağ ayarları ana menüsünden TCP seçeneğini işaretleyip Özelikler butonuna basıyoruz. Önümüze çıkan menüden IP Adresi başlığını tıklayıp Bir IP adresi belirt seçeneğini işaretleyip IP adresi yerine 192.168.10.X IP sini veriyoruz. Burada X yerine makinaya vermek istediğimiz numarayı yazıyoruz. Örneğin 192.168.10.10. Ağ üzerinde aynı IP den 1 den fazla makinaya vermemeye dikkat ediyoruz. Yoksa IP çakşması denilen olayla karşı karşıya kalırız. Alt Ağ Maskesi yerine 255.255.255.0 değerini yazıyoruz.

  Win çözünürlüğü menüsüne girdiğimizde Wins Çözünürlüğünü Devreden Çıkar, Wins Çözünürlüğünü Etkinleştir, Wins Sunucusu Arama Sırası ve Wins Çözünürlüğü için DHCP Kullan gibi seçenekleri görüyoruz. Burada Wins Sunucusu girme ve sunucular arasında arama sıralaması gibi ayarları yapmamız mümkün. Biz bu kısmı Wins Çözünürlüğünü Devreden Çıkar seçeneğini işaretleyerek geçiyoruz.

  DNS Yapılandırması bölümünde DNS'yi Devreden Çıkar, DNS'i Etkinleştir Ana Makina, Etki Alanı, DNS Sunucusu Arama Düzeni, Etki Alanı Son Ek Arama Düzeni şeklinde seçenekler görmekteyiz. Bu kısımda DNS etkinliğine ihtiyacımız varsa Ana Makina ismini verip DNS sunucusunun IP sini yazıp Ekliyoruz. Örneğin internet bağlantısı olarak Telekom un 146 hattını kullanıyorsunuz. Bu durumda DNS ana makinası yerine Telekom, DNS Sunucusu Arama düzeni yerine ise 212.156.4.4, 212.156.4.20 IP lerini eklemeniz gerekiyor. Çünkü bunlar telekomun DNS numaraları. Bu numaraları yazmak veya DNS yi etkinleştirmek zorunnda değilsiniz. Normal bir durumda bunlar gerekmez. Bizde gerekmiyor sayıp bu kısmı DNS'yi Devreden Çıkar diyip geçiyoruz.

  Ağ geçiti kısmına geçtiğimizde makinamızın kullanacağı ağ geçitlerini sırası ile yazıp ekleyebiliriz. İstersek girilmiş olan bir ağ geçitini seçerek, Kaldır butonuna basıp, kaldırabiliriz. Eğer ağ üzerinde internete bağlanmak için bir router bulunuyorsa buraya routerın IP sini yazıyoruz. Genelde IP si değiştirilmemiş routerlarda 192.168.1.1 IP si olmaktadır. Routerın IP sini doğru girip girmediğimizi anlamak için bu IP ye Ping atabiliriz. Biz ağ üzerinde bir router var IP si 192.168.10.1 sayıyoruz ve başka bir ağ geçiti gerektirecek durum bulunmadığını varsayıp sadece 192.168.10.1 i ekleyip geçiyoruz.

  Buradan sonra yapmamz gereken sadece paylaşmak istediğimiz klasörlerin üstüne geldiğimizde, sağ klik tıklamak, paylaşım menüsünü seçmek ve paylaştırma ayarlarını yapmaktır. Bunun için paylaşım bölümünde paylaşım adı seçeneğini seçmemiz, etkin olan kutuya paylaştırdığımız kısmın ağ üzerinde hangi isimde gözükmesini istediğimizi yazmamız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra ister salt okunur, ister şifreli, istersek tam paylaşım verebiliriz.

  Salt Okunur : Dosyalar bu durumda sadece gözükebilir, çalıştırılabilir ama silinemez ve değiştirilemez olurlar. Sanki bir CD içeriği görüntülüyormuşuz gibi olur.
  Tam Erişim : Dosyalar kendi bilgisayarımızdaymış gibi kullanmamızı sağlar. Değiştirir, siler, görebilir ve açabiliriz.

  Parolalı : Ağ üzerinden içeriği görüntülenmeye çalışıldığında şifre istenmesini sağlamak amacı ile kullanılır. İster salt okunur ister tam erişim parolası vererek, hangi şifrenin hangi erişim hakkına sahip olacağını belirleyebiliriz. 3. 3
  fecr
  Özel Üye
  Piyasada çorbanın bile yüzlerce çeşidi varken ağ (networkün) de bir çok çeşidi oması normaldir. Biz burada en genel şekilde ev kullanıcısına yönelik anlatım yapacağız. Çünkü ağ kurmak isteyen çoğu üyemiz ya evinde bir dizüstü bir masaüstü bilgisayar arasında, ya da komşusuyla masaüstü bilgisayarlar arasında bağlantı kurmak istiyor. Bunu dikkate alarak kablolu ağ kuracağız.
  Bize neler lazım?
  -Öncelikle birden fazla bilgisayar
  -Router özelliği olan bir adsl modem. Modemin de bilgisayar sayısına göre çıkışı olmalı.
  Tek portlu modeminiz varsa çoğaltıcı aparatlar satılıyor. Misal 5-6 tane bilgisayar bağlayacaksanız switch almalısınız.
  -Modemin adaptörü elektriği bağlayacak kablo, modemi telefon prizine bağlayacak telefon kablosu.
  Modem ile bilgisayar arasında bağlantıyı sağlayacak ağ kablosu (ethernet kablosu da denilir.)

  -Eğer modeminiz yoksa internete de bağlanmayı hedeflemiyorsanız yukarı kablonun görüntü olarak aynısını ama jak (en uçtaki parça) olarak farklısını alacaksınız. Alacağınız kablonun adı "Çapraz kablo" yada "cross kablo".
  Düz kablo ile çapraz kablonun teknik farklılıklarına şimdilik girmeyelim.


  Öncelikle bu menülere erişmenin birden fazla yolu vardır. Ben kendime göre en sade ve kestirme olarak işinize yarayacak herşeyi anlatmayı amaçlıyorum.
  Masaüstünüzde "Ağ bağlantılarım" simgesi yoksa, masaüstünde boş bir yerde sağ tıklayıp özellikler deyin, Oradan masaüstünü özelleştiri tıklayıp "Ağ Bağlantılarım" a bir işaret koyuyoruz. E madem ağ kuracağız bundan sonra sık sık lazım olacaktır

  ag baglantisi.jpg

  Şimdi masaüstümüzdeki simgenin üzerine gidelim.
  ag baglantisi1.jpg
  iki kere tıklasak da öncelikli hedefimize varırız ama burada göstermek istediğim başka şeylerde var,
  hızdan kazanalım
  karşımıza şöyle bir şey çıkacak. Resimdeki gibi "ev veya küçük işyeri ağı kur" diyelim


  Gelen ilk iki ekranın resmini koymama gerek yok, ileri deyip geçin.
  Şimdi karşınıza şöyle bir şey çıkabilir de çıkmayabilir de
  ag baglantisi2.jpg
  Bu anlatımı dizüstü bilgisayarımda yaptığım için kurulum sihirbazı kablosuz ağ başdaştıcımı gördü. Halbuki ben kablosuz ağ kurmayacağım. "Bağlantısı kesilen ağ donanımını göz ardı et" işaretleyin. Masaüstünü bilgisayarda da Bluetooth cihazı, harici kablosuz ağ kartı yada ağla ilgili böyle donanımlar olabilirdi. Benzer şekilde sihirbaz bunlarla işlem yapıp yapmayacağımızı soracaktı.
  ag baglantisi3.jpg
  Şimdi yapacağımız işlemleri en çok kullanıcıya hitap edecek şekilde anlatıyorum.
  Bizim bilgisayarlarımız ağ kablosu ile modeme, modem de telefon kablosu ile internete bağlı idi, yani diğer ikisi bize pek uymadı "diğer"i işaretlesek iyi olacak. İleriyi tıkladık ve yeri ekranda

  En münasibi en üstteki sanırım. "Bir örnek göster" dediğimizde de aşağı yukarı benzedi bizim ağımıza. İleri dedik ve geçtik.
  ag baglantisi3.jpg
  Buradaki ekrandakileri kendinize göre ayarlayacaksınız, ağdaki bilgisayarlar sizi üstteki etiket ve alttaki isim ile görecek (Caykesh ve Murat) İleri deyip geçelim.
  ag baglantisi5.jpg
  İşte burası özellikle Xp kullananlar için çok önemli bir ekran. Windows Vista ağdaki çalışma gruplarının hepsini görüyor ama Windows Xp bilgisayarın karşısındakini görmesi için mutlaka aynı çalışma grubunda olması lazım. Otomatik (yada geçerli -default- ) olarak "EV-AĞI" gibi bir şey geldi bende. Sizde de ya bu gelmiştir yada "WORKGROUP" gelmiştir. Burayı değiştirirsek daha sağlıklı olur ama değiştirmezseniz de bir şey olmaz.

  Bu resimde anlatılacak fazla bir şey yok. Zaten ağ kurma amacımız dosya paylaşımı. İşaretleyip ileri dedik. Ufak bir uyarı gelecek, ona da Evet dedik.

  İleri dedik ve bir süre bizi bekletecek.
  ag baglantisi6.jpg

  ag baglantisi7.jpg
  Yine XP ve daha üstü işletim sistemi kullanıcıları olarak bu ekran da "Sihirbazı diğer bilgisayarda çalıştırmaya gerek yok" u işaretleyin. Yok ben uğraşırım diyenler bi disket hazırlayıp diğer bilgisayarda kurulumu kolaylaştırabilir ama zaten gördüğünüz gibi yaptığımız zor bir iş değil
  Bundan sonra gelecek ekranda "Son" diyoruz ve işimiz bitiyor.
+ Yorum Gönder
ağ kurulumu yapmak,  ağ kurulumu nasıl yapılır,  ağ kurulumunu yapmak,  ağ kurulumu nasıl yapılır resimli anlatım,  ağ ayarları nasıl yapılır resimli anlatım
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi