Göz damarlarının incelmesi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Göz damarlarının incelmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Göz damarlarının incelmesi
  Soru: göz damarlarının incelmesin hangi tedavi yöntemini önerirsiniz lazer mi ameliyet mı yoksa damla ile tedavi mi. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ? 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap: Kılcal Damarların Tedavisi: Skleroterapi


  Skleroterapi, yaklaşık 100 yıldır hem telenjiektazi hem de variköz (genişlemiş) toplardamarların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Köpük skleroterapisi, klasik "sıvı" skleroterapiye oranla sunduğu pek çok avantaj nedeniyle son yıllarda giderek artan bir oranda kullanılmaktadır. Tekniği bilen, deneyimli ellerde köpük skleroterapisi ile büyük çaplı (özellikle safen ven sistemini de içeren) damarları başarı ile tedavi edilmektedir. Kolay kullanımı, düşük komplikasyon oranı ve yüksek etkinliği nedeniyle köpük skleroterapisi, variköz venlerin ve venöz ülserlerin tedavisinde önemli bir tedavi silahıdır.

  Köpük skleroterapisi, muayene odası ortamında, sedasyon gerektirmeden yapılabilmekte ve hasta günlük aktivitesine çok az bir rahatsızlık hissi ile kolayca dönebilmektedir. Pek çok durumda, köpük skleroterapisi klasik bir yöntem olan ve halen pek çok merkezde de uygulanan "mini flebektomi" nin yerini almaya başlamıştır.

  Damar çaplarına uygun olarak köpük skleroterapisi planlanmaktadır.

  • Telenjiektazi - %0.25
  • Retiküler ven - %0.5
  • Ufak variköz ven -%1
  • Büyük variköz ven ve safen ven - %1 - %3

  konsantrasyonları başarı ile kullanılmaktadır.

  Özel enjektör sistemi ile yapılan köpük ve uygulama sonrasında basınçlı gazlı bezler uygulanır ve daha sonra hastaya 48 saat süre ile orta basınç varis çorabı giymesi yada elastik bandaj uygulaması söylenir. Çorap veya bandaj çıkarıldıktan sonra kişi banyosunu yapabilmektedir. Ancak, 14-21 gün süre ile işlem sonrası orta basınçlı varis çorabı giyilmesi önerilmektedir.

  Uygulama sonrasında hastalar, tedavi edilmiş venlerin üzerinde hassasiyet hissetmektedir, ve bu durum steroid içermeyen anti-inflammatuar kremler ile kolayca ortadan kalkmaktadır.

  Deneyimli kişilerce uygulandığında köpük skleroterapi güvenli ve yan etkileri oldukça düşük gözlenen bir tedavi yöntemidir. Yüzeyel tromboflebit (damar iltihabı) en sık gözlenen durum olup, genellikle kendiliğinden iyileşmektedir. Cilt renginde ortaya çıkan renk değişiklikleri de oldukça sık gözlenen bir durumdur. Böyle bir durumun gelişebileceği mutlaka işlemden önce hastaya belirtilmelidir. Pek çok hastada ortaya çıkabilen bu durum genellikle geçici olup kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Seyrek olarak gözlenen ve geçici komplikasyonlar arasında kuru öksürük, geçici görme kaybı, migren, göğüste sıkışma hissi sayılabilir. Daha ciddi olarak gözlenebilen bir durumda "derin ven trombozu" dur.

  Köpük skleroterapisi, yüzeyel varislerin tedavisinde, deneyimli kişilerce uygulandığında oldukça etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

  alıntı 3. 3
  fecr
  Özel Üye
  Kılcal damar ve varislerin lazer ile tedavisi


  Bacak bölgesindeki varisler ve kılcal damar çatlamaları da lazer ile kolayca tedavi edilebilmektedir.Ayrıca doğumsal veya sonradanoluşmuş değişik tipteki damarsal lezyonlar(hemangiom, porto şarabı lekesi,yüz bölgesindeki telengektaziler vb.) için Amerika'dan FDA onayı alınmış etkinliği kanıtlanmış Long Pulse ND YAG lazer (HP SYNCHRO PLATFORM)ile başarıyla tedavi mümkün olmaktadır.
  Lazerle kılcal damar ve varis tedavisi
  Son yıllarda lazer tedavileri çok büyük aşama kaydetmiştir. Günümüzde lazerler pek çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Bu heyecan verici gelişmeler özellikle bacak varislerinin mavi ve kırmızı renkte olanlarında, yüzde ve vücudun herhangi bir yerindeki damar genişlemelerinin lazerle tedavisini olanaklı kılmıştır. Lazerle tedaviler gittikçe popüler olmaktadır. Çünkü yan etkileri çok azdır ve tedaviden hemen sonra günlük aktivitelerinize dönmeniz mümkündür.

  Kimler lazerle tedaviden faydalanabilir?
  Kadın , erkek ve hatta çocuklarda lazerle tedavi mümkündür. Hem koyu tenli ve hem açık tenli kişilere lazer tedavisi yapılabilir. Tıbbi olarak uygun olup olmadığı uzman doktorlarca değerlendirildiği için en sağlıklı şekilde yapılır. Kanama bozukluğu, epilepsi hastaları, kalp pili taşıyan hastalar ve gebelere uygulama yapılmaz.

  Lazerle tedavi ne sıklıkla yapılmaktadır?
  Genellikle bir veya iki seans yeterlidir.2 seans arası ortalama 3-4haftadır. Bununla beraber tedavi sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir.

  Lazerle tedavi ne kadar zaman alır?
  Tedavi uygulama süresi 15 dk ile 45 dk arasında değişir.

  Yan etkiler nelerdir ve tedavi sonrasında normal hayata geri dönülebilir mi?
  Bu tedavinin en güzel tarafı günlük aktivitelerinize hemen dönebilmenizdir. Ağrı şikayeti çok azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Ancak bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası güneşlenmemek gereklidir. İşlem genelde güneşin çok yoğun olduğu yaz aylarında yapılmaz ancak çok uygulamak gerekirse güneş koruyucu kremle bölge korunmalıdır.

  Lazerle hangi tip damarlar tedavi edilebilir?
  Lazer tedavisi bacak damarlarında özellikle ince kılcal damar tipindeki mavi ve kırmızı renkli damarlarda başarıyla uygulanır. Ayrıca yüzde yanak ve burun kenarındaki damar çatlamalarında ve gövdedeki kırmızı renkli benlerde de kullanılabilir.Doğumsal damarsal kırmzıı lekeler, hemangiomlar, yüzde damar çatlamalarına bağlı oluşan kızarıklıklar birkaç seansta güvenli bir şekilde tedavi edilebilir.
  Bacak varis ve kılcal damarlarının nedenleri
  Bacak bölgesinde ortaya çıkan varis ve genişlemiş kılcal damarlar, toplardamarların yetersiz çalışmasının ( venyetmezliği) derideki belirtisidir. Hafif ven yetmezliği rahatsız edicidir ve kozmetik olarak kötü görünüme sebep olur. Ağır ven yetmezlikleri ise bacak hatta yaşam kaybına bile sebep olabilir.

  Pek çok hastada ven yetmezliği bacaklarda ağrı, halsizlik, yanma, sızı, zonklama, kramplar, kas yorgunluğu ve huzursuz bacak gibi şikayetlere yol açabilir. Uzun süre devam eden ven yetmezliği zamanla bacakta şişkinlik, renk değişiklikleri, ekzema, tekrarlayan iltihaplar, yaralar hatta deri kanserine bile sebep olabilir.

  Kronik iyileşmeyen bacak yaraları, varis kanamaları ve bacak damarlarının tıkanması, ven yetmezliğinin neden olduğu ciddi yan etkilerdir.

  Varis ve genişlemiş kılcal damarlar, ven basıncının artması nedeniyle damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkarlar. Sağlıklı bir vende kan akımı aşağıdan yukarı doğrudur. Kan dolaşımı küçük kılcal damarlardan yüzeysel venlere oradan derin venlere gider. Derin venlerden sonra kan, kalp ve akciğer dolaşımına gönderilir. Yüzeysel ve derin venlerde kan akımının geriye kaçmasını engelleyen kapakçıklar vardır.

  Varis ve genişlemiş kılcal damarlar kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. 30-40 yaşlardan sonra varis oranı artar.
  Varis ve genişlemiş kılcal damarları nedenleri:
  • Bazı varisler , genetik olarak ven damarlarındaki zayıflık ve kapakçıklardaki yetmezlik sonucu ortaya çıkarlar.
  • Uzun süre ayakta kalmak damar basıncını artırarak bir süre sonra damar kapakçıklarında yetersizlik yapabilir.
  • Doğum kontrol haplarındaki progesteron
  • Hamilelik
  • Yaş ilerledikçe damar yapısı zayıflar
  • Derin damarlardaki tıkanıklıklar

  Varis ve genişlemiş kılcal damar problemi olanların ana nedenini tespit etmek için pek çok yöntem vardır. Başlıca fiziksel muayene ve doppler ultrasonografi yapılır. Daha ileri tekniklerde duruma göre kullanılabilir.
  Tedavi:
  • Cerrahi yöntemler
  • Skleroterapi (damar içine ilaç zerki yapılarak damarın kaybolmasını sağlayan yöntem)
  • Lazer

  Tedavi yöntemleri varis ve kılcal damar yaygınlığı, damarların genişlik derecesi, damarların kapakçık yetmezlik derecesine göre değişir. Damar ve kapak yetmezliğinde, geniş damarlarda cerrahi yöntemler ve skleroterapi yöntemi uygulanabilir. Bu tür durumlarda kalp damar cerrahına başvurmak gereklidir.
  Kılcal damar genişlemelerinde ise yine skleroterapi ve lazer yöntemi uygulanabilir. Kılcal damar tedavisinde bu iki yöntem bir arada uygulanabilir veya her biri tek başına kullanılabilir. Çok ince damarlarda lazer yöntemi tercih edilmektedir.  çalıntı:)
 4. 4
  fecr
  Özel Üye
  Lazer ile estetik kılcal varis tedavisi


  Yüzeysel toplardamarların iç yapılarının bozulması sonucu uzayıp büklümlü, genişlemiş hale gelmesine VARİS denir. Kanı kalbe geri taşıyan damarlara toplardamar denilir. Toplardamarların görevi, dokulardan alınan kanı kalbe taşınmaktır. Atardamarların aksine toplardamarların içinde hassas kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar, damarların içindeki kanın kalbe doğru, yani tek yönlü olarak geriye kaçmadan akmasını sağlar. Bu kapakçıklar, yerçekiminin etkisine rağmen kanın kalbe doğru tek yönde hareketini sağlayıp geri kaçışı önlerler. Böylece insan ayakta olsa bile, toplardamarlar kanı yukarı kalbe taşırlar. Hamilelik, şişmanlık veya genetik nedenlerle bu toplardamarlarda oluşan tıkanıklık ya da uzun süreli baskı nedeniyle bu kapakçıklar bozulur ve kan geriye doğru birikmeye başlar. Bu kan birikimi de cilt dışından mavi, mor ya da kırmızı olarak görünür hale gelir.

  Bu damarların etrafında sinirler ve düz kaslar bulunur. Genişleme ve devamlı baskı nedeniyle de varislerde ağrı oluşur. Gece oluşan kramplar, kaşıntı, şişkinlik, ayakta kalma sonrası ağrı gibi şikayetler olabilir. Kadınlarda hamilelik ve adet zamanı varislerle ilgili şikayetler artabilir.
  Toplardamarların görevi nedir?

  Kalp, her atışta vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için bir miktar kanı atardamarlar ile dokulara gönderir. Bu temiz kan, gerekli oksijeni ve besleyici maddeleri hücrelere verir ve ortamda oluşan artık maddeleri toplar. Oluşan bu kanın artık rengi daha koyudur ve toplardamarlar ile kalbe geri taşınır. İşte varis, bacaktaki bu toplardamarların genişlemesidir.

  Yüzeysel toplardamarlar
  Cilt altında yerleşirler ve gözle görülebilirler. Vücudumuzda kirli kanı kalbe taşıyan yan yollar olarak düşünülebilirler. Yüzeysel toplardamarlarda en sık görülen hastalık varistir.

  Derin toplardamarlar
  Atardamarla birlikte derin kısımlarda bulunurlar ve gözle görülemezler. Bacaklardaki kirli kanın % 90’ını taşırlar. Derin toplardamar sisteminde en sık görülen hastalık, tıkanma ve iç varis olarak da bilinen kapak yetersizliğidir.

  Varis neden olur?

  Toplardamarlar içindeki kapakçıklarda herhangi bir nedenle (geçirilmiş damar iltihabı, aşırı şişmanlık, genetik, doğumlar vb.) oluşan kaçaklar, daha aşağıdaki yani bacaklardaki damarlarda aşırı basınç artmasına neden olur. Zaman içinde yüksek basınç ile normalden fazla gerilen bu damarlarda genişleme, uzama ve bükülmeler oluşur; dolayısıyla kıvrım kıvrım bir görüntü meydana gelir. Bir taraftan deforme olan bu damarlar, genişlerler ve kendi içlerindeki kapakçıklar da karşılıklı gelemediği için, aşağıya doğru kaçaklara, toplardamar dolaşımında iki yönlü akımlara neden olurlar. Sonuçta daha da aşağılara yansıyan yüksek basınç, buralardaki toplardamarlarda da varislerin oluşmasına sebep olur.

  Kimlerde sık varis görülür?

  Ayakta sabit olarak çok fazla duran kişilerde ise bu kapakçıklar kolay bozulur ve varis meydana gelir. Öğretmenler, hemşireler, cerrahlar, polisler, diş hekimleri ve garsonlar yüksek risk altındadır. Buna karşın, baldır kaslarını çok kullanan sporcularda varis gelişme olasılığı azdır. Uzun süre oturarak çalışmada daha az olsa da, varis riski vardır. Sekreterlerde ve uzun sure bilgisayar karşısında çalışan kişilerde de varis görülebilir. Kadınlarda varislere, erkeklere oranla 4 kez daha fazla rastlanır. Yaşla birlikte varis görülme olasılığı artar.

  Anatomik olarak 3 tip varis vardır:
  1. Kalın ve iri, yeşilimtrak ana varisler
  2. Cilt altında ağ biçiminde yapılar oluşturan morumsu varisler
  3. Kırmızı ipliksi varisler
  Varis tedavisi yöntemleri

  Şikayeti az olan hastalar veya ameliyat riski yüksek olan hastalara varis çorabı önerilir. Varis tedavisinde 2 ayrı sorun birlikte giderilmelidir. Dıştan görülebilen varisler tedavi edilmelidir; ancak tedavinin belki bundan daha önemli olan safhası, altta yatan ve toplardamar içindeki basıncın artmasına yol açan sorunun giderilmesidir. Böylece hastanın cilt estetiği açısından görüntü sorunu giderildiği gibi, ağrı ve bacakta şişme yakınmaları da sona erecektir.

  Skleroterapi (varisin iğne ile tedavisi)

  Bacaktaki varislerin içine çok ince iğneler ile bir madde verilmesi yoluyla toplardamarın kapatılarak yok edilmesidir. Bu damarlar zaten hasta ve çalışmaz durumda oldukları için, kapatılmalarında bir sorun yaratmazlar. Çapı 1-3 mm civarında olan varislerde kullanılabilir. Hasta, tedavi sonrası yürüyerek evine gidebilir, araba kullanabilir. İğne ile tedavi sonrası, 3-5 gün varis çorabı giyilmesi önerilir. Başarı oranı yüksektir. Yan etkiler nadir görülür. Allerjik reaksiyon son derece nadirdir. Verilen ilacın damar dışına sızması renk değişikliğine yol açabilir. Tedavi sonrası bu bölgede oluşan morluklar ve şişlikler geçicidir.

  Nd-YAG lazer tedavisi

  Lazer teknolojisi, varis tedavisinde son 5 yıldır gittikçe artan yaygınlıkta kullanılmaktadır. Cildin dışından verilen lazer ışınları ile çapı 1 mm’nin altında olan toplardamar genişlemeleri yok edilebilir. Lazer işlemi kolaydır ve özel bakım gerektirmez. Hasta normal günlük hayatına devam edebilir. Nd-YAG lazerleri kullanılarak bu kılcal varisleri tedavi etmek artık oldukça kolaylaşmıştır. Estetik olarak oldukça rahatsız edici olan bu mavi, mor veya kırmızımsı yapıları lazer ile silmek mümkündür.

  Yüzde, yanaklarda ve burun kenarlarında yaşlanma ile ortaya çıkan kılcal varisler de lazer ile tedavi edilebilmektedir.

  Cerrahi varis tedavisi

  Cerrahi varis tedavisinde, hastalanmış olan varisli damarlar, yer yer ince kesilerle ya da özel bir alet vasıtasıyla çıkarılır. Varis ameliyatı, lokal anestezi ile de yapılabilir.
  Varisten Korunma

  Varis gelişiminde muhtemel en önemli faktör, genetik eğilimdir. Buna ek olarak, hareket gerektirmeyen işlerde çalışan bireylerde varis gelişebilir. Varisten korunma çok kolay bir şey değildir. Varis gelişimini engelleyecek bir ilaç yoktur. Bu yüzden alınabilecek en önemli önlemler kilo kontrolü, düzenli spor, uzun süre sabit pozisyonda kalmama ve koruyucu varis çorabı kullanma olabilir. Her fırsatta bacak yüksekte tutulmalıdır. Varis hastalarının topuklu ayakkabıları az giymesi önerilir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Göz sinirlerinin incelmesi lutfen eger bunun tedavisi varsa söyleyin ilerde kör olmaya neden açiyomuş bir tedavisi varsa söyleyin şimdide teşekkürler

 6. 6
  Ziyaretçi
  Her iki gözümdede damar incelmesi olduğu 4 ay damla kullandıktan sonra kontrol denildi. tomografide %30 gibi bölge sarı renkte çıktı. Tedavisi mümkünmü kör olma tehlikesi ne kadar. Filmler kesin sonuçmu. Başka doktorun fikrini almakta fayda varmı.

+ Yorum Gönder
göz damarlarında incelme,  göz damarlarının incelmesi,  göz Damar incelmesi,  gözde damar incelmesi,  göz damarlarının incelmesi tedavisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi