Fatih ve ak şemsedinin mezarları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fatih ve ak şemsedinin mezarları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Fatihin mezarı
  Fatih Sultan Mehmet 26 Nisan 1481 günü bir sefere çıkmak üzere Üsküdar’a geçti ve müzmin hastalığı olan nikris azınca burada üç gün kadar dinlendi. Daha sonra Gebze’ye kadar bir at arabası içinde ilerledi, sonradan Sultan Çayırı denilen mevkide sancıları iyice arttı ve hekimler tedaviye başladı. Ne var ki, vücudu ilaçlara cevap vermedi ve 3 Mayıs Perşembe günü saat 16.00 sularında Hakk’ın rahmetine kavuştu.
  Onun ölümü hakkında bazı şüpheler uyandıran kaynağımız Âşıkpaşazade’ye bakarsak, zehirlenme iddiasını destekler gibi görünür.Aşıkpaşazadeye göre italyan yahudisi, padişah hekimlerinden biri olan Lacaponun tehlikeli bir ilacı aşırı dozda vermesiyle veya ilaç yerine zehir kullanmasıyla padişah öldürülmüştür.Fatih,Yavuz sultan selimin daha sonra başlatdığı hareketi gerçekleştirmek için yola çıkmıştı.Bu sefere çok iyi hazırlanılmıştı.Ve padişah kendisini iyi hissetmeseydi böyle büyük sefere çıkmazdı.Oysa daha gebzeye geldiğinde ayaklarında şiddetli ağrılar başlamıştı,iranlı hekim ayağından kan almış ama ağrılar daha fazla artmıştı,müslüman olan lacopo daha sonra yakup adını almıştı ,7 hekimden en ünlülerinden birisi idi ve padişaha tehlikeli bir ilaç vermişti ve iki saat içinde padişah öldü.
  Bu konu ile ilgili tartışmalar hala sürüyor.Bu görüşlerin tam tersi daha akla yakın görüşlerde var ama azda olsa şüpheyi yok edemiyor.
  Murat Bardakçı, hanların ölülerinin mumyalanması bir türk geleneği olduğunu söylüyor.Bardakçı ,Abdülhamitin bir rüya görmesiyle,bu rüyadan etkilendiğini ve güvendiği insanlara Fatihin mezarını açtırdığından bahsediyor.Bu kişiler lahidi açtıktan sonra toprağı kazıyorlar,bir demir kapak buluyorlar,açınca bir merdiven çıkıyor.Bu merdivenden inince uzun dehlizlerden geçerek büyük bir odaya çıkıyorlar odada Fatihin agaç oymalarla süslü lahidini açıyorlar ve hiç bozulmamış,aynı resimlerdeki gibi Fatihin mumyasını buluyorlar.Dualar okuyarak yeniden kapatıp dışarı çıkıyorlar .


  Benim kendi görüşüm,bu olayın bilimsel olarak çözülmesi türk tarihi ve türk tarihçileri adına çok önemli bir başarı olur.Bu sebeple mumyanın bilimsel olarak incelenmesini isterdim.Büyük hakanı daha çok tanıyabilirdik ve ona ,kendimizi daha çok yakın bulabilirdik.Dna sı eğer mevcutsa alınmasını isterdim.


  PHP- Kodu:
  Fatih Sultan Mehmedİstanbul Fatih'te, Fatih Camii bahçesindeki türbesinde 
 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Akşemsettin'in Mezarı

  Eyüp Sultan Hazretleri şehit olunca, mezarını şu an bulunduğu yere defnederler. Surlardan cenaze törenini seyreden imparator güler: ‘Bunlar da amma akılsız’ der, ‘Onlar gidince bizim o mezarı yok edeceğimizi bilmiyorlar mı?’ Bunun üzerine Halife El Mehdi sert bir mektup yazar ve öyle bir şey olduğu taktirde İstanbul’da taş üstünde taş bırakmayacağını sert bir dille bildirir. Bu sert mektup üzerine İmparator bizzat gelerek şu anki yeri koruma altına alır. Kuşatma kaldırıldıktan sonra Rumlar ve Bizans İmparatoru da burayı sık sık ziyaret ederlerdi, ta ki LATİN İŞGALİ olana kadar. Latinler İstanbul’un her yerini olduğu gibi burayı da talan eder ve TÜRBEYİ ORTADAN KALDIRIRLAR.


  Akşemsettin hazretleri manevi keşif üzerine mezar yerini tespit eder ve mezarın biri başına biri de ayak ucuna olmak üzere iki fidan dikip ertesi gün tekrar gelmek üzere ayrılır. Fatih Sultan Mehmet Han, kalbinin mutmain olması için o iki fidanı gece vakti söktürüp şu anki girişte çeşmelerin bulunduğu yere diktirir. Yüzüğünü ise Akşemsettin Hazretlerinin tespit ettiği yere gömer. Ertesi gün sabahın erken saatlerinde Akşemsettin Hz. gelir ve doğruca ağacın olduğu yere değil birgün önce tespit ettiği yere gider. Ve yüzüğünü padişaha iade eder. Gerçekten o bölge kazılır ve Eyüp Sultan Hazretlerinin hiç bozulmamış cesedine ulaşılır. Kendisine sorarlar: ‘Efendim o ağaçlarla ilgili neler söyleyeceksiniz?’ Gülerek ‘İyi yapmışsınız o bölge de Eyüp Sultan Hazretlerinin yıkandığı yerdir’ der. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet Hazretleri o bölgenin çevrilmesini ve her bölgeye bir çeşme yapılmasını emreder. İşte bugün gördüğümüz çeşmeler o çeşmelerdir

  alıntı

  PHP- Kodu:
  akşemsettinin mezarı konya da mevlana türbesinin hemen yanındaki türbededir 
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi