Kumru ile kumru romanı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kumru ile kumru romanı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kumru ile kumru romanı

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:


  2002 yılında yayınlanan Yalan adlı romanıyla büyük ilgi toplayan Tahsin Yücel, yeni romanı Kumru ile Kumru’da yine toplumumuzun aslında gözler önünde olan ama kimsenin bir türlü dile getirmediği, yüksek sesle söylemekten herkesin ürktüğü bir sorununu anlatıyor.

  Yaşamımıza egemen olan eşyanın, yalnızca günlük çalışma biçimimizi değil, aynı zamanda duygularımızı, düşüncelerimizi, giderek kişiliğimizi nasıl etki altına aldığı, son derece etkileyici ve inandırıcı bir dille anlatılmış Kumru ile Kumru’da. Tahsin Yücel, bu anlatılması güç konuyu ustalıkla romanlaştırmış: Eşya, zamanla bize egemen olur. Başka pek çok konuda olduğu gibi eşya tutkusunda da televizyonun belirli bir etkisi vardır. Oysa bir yerde durup kendimize sormamız gerekir: Kim kumanda etmekte? Biz mi televizyonu, yoksa televizyon mu bizi?

  1933 yılında Elbistan’da doğan Tahsin Yücel, Galatasaray Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde uzun yıllar öğretim üyeliği yaptıktan sonra, 2000 yılında emekli oldu. Çok çeşitli alanlarda ürünler vererek yazınımıza katkıda bulundu. Bu alanda da çeşitli ödüllere sahiptir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi