Tutumlu Olmak , Tutumlu Olmanın Yararı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tutumlu Olmak , Tutumlu Olmanın Yararı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tutumlu Olmak , Tutumlu Olmanın Yararı

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  TUTUMLU OLMAK  İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir. Tutumluluk hiçbir zaman cimrilik demek değildir.
  Tutumlu insan eşyasını, malını düzenli ve temiz kullanır. Zamanını boşuna harcamaz. Kendisine ve çevresine yararlı işlerle geçirir gününü. Mutlu ve güvenli olur.
  İnsanlara insan oldukları için sahip olmaları gereken bir takım hakların bulunduğu fikri ilk kez İngiltere’den ortaya atıldı.19. Yüzyılda Amerika ve diğer bir çok ülkelere yayılan bu fikir akımından sonra 1789 Fransız İhtilali Avrupa’da insan haklarının kabul edilmesini ve uygulanmasını sağlamıştır.
  Amerikan Cumhurbaşkanı Roosvelt ile İngiliz Başkanı Churcill tarafından imzalanıp duyurulan Atlantik Beyannamesinde insan hakları genişletildi. Bu beyannamede insanlara millet, inanç, ırk ayırımı gözetmeksizin herkes için eşit haklar konmuş ve yasaların korumasına verilmiştir.
  Yalnızca kendimize ait olanı değil, elektriği, suyu, yiyecekleri, okulda kullaBöylece kötü alışkanlıklardan da kurtulur. nılan eşyaları, bize ait olmayan eşyaları kendimizinmiş gibi özenle korumalıyız. Topluma ve arkadaşlarımıza ait olan eşyalara zarar vermemeliyiz.
  Tutum ve yatırım, ülkeler için de önemli bir konudur. Çünkü devletler de gelirleriyle giderlerini dengelemek zorundadır. Bir devlet eğer gelir ve giderlerini iyi ayarlarsa; gelir kaynaklarını iyi yatırımlarda kullanırsa kalkınır, zenginleşir ve hiçbir devlete bağımlı kalmaz.
  Yurdumuz cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülke idi. Yurdumuzun her köşesi çok büyük zararlar görmüştü. Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisinde kıvranıyordu. Atatürk bu duruma çok üzülüyor ve bu durumdaki halka bir şeyler vermek istiyordu.
  Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.
  12 Aralığı kapsayan hafta “Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet döneminde temelleri atılan kendi kendine yeter bir toplum olmadaki ilk adım bugün de devam etmektedir.
  Tutum ve yatırım alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Ders araçlarını, giysilerini, harçlığını tutumlu kullanan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Küçükken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Okul çağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan insan bu huyundan vazgeçmez. O nedenle çocukları küçük yaşlarda tutumlu olmaya özendirmeliyiz.
  Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amaçları içindedir.
  Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır. 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Neden tutumlu olunmalı” sorusuna 10 neden…
  1- Kaynaklar kısıtlı olduğu için

  Sadece yaz aylarında, barajlardaki su seviyesi azaldığında tasarruf ediyorsanız dünyadaki kaynakların nasıl tükendiğinden haberiniz yok demektir. Örneğin Türkiye’de kişi başına düşen tatlı su miktarı 1 430 m3‘dür Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için bu rakamın 8 000 – 10 000 m3 arasında olması gerekir. Dünyadaki kaynaklar kısıtlı ve gittikçe de azalmaktadır. Her birey bu tüketimin bir parçasıdır ve her birey yaşam tarzıyla bu tüketimi sürdürülebilir hale getirebilir
  2-Borç batağına saplanmamak için

  Tüketim toplumunda sorun, kabaca yeniye olan merak ve hızlı tüketim alışkanlıklarıdır Bu durum bütçesi yetmediği halde birçok insanı borç batağına sürüklemektedir Son verilere göre Türkiye’de kredi kart kullanıcılarının borcu toplamı 70 milyon dolara ulaşmıştır. Borçları nedeniyle birçok insan zor durumda kalıyor Bankalar borçlulardan ne kadar şikâyet etseler de reklamlarla yeni kartları pompalamaktan vazgeçmiyorlar Hükümetlerin kredi kartı sözleşmelerinin harf boyutlarını büyültmesi de süreci durduramıyor Çünkü bu tür sorunların çözümü yaşam tarzınızın bir felsefeye dayanması ile mümkün; tutumlu yaşam
  3-Kendinize daha fazla vakit ayırabilmek için

  Bazı insanlar “Evet ben alışveriş yapmayı çok seviyorum ama bunun için de normalden fazla çalışıyorum” diyebilir Buna saygı duyarım Fakat normalden fazla çalışan insanların kazandıkları parayı nerede, ne zaman ve nasıl harcadıkları önemlidir Bu şekilde düşünenlerin şu sorularla yüzleşmeleri gerekir: Sevdiklerinize ve kendinize yeteri kadar vakit ayırabiliyor musunuz? Bazı şeyleri yapmak için geç kalmadınız mı? 50 - 60 yaşında dünya turu yapmak yerine 25 - 30 yaşında yapsaydınız ne kazanırdınız? Çok çalışarak hayatta neleri erteliyorsunuz?
  4-Çevreye daha az zarar vermek için

  Bazen otomobilinizi kullanmak yerine biraz yürümek veya bisiklete binmek, tasarruflu ampul kullanmak, A sınıfı enerji etiketli beyaz eşya almak gibi davranışlar tutumluluk örnekleri olduğu kadar çevreci davranışlardır da
  5-Daha kolay birikim yapabilmek için

  Tutumlu davranışlarla birikim yapmak elbette daha kolay olacaktır Çünkü ihtiyaç doğrultusunda tüketim yapılacaktır. Ayrıca tutumlu olmak finansal açıdan da bazı alışkanlıklar kazanılmasını sağlayacaktır.
  6-Hayatta kalabilmek için

  Tutumlu insanlar birçok şeyi kendileri yapmaya çalışırlar Eğer bilmedikleri bir konu varsa öğrenirler Araba tamir etmeyi, ev boyamayı, yemek yapmayı, organik tarımı… Bu tür beceriler insanı zor durumlara (deprem, kaza, hastalık, işsiz kalmak vb ) daha hazırlıklı yapar Örneğin hiç lastik değiştirmemiş birinin araç lastiği ıssız bir yerde patlarsa ne olur?
  7-Sağlıklı yaşamak için

  Artık her şey hazır! Çorbalar, köfteler, yoğurtlar… Tamam bu durum insanlara zaman kazandırıyor ama bir yandan da kolaycılığa itiyor ve tembellik alışkanlık haline gelebiliyor Örneğin yemek yapmak için vakit varken bile pizza söylemek insanın daha kolayına geliyor Tutumlu yaşayarak spor yapabilir (daha fazla yürüyerek, bahçıvanlık yaparak…), kilo verebilir (daha sağlıklı yeme alışkanlıklarıyla), rahat uyuyabilirsiniz (ödemeler rüyanıza girmez)
  8-Öğrenmek için

  Ne kadar çok şeyi kendiniz yapabilirseniz o kadar çok şey öğrenirsiniz demektir Böylece birçok konuda becerileriniz gelişir ve kendinizi daha başarılı hissedersiniz Bir yandan da çevrenizdekilerle bu bilgilerinizi paylaşıp popülerliğinizi artırabilirsiniz
  9-Yapıcı olmak için

  Tutumlu yaşarken harcamalarınızı veya tüketiminizi azaltmak için sahip olduklarınızı nasıl değerlendirebileceğinizi düşünürsünüz Bu da sizi zamanla daha yaratıcı yapar Eski bir sandalyeyi atıp yerine yenisini almak yerine bir kaç küçük dokunuşla çok hoş bir hale dönüştürebilirsiniz
  10- Her şeyin kontrolünüz altında olması için

  Kendi başınıza ne kadar çok şey yaparsanız hayatınız o kadar çok sizin kontrolünüzde olur Eğer tamiratınızı kendiniz yaparsanız ustanın sizden yapmadığı bir hizmet veya kullanmadığı bir parça için para talep etmesini önleyebilirsiniz Kendi yemeğinizi kendiniz pişirir veya sebzenizi kendiniz yetiştirirseniz yiyeceklerinizin içindeki maddelere daha çok hakim olursunuz.  alıntıdır 4. 4
  Ziyaretçi
  Tutumlu ol ki rahat yaşayasın

+ Yorum Gönder
tutumlu olmanın önemi,  tutumlu olmak,  tutumlu olmanın faydaları,  tutumlu olmanın yararları,  tutumlu olmanın faydaları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 19 kişi