Osmanlı devletinin balkanlarda yaptırmış olduğu hanlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Osmanlı devletinin balkanlarda yaptırmış olduğu hanlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: Osmanlı Devletinin Balkanlardaki Hanların resimleri
  Kurşunlu Han

  Kurşunlu Han, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesinde bulunan tarihi kervansaray. Büyükçekmece Kervansaray olarak da bilinir.
  1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 48 metre uzunluğunda, 22,3 metre genişliğindeki kervansaray kesme taştan yapılmıştır. İlk yapıldığında çatının tamamı kurşunla kapatıldığından Kurşunlu Han olarak bilinmektedir.
  16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Asya ve Avrupa ticaret yolları üzerinde İstanbul’un Avrupa çıkışındaki büyük konaklama yeri idi.
  1985-1987 yıllarında restore edilen kervansarayda Ramazan ayı boyunca şenlikler yapılmakta, kermes ve gösteri gibi kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir.
  Kervansaray, karşısında bulunan Sokullu Mehmet Paşa Camii ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi ile birlikte Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün başındaki turistik alanda bulunur.
  Karatay Hanı


  Karatay Hanı, Celaleddin Karatay tarafından Kayseri-Malatya yolu üzerinde inşa ettirilen kervansaray.
  Karatay Hanı iki bölümden oluşur. Birinci bölümde dikdörtgen bir avlunun etrafında çeşitli mekanlar yer alır. ikinci bölüm ise arkada daha küçük ve kapalı bir mekandır. Giriş kısmının yanındaki kubbeli bölüm hanın mescididir. mescidin doğusunda hamam yer alır.
  İşlek bir ticaret yolu üzerinde olması sebebiyle uzun yıllar kullanılan Karatay Hanı Coğrafi Keşiflerden sonra ticeret yollarının değişmesiyle önemini kaybetti ve 16. asırda zaviyeye dönüştürüldü.
  Kargı Han

  Alanya’nın batısında, Kargı çayının kuzeyindedir.
  Hanın kitabesi olmadığı için yapım yılı hakkında bilgi yoktur. 46 metre eninde, 50 metre boyunda taş yapıdır. Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Akdeniz ile İç Anadolu’yu bağlayan yol üzerinde, Kesikbel mevkiinde kervansaray olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Odalarının hepsinin tavanında hava bacaları bulunmaktadır ve odalar orta avlunun etrafında sıralanmıştır. Kapının karşısında taştan oyulmuş sabit hayvan yemlikleri bulunur. Yapı harap durumdadır. 3. 3
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  EMİR HAN

  Emir Han (Bey Hanı), Orhan Gazi Külliyesi’nin bir parçası olarak 1340 yılında yapılmıştır. 36 mahzen ve 38 odanın yer aldığı, ortasında şadırvanlı bahçenin bulunduğu, Ulucami’nin yakınında yer alan Emir Han dün olduğu gibi bugün de hem ticaret hem de kent merkezini oluşturma görevini devam ettirmektedir. Asırlardır iki ulu çınarın bekçilik yaptığı Emir Han’da tekstil ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.


  KOZA HAN

  Ulucami ve Orhan cami arasında yer alan bu bu iki katlı tarihi han, 1490/92’de Sultan II. Bayezit tarafından yaptırılmıştır. Bahçenin ortasında alt katı çeşme olan iki katlı mescit bulunur. 95 odası bulunan Koza Han, Türkiye’nin koza alım merkezidir.
  Handaki dükkânlardan ipek eşarp ve kumaşlar satın alabileceğiniz gibi, bahçesinde çay ve kahvenizi yudumlayarak soluklanabilirsiniz.


  PİRİNÇ HAN


  1508 yılında Sultan II. Bayezit tarafından yaptırılan Pirinç han; büyük bir avlunun çevresinde iki katlı olarak yapılmış olup toplam 78 oda bulunmaktadır.

  Han avlusunda çevresi 7.10 metre olan tarihi çınar ağacının gölgesinde dinlenebilirsiniz.


  İPEK HAN


  Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmış olup, zemin katta 39, üst katta 41 olmak üzere 80 oda bulunmaktadır.
  Bursa’nın çarşı merkezinde yer alan, en güzel ve en büyük yapılarından biri olan İpek Han’da tekstil ve mefruşat esnafı hizmet vermektedir.


  GEYVE HAN

  Hanlar Bölgesi’nin en özgün yapılarından biri olan Geyve Han 15. yüzyılda yaptırılmıştır. İki katlı yapıda kare bir avlu çevresinde sıralanmış, alt katında 26, üst katında ise 30 oda vardır. Bursa Osmangazi Belediyesi’nce 2007’de restore edilen Han’ın yaklaşık 100 yıldır kapalı olan Kuzey kapısı da açılmak suretiyle Han’ın Bursa ile yeni yüzüyle buluşması sağlanmıştır.


  TUZ HANI

  Bursa hanlar Bölgesinde Uzunçarşı’da Tuzpazarı Caddesi üzerinde yer alan Tuz Hanı 1454 yılında avlu etrafında sıralı iki katlı olarak yaptırılmıştır. Üst katta 23, alt katta da 20 adet odası mevcuttur. Yapı, Bursa’nın en küçük hanlarından biridir.


  BALİBEY HAN


  15 yy. sonlarında Fatih Sultan Mehmet döneminin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından yaptırılan han, Bursa’nın en önemli tarihi miraslarındandır.

  Kapalıçarşı’daki ticari faaliyet için kent dışından gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla, çarşının karşısında bulunan bir alan üzerine yaptırılan 3 katlı hanın içerisinde 64 oda bulunmaktadır.

  Atatürk Caddesi üzerinde yer alan, orijinali 3 katlı ve 64 odalı olan Balıbey Han aslına uygun olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce 2007 yılında restore edilmiştir. Geleneksel Türk kahvehanesi ile turistik bir restoranın hizmet vereceği 500 yıllık tarihi geçmişe sahip Balıbey Han’da; çini, gümüş, halı, antika, havlu, ipek gibi turistik ve hediyelik eşyaların satışa sunulduğu dükkânlar bulunuyor.

  2008 Mart ayında şehri ile buluşturulan Balibeyhan içerisinde, Bab-ı Ziyafet Restaurant ve Balibeyhan Kahvehane hizmet vermektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi