Karadeniz Bölgesindeki Platolar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karadeniz Bölgesindeki Platolar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Karadeniz Bölgesindeki Platolar

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Karadeniz Bölgesi; Platoların en az olduğu bölgedir. Orta Karadeniz'deki Canik dağlarının üzeri aşınmalarla düzleşmiştir. Plato görünümündedir.

  Batı Karadenizde Safran bolu platosu ortalama 500 m yükseltiye sahip peneplen ve alçak platolardandır. Yenice (Filyos) ve kolları Devrek , Araç, Soğanlı ırmaklarıyla parçalanmış olan bu plato kalkerli yapıda olup voklüz kayalıklara sahiptir. Bu kaynaklar sayesinde platodaki vadilerde ileri tarım söz konusudur.
 3. 3
  Ziyaretçi
  2. Yeryüzü Şekilleri
  Bölgede, çeşitli jeolojik zamanlara ait araziler bulunmakla birlikte, daha çok III. jeolojik zamanda oluşmuş araziler yer alır. Dağlar kıyıya paralel uzanır. Bu dağlara Karadeniz Dağları ya da Kuzey Anadolu Dağları adı verilir. Kuzey Anadolu Dağları kıyı ve iç sıra dağları olarak ikiye ayrılır. Bu iki sıradağ kuşağını Kuzey Anadolu Fay Hattı birbirinden ayırır.
  Dağlar, Batı Karadeniz Bölümü’nde yaklaşık 2000 m. yükseltiye sahiptir. Orta Karadeniz Bölümü’nde yükselti azalarak 1000 m.ye iner. Doğu Karadeniz Bölümü’nde ise yükselti artarak yaklaşık 4000 m.ye çıkar.
  Bölgede, ovalar çok az yer kaplar ve genellikle Orta Karadeniz Bölümü’nde toplanmıştır. Çarşamba ve Bafra ovaları bölgenin en büyük ovalarıdır.
  Bölgenin en önemli akarsuları Kızılırmak, Yeşilırmak, Sakarya, Çoruh, Bartın ve Yenice (Filyos) dir. Yerşekillerinin özelliği nedeni ile, göllerin yüzölçümü küçüktür. Sera, Tortum, Uzungöl, Yedigöller ve Abant bölgenin başlıca gölleridir. Doğu Karadeniz Bölümü’nün yüksek dağ zirvelerinde ise buzul (sirk) gölleri bulunur.
  Yerşekillerinin özelliği nedeni ile ulaşım kıyı şeridinde yoğunlaşır. İç kesimlerle olan bağlantı Kalkanlı (Zigana) ve Kop gibi önemli geçitlerle sağlanır. Ayrıca, bölgedeki dağlar denize paralel uzandığı için, kıyılarda boyuna kıyı tipi görülür. 4. 4
  Ziyaretçi
  Karadeniz Bölgesindeki Platolar
  1.Çubuk Ovası
  2.Harran Ovası
  3.Suruç Ovası
  4.Susurluk Ovası
  5.Altınbaş Ovası
  6.Kaçmaz Ovası
  7.Tutulunca Ovası

 5. 5
  Ziyaretçi
  Batı Karadeniz de yer alan Safranbolu platosu ortalama 500 m yükseltiye sahip peneplen ve alçak platolardandır. Yenice (Filyos) ve kolları Devrek , Araç, Soğanlı ırmaklarıyla parçalanmış olan bu plato kalkerli yapıda olup voklüz kayalıklara sahiptir. Bu kaynaklar sayesinde platodaki vadilerde ileri tarım söz konusudur.
  Peneplen platolarının diğer platolardan farkı bunların aşınım yüzeylerinden meydana gelmiş olmalarıdır. Peneplen platoları çoğu kez eski kütleler olduklarından , yüzeyce eski kütlelere ait kayalar yer almakta ve bu eski kütleler içinde altın, gümüş, platin, nikel, krom, çinko, pirit, volfram gibi maden cevherlerine rastlana bilmektedir. Üstelik bu madenler yüzeyde yada yüzeye çok yakın oldukları için kolayca işletile bilmektedirler. Peneplen platoları için diğer bir özellik pınar ve kaynakların bu sahalarda yoğunlaşması ve kaliteli içme sularının özellikle bu sahalarda bulunmasıdır.

 6. 6
  Ziyaretçi
  arkadaşlar çok kolay

 7. 7
  Ziyaretçi
  Neden kimse tek tek isimlerini yazmıyorda uzun uzun yazıyor gerçekten bu kişileri anlamıyorum

 8. 8
  Ziyaretçi
  Bilgiler için teşekkürler

 9. 9
  Ziyaretçi
  su 12 ocaktaki gönderene helal olsun

 10. 10
  Ziyaretçi
  yanlış diyorlar susurluk karedenizde miii akıllılarr balıkesirde ve susurluk ovası dioooo çok saçma

 11. 11
  Ziyaretçi

  Batı Karadenizde Safran bolu platosu
  Yenice
  Araç

 12. 12
  Ziyaretçi
  arkadaşlar bilgiler için çok teşekkür ederim çok saolun yaa

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
karadeniz bölgesinin platoları,  karadeniz bölgesi platoları,  karadeniz bölgesindeki platolar,  karadeniz platoları,  karadenizdeki platolar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 74 kişi