İyilik Eden İyilik Bulur Yazı Kompozisyon

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İyilik Eden İyilik Bulur Yazı Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İyilik Eden İyilik Bulur Yazı Kompozisyon

 2. 2
  ACİL
  Özel Üye

  Cevap: İyilik Yapmak

  İyilik demek İslam dinine göre Allah rızasını kazanmak için yapılan hayırlı güzel bütün işlere denir.

  İyilik yapmayı bir atasözümüz ile açıklamak istersek şunun ile açıklayabiliriz. “İyilik Eden İyilik Bulur” sözüyle açıklayabiliriz. Sözlük açıklaması ; Başkalarına iyilik etmekten mutluluk duyan kişiyi herkes çok sever. Zamanı gelince başkalarında böyle kişilere iyilik yaparlar. İyilik yapan kişi iyilik bulur, diye geçer.

  İyilik yapmanın bir çok yolu vardır. Bir insan, eli, malı ve dili ile iyilik yapabilir. Allah yaptığımız bütün iyilikleri görür ve karşılığını verir.

  Bu konuyu bir ayet ile açıklamak istersek “İyiliği emretmek ve fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın, günah islemek ve düşmanlık yapmakta yardımlaşmayın. Allah’tan korkun, çünkü Allah’ın azabı çok şiddetlidir” sözüyle açıklayabiliriz. İyilik yapmaktan kaçınmayın ama kötülük yapmaktan korkun ve günah işlemek ve kötülük yapmaktan kaçının. Allah’tan korkun. Çünkü Allah’ın cezası çok kötüdür diye açıklayabiliriz.
  Peygamber Efendimiz de bu konu hakkında ;”Her müslümana sadaka vermek vâciptir, ” buyurdu. Oradakiler: Yâ Resulullah! Eğer sadaka olarak verecek bir şey bulamazsa ne yapar, söyler misiniz? dediler. “Çalışır, elinin emeği ile kazandığını hem kendisi harcar hem de sadaka olarak verir, ” buyurdu. Çalışmaya gücü yetmezse ne yapar, ne dersiniz, denildi. “Sıkıntıya düşmüş bir muhtaca yardım eder, ” buyurdu. Böyle bir yardıma da gücü yetmezse, denildi. “İyilik ile, yahut hayır ile emreder” buyurdu. Bunu yapmaya da kudreti yetmezse, denildi. “Kötülükten kendisini sakındırır, bu da onun için bir sadakadır, ” buyurdu.

  Sonuç olarak; atasözümüzde, ayette ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ın açıklamalarından da anlaşıldığı gibi bir insan iyilik yaparsa karşılığında hem Allah’ın rızasını hem iyilik yaptığı kişinin duasını hem de yaptığı işten mutluluk duyar.

  ÖZCAN TOPÇU 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel tam istediğim gibi 4. 4
  Ziyaretçi
  çooooookkkn güzel bu siteyi kurduğunuz içişn teşekkür :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  giriş olarak karşılıksız iyilik yaparsak karşılığının bizi bulacağını belirtelim
  gelişme olarakta kısaca bir iyilik yaparken o kişinin gururunu kırmadan yapmalıyız:::::::::::::::ki iyiliğin anlamı kalsın.::::::::::::::::::::::::::::::::::..::::::: ::::::...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::spnuç olarakta karşılıksız ve sevgiyle yapalım

 6. 6
  Ziyaretçi
  Süpermiş yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Ben kocatepe orta okulunda okuyorum 6-a gidiyorum ismim Mehmet Mete Macit...

 7. 7
  Ziyaretçi
  çokk güzelmiş inşalllah öğretmen beyenir (bizim türkçeçi biraz asabide :D ;)

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel kısa ve net tamda istediğim gibi bir yazı olmuş harika

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler.sayenizde ödevimi yaptım!

 10. 10
  Ziyaretçi
  süper :)
  bunu yapan ın eli kolu dert görmesin

 11. 11
  Ziyaretçi

  bir az daha güzel olabilirdi hep peygamber efendimizin söz lerini koymuşsunuz bir az da kendiniz düşünüp yazsaydınız daha güzel olurdu

 12. 12
  Ziyaretçi
  harikaa çook güzel tam istediğim gibi

  valla ben gakkosum bence cok guzel

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
iyilik eden iyilik bulur,  iyilik eden iyilik bulur kompozisyon,  iyilik yapan iyilik bulur,  iyilik eden iyilik bulur ile ilgili kompozisyon,  iyilik eden iyilik bulur kompozisyon giriş gelişme sonuç
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 21 kişi