Parkison Hastalığılı ile nasıl yaşam sürdüülür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Parkison Hastalığılı ile nasıl yaşam sürdüülür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  Cevap:
  Parkinson hastalığı yavaş hareket, hareketlerde ve kaslarda sertlik, istirahat halinde titreme gibi bulguları olan bir hastalıktır.

  Hastalığı başlatan sebep bilinmemektedir . Beyindeki bazı merkezlerde ilerleyici hasarlar oluşmaktadır.
  Oldukça sık görülmeye başlayan Parkinson hastalığı 50 yaş üstündekilerde yüzde 1 oranında görülmektedir. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlardan daha fazladır . Genellikle 55 yaşları civarında başlar. Ancak 20 ila 80 yaş arasında her yaşta başlayabilir.
  İstirahat ile olan , hareketle azalan tremor yada diğer adıyla titreme, eklemlerde dişliçark rijiditesi denilen eklemlerde sertlik, hareketlerde yavaşlama hastalığın tipik özellikleridir. Hastaların öne eğik duruşu da tipiktir. Refleksler kaybolur, maske yüz vardır. Günlük yaşam hareketlerinde örneğin giyinme, yemek yeme, yazmada güçlükler olur. Hastanın öyküsü ve muayene tanı koydurur. İlaçların yan etkileri, beyinde kitleler ve beyin kanamaları, yayın Lewy cisimciği hastalığı, karbonmonoksit, metanol veya manganez zehirlenmeleri Parkinson hastalığından ayırt edilmelidir. Tomografi diğer hastalıkları ayırt etmek için yardımcıdır.
  Tedavide merkezi sinir sisteminin bozulan kimyasal dengesi yerine getirmek için ilaçlar kullanılır. Kesin tedavisi tam olarak yoktur. Verilen ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Ancak ilerleyici bir hastalık olduğu için hayat boyu tedavinin sürdürülmesi gereklidir. Verilen ilaçların yan etkilerine de tedavi süresince dikkat edilmelidir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi