10 Tane Özdeyiş ve Anlamı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden 10 Tane Özdeyiş ve Anlamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  10 Tane Özdeyiş ve Anlamı

 2. 2
  angel_devil
  Usta Üye

  Cevap: Bir güzel söz söyleme sanatı varsa, bir de güzel anlama -dinleme sanatı vardır.(Epiktetos)
  Güzel söz söylemek bir sanattır. Dinlemek ve dinlediğini anlamak da bunun kadar önemlidr. İnsanlara sadece güzel söz söylemeyi değil , söylenen sözleri dinleyip anlama alışkanlığı da verilmelidir. Bu, insanın başarısı için olduğu kadar, insan ilişkileri açısından da son derece önemlidir.

  Bir insanın kültür seviyesini öğrenmek istiyorsanız, boş zamanlarında ne yaptığını sorunuz.(w.Churcill)
  Boş zamanları olumlu işlerle değerlendirebilmek önemli bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığa sahipolanlar, belli bir kültür düzeyine ulaşmış kişilerdir. Boş zamanlarda yapılan işler ve kişilerin boş zamanlarında üzerinde çalıştıkları konular, onların kültür düzeylerini gösterir. Bu bakımdan boş zamanlarında ne yaptığını öğrendiğimiz bir kişinin kültürü hakkında da az çok bilgi sahibi oluruz.

  Bir insanı tanımak istiyorsanız onu büyük bir mevkie getiriniz.(Tagore)
  Sağlam bir kişiliğe sahip olanların mevkileri ne olursa olsun,m davranışları değişmez. Büyük ve önemli mevkilere geldiklerinde bile, önceki dostlarını, çevresindekileri küçümsemezler. Zayıf karakterli kişiler ise, önemli bir göreve geldiklerinde şımarıp kibirlenirler.

  Cesurun ayakları dayanmak, korkağın ayakları kaçmak için yaratılmıştır.(Hz. Ali)
  Başarıya ulaşmak için, cesarete ihtiyacımız vardır. Güçlüklere göğüs gerebilmek de cesaret işidir. Araçlar aynı olduğu halde,kullanım araçları farklı olabilir.Bunun gibi,insanların organları da değişik amaçlara hizmet edebilir .Ayaklar kimi zaman zorluklara karşı direnmek,kimi zamanda kaçmak içindir.
  Ciddi ve gerçek bir gayret, yarı başarıdır .(W. V. Humbold)
  Hedefe varmak için gösterilecek ciddi bir çaba, konunun sonuca ulaştırılmasında çok önemli bir adımdır. Bir işi yapmayı ciddi olarak istemek, sonuca ulaşmanın temel koşuludur. Çünkü gönüllü yapılacak işler olumlu sonuç verir..

  Çakıl taşlarını kemale erdiren çekiç darbeleri geğil suyun okşayışıdır.(R. Tagor)
  Sertlikle hiçbir sorun çözümlenemez;aksine sertlik çözümü güçleştirir. Oysa sevgi, güler yüz tatlı ve dille çok güç sorunlarınbile altından kalkabiliriz. Çocuklara sevgi ile yaklaşmanın, onlara vereceğimiz eğitimde etkiliyöntemlerden biri olduğu unutulmamalıdır.

  Çocuklara yanlız anadillerini bilmedikleri zaman dayak atılmasına taraftarım.(Churchill)
  Günümüz eğitim anlayışında, dayak ve zorlamanın yeri olmadığı bir gerçektir.Çocukların eğitiminde baskı ve dayağın yeri yoktur. Dil, bir ülkenin insanlarını birbirine bağlar; insanlar arasında anlaşmayı sağlar ve ülke kültürünü kuşaktan kuşağa taşır.Bu nedenle de onun en düzgün biçimiyle öğrenilmesi çok önemlidir. Dilin bu önemini anlamayan ve anadilini öğrenmemekte direnen çocukların zorlanmasında sakınca yoktur.

  Daima: ‘'Bilirim!'' mi diyor, gençtir; her şeye ‘'Olabilir!'' mi diyor ihtiyardır.(Cenap Şahabettin)
  Gençler, her şeyi bildiklerini sanırlar.Bir konuda tartışmaksızın karar verirler. Deneyimleri az oldukları için genellikle önyargılıdırlar. Yaşlılar ise, uzun yılların verdiği deneyimler nedeniyle her konuda ölçülü davranırlar. Karar vermede, olayları yorumlamada, insanları değerlendirmede daha dikkatlidirler.

  Daima yukarıya bak , bilmediğin şeyleri öğren ve her gün yükselmeye çalış.(Pasteur)
  İnsanlar, bulundukları koşulları daha ileriye götürmek için çaba göstermelidirler. Bu nedenle bilmediği şeyleri öğrenmeye daha büyük hedeflere ulaşmaya çalışmalıdır. Kişi bugün ki bilgi ve yaşantısını yeterli görürse ilerleyemez.Her şeyin daha iyisini elde edebilmek için uğraşmalıdır.

  Dostlarımızın sefaletine acımak iyi, fakat onların imdadına koşmak daha iyi.(Voltaire)
  Zor duruma düşen dostlarımıza acımak yeterli değildir.Onların yardımına koşmak gerekir. Bir atasözümüz ‘'Dost kara günde belli olur'' der. Sıkıntılı günlerimizde dostlarımızın bize acımalarını değil ,yardımlarını bekleriz. .


  Dostluk yolu üzerinde ot bitmesine müsade etme.(Mme Geoffrin)
  Uzun sure gidip gelinmeyen toprak yollar , bakımsız kalacağından, otla dolar. Dostluklar da böyledir.Dostlar arasındaki ilişkilerde uzun süreli kopukluklar olmamalıdır.Bu kopukluklar, ilişkilerin soğumasına neden olabilir.Buna meydan vermemek gerekir.

  Düşüncelerinize katılmıyorum; ama söz özgürlüğünüzü sonuna kadar savunacağım.(Voltaire)
  Uygar insan, düşünen, düşündüklerini serbestce söyleyen, kendisine ters gelsebile başkalarının düşünce ve söz özgürlüğüne saygı gösteren insandır. Bu nedenle düşüncelerine katılmasak bile karşımızdakilerin konuşmalarına engel olmamalıyız.

  Eğer zamanın içinde yaşıyorsak , onunla beraber ilerlemeye mecburuz. Aksi halde o bizi sürükler.(Herder)
  Çağımıza ayak uydurmak zorundayız. Zamanın şartlarına sağlamayanlar, bilim ve teknolojinin yeniliklerinden yararlanamazlar.Bu da onların zararına olur. Kolayca yapabilecekleri şeyleri uzun süre ve çok emek harcayarak yapmak durumuyla karşılaşırlar. Sonuçta da, gelişmelere iyi uyum sağlamış olanların arkasından sürüklenmek zorunda kalırlar.

  En verimli yağmur , alın teridir.(Cenap Şehabettin)
  Emek ile ürün arasında sıkı bir ilişki vardır. Emek harcamadan karşılığını alamayız. Bir ürünün elde edilebilmesi için ne kadar çok alın teri dökülürse, elde edilen ürün o kadar değerli olur.

  En yükseğe erişmek isterseniz en aşağıdan başlayınız.(Syrus)
  Ulaşmayı amaçladığımız yüksek bir yere varabilmek, birtakım aşamalardan geçmeyi anlamsızdır. Bu bize zaman ve güç kaybettirir. Öte yandan bazı zorlamalar ve rastlantılarla hak etmediği yere gelen kişi,o yerde uzun süre kalamaz. Zirveye ulaşmak için, en aşağıdan işe başlamak gerekir. 3. 3
  Ziyaretçi
  gelir geder ama aynı yerde durur.

  fakatı kusursuz.

  resmin ne güzel.

  gezdin mi dolaştın 4. 4
  Ziyaretçi
  busite çok güzel bence bu siteyi herkez beyenmeli

 5. 5
  Ziyaretçi
  bu özdeyiş değilki arkadaşlar bunlar atasözü özdeyiş söyleyenş belli olandır

 6. 6
  Ziyaretçi
  ya off ben bunları defterime geçrdm sonradan atasözü oldğnu anldm lütfen dikkat edin ya!!

 7. 7
  Ziyaretçi
  Doğru bencede söyleyini belli olan özlü sözlere özdeyiş denir

 8. 8
  Ziyaretçi
  Teşekkürler özdeyişler ödevime gerekliydi yaptım

 9. 9
  Ziyaretçi
  ♦ Düşünüyorum, öyleyse varım. (Descartes)

  ♦ Malı az olan değil, istekleri çok olan insan fakirdir. (Seneca)

  ♦ Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. (Atatürk)

  ♦ Bir güzel kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur. (C. Şahabettin)

  ♦ Adalet mülkün temelidir. (Söyleyeni belli değil)

 10. 10
  Ziyaretçi
  milletleri , kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cok guzzel odevimde arti aldim ve alkislandim

 12. 12
  Ziyaretçi
  Ben bunlara bayıldm Allah sizden razı olsun çok teşekkürler....

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
10 tane özdeyiş,  5 tane özdeyiş,  özdeyiş ve anlamları,  özdeyişler ve anlamları,  10 tane özdeyiş ve anlamları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 47 kişi