Takma Dişler Nasıl Yapılır

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Takma Dişler Nasıl Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Takma protez dişler nasıl yapılır

  Takma diş dediğimiz protez dişler çeşitli aşamalardan geçmektedir.Seramik tozunun çeşitli kimyasal maddeler ile karıştırılması sonucu dişler yapılmaktadır.Hastanın eksik diş ölçüleri macun kıvamında bir madde ile alınarak atölyede çalışılmaktadır.Daha sonra bu kalıp içine seramik tozu ve bazı sıvı maddeler konarak dökülmektedir.Bu dişer fırınlama aşamasından sonra tesviye edilmekte ve en son olarak da cilalanmaktadır.Dişlerin sağlam olması fırınlanma ve kullanılan malzemeler ile olmaktadır.Dişler çeşitli alaşımlarda yapılabilmektedir.En çok kullanılan protezler porselen,vener krom ve altın dişlerdir.Fakat günümüzde en çok porselen olanlar kullanılmaktadır.Dişler yapım aşamasında metal üzerine dökülmektedir.Yani dışı porselen olan dişlerin iç kısımları da metal paslanmaz sağlam bir madendendir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Protez Diş Nasıl Yapılır? ( Yapay Diş )

  Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş).
  Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.

  Diş Protezi'nin Amacı Nedir?

  Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.
  Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

  Protez Çeşitleri

  Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)
  Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)
  implant üstü protezler (sabit veya hareketli)

  Gerçek Diş

  • mine: vücuttaki en sert maddedir. dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler. içinde sinir hücreleri olmadığı için duyarlı değildir. % 97?si kalsiyum tuzlarından oluşur. Diş minesi altıgen ?apatit? kristalleri şeklinde düzenlenmiştir. Minenin yapısına giren kalsiyum tuzları, organik diş maketi üzerinde yavaş yavaş çökelerek birikir ve kristalleşir. Bu birikme, ana rahminde iken başlar. Anne, gebelik süresince bazı ilaçlar alırsa veya çocuk mine teşekkülü sırasında bir hastalık geçirirse mine birikimi aksaklığa uğrayabilir. 0 zaman dişler sarı, gri veya kahverengi olur. Bazen de eksik (hipoplazik) teşekkül eder.


  • dentin: minenin altındaki tabakadır. yetişkin bir insan dişinin %75'ini oluşturur. kemikle aynı yoğunluğa sahip olmasına rağmen ısıya ve dokunmaya duyarlıdır. gerektiğinde içerdiği tamir hücreleri ile yeniden dentin dokusu oluşturabilirler. Dişin asıl kitlesini dentin (fildişi) tabakası oluşturur. Dentin, taç kısmında mine; kök kısmında da sement ile örtülüdür. Dentin canlı bir yapıdır ve % 70?i mineral tuzları; % 20si organik madde ve % 10?u da sudan oluşur. Dentinde çok sayıda kanalcık içerir. Bu kanalcıkların içi diş özü sınırındaki dentin yapıcı hücrelerin uzantıları olan iplikçiklerle doludur. Dentin yapan hücrelere ?Odontoblast? denir. Dentin kanalcıklarının milimetre karede sayıları 10.000?e. yaklaşır. Diş, dolgu veya kaplama yapılmak için oyulur veya küçültülürse bu kanalcıklar açığa çıkar ve o zaman soğuk, sıcak, tatlı ve ekşiden ağrı duyulur.


  • pulpa (diş özü): dişin orta kısmına ve burada bulunan yumuşak dokuya verilen addır. kökün ucuna kadar devam eder. bu kısımda kan damarları yer alır ve bu damarlar sayesinde diş enfeksiyondan korunur ve daima aktif halde kalır. aynı zamanda pulpada aşırı duyarlı sinir hücreleri bulunur ve bu hücreler sayesinde sıcak, soğuk ve basınç gibi duyular hissedilir. Pulpa adı verilir. 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel cevap süper

 5. 5
  AZADE
  Bayan Üye
  İkinci mesaja kısa cevap eklenmiştir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim ödevimi yaptım yıldız da almış çooooooooook teşekkürler

 7. 7
  Ziyaretçi
  bunu cevabını buldum. çok güzelmiş

 8. 8
  Ziyaretçi
  Hasan çok teşekkürler çok yardımcı oldun ödevim için :))

 9. 9
  Ziyaretçi
  Çoooooooook teşekkürler ödeve yardımcı oldu (fen ödevi çok saçma)

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok fena teşekkür ederim ödevimi yapmış oldum bu sayfanın kullanıcısı doktor yada kimse ona minnettarım.

 11. 11
  Ziyaretçi

  takma dişler sağlıklı olabilir ama dikkatli kullanmalıyız ve böylece dişlerimiz düzelir

 12. 12
  Ziyaretçi
  <merhaba ben aslında bu sayfaya araştırma yapmak için girdim ve çok beğendim sayfayı görüşürüz...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
takma diş nasıl yapılır,  takma dişler nasıl yapılır,  takma diş neyden yapılır ,  takma dişler nasıl yapılır hakkında bilgi,  diş neyden yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 66 kişi