Ahşap boyama teknikleri : doku çalışması

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ahşap boyama teknikleri : doku çalışması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ahşap boyama teknikleri : doku çalışması

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  Doku Çalışması  Malzemeler
  Seramik küp
  Gazlı bez
  Rölyef
  Miksiyon
  Yaprak varak
  Metalik altın - beyaz
  Gerekli renklerde akrilik boyalar
  One- stroke fırçası ( 3 / 8 )
  Kedi dili fırça ( no 6 )
  Çizgi fırçası ( no 0 )
  Zemin boyama fırçası

  Yapılışı
  Objenin üst kısmı çizgi ile ayrılır. Gazlı bez ve pasta rölyef kullanılarak dokulanır ve kurutulur. Üzeri yeşil akrilikle boyanır. Geri kalan kısmı krem rengi ile boyanıp iki üç renk akrilik ile gölgelenir. Üzerine çizim yapılıp dekorlanır. Kapak kısmı önce altın boya ile boyanıp miksiyon sürülür. Varak işlemi yapılır. Tüm obje sprey parlak vernikle verniklenir.
  Boya çatlağı yaparken bazen başarılı olamıyoruz, neden?
  Seçtiğiniz astar renk iki kat sürülüp zımpara yapılır. Kullanmak istediğiniz çatlatma sıvısı bir ince, bir kalın kat sürülür. Her iki kat iyice kuruduktan sonra üstte kullanacağımız renk içine biraz yarı mat vernik katıp boyayı eşit aralıklarla sürün, boyayı yoğun kullanın başarırsınız.
  Elli kat yada yüz kat olarak satılan vernikler bazen kurumuyor, niçin?
  Bu tip yüksek parlaklığı olan vernikler iki aparatlıdır. Karışım hangi marka olursa olsun önerilen ölçüye mutlaka uymalısınız. Kurumama sebebi karışım yaparken iyice harmanlamamanızdan kaynaklanır. Karıştırma süresini önerilen zamana kadar yapmalısınız
  Antik çatlaklama yaparken bazen başarılı olamıyoruz, neden?
  Transfer, dekupaj yada dekoratif boyama yaparken mutlaka iki aşamalı vernikler kullanırız. Burada step 1 iki kez bir ince, bir kalın kat sürülmelidir. Hızlı kurutma için fön makinası kullanabilirsiniz. Çatlaklama aralarına yağlı boya sürmelisiniz. Bunun için yağlı boyayı çatlayan yüzeye sürün, kuru bir peçete ile iyice temizleyin.
  Su bazlı ahşap boyalarına neden bazen glaze katılıyor?
  Temel ahşap doku tekniklerinde üstte seçilen rengin bazen daha transparan olması gerekir. Glaze akriliklerin rengini şeffaf hale getirir. Bu yüzden glaze ile inceltilir.
  Ağaç dokusu çok karışık ve yapay daha estetik durması için ne yapmalıyız?
  Ağaç dokusu yaparken görmek istediğimiz rengin 2 ton açığı astar rengimizdir. Objeyi net bir astar yapıp zımparalayalım. Görmek istediğimiz rengin içine boya miktarı kadar glaze koyun, dokulayın. Kuruyunca aynı gazli boya ile tekrar boyayın. Böylece zemin rengi ile doku rengi kaynaşır. Doğal ve estetik durur.

  alıntıdır
+ Yorum Gönder
ahşap boyama ağaç doku
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi