Bağırsak Parazit ilaçları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bağırsak Parazit ilaçları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  ÆSiя
  Özel Üye

  Cevap: Geçenlerde banada olmuştu

  Molit ve Nidazol kullanmıştım şuan geçti yanında iğnede vardı onların isimlerini bilmiyorum antibiyotikli yakıcı bir iğneydi. 3. 3
  fecr
  Özel Üye
  molit mide için
  nidazol anti-biyotiktir.


  Andozol
  veya kontil kullanabilirsin kullanımı ise herhangi bir Dr. veya Eczacıya sorabilirsin.
  Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da uzman önerisi değildir. Vücudumuza dışarıdan giren bazı canlıların bizde yarattığı rahatsızlıklardır.
  Genellikle ağır hastalığa yol açmazlar ama yaşam kalitesini bozarlar.
  .Kirli sulardan,bulaşmış sebzelerden,bulaşmış musluklardan,pişmemiş etten,parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan,topraktan,enfekte hayvanlardan geçebilir.
  Parazitin cinsine bağlı olarak; uzun süreli parazite maruz kalınca; kansızlık, barsak tıkanması, büyümede gecikme, akciğer belirtileri, karaciğer-dalak büyümeleri, deri döküntüleri, hatta ağır organ hasarları bile olabilir.
  Tedavide parazitine göre değişen ilaçlar vardır. Bazılarının karaciğere veya başka organlara etkisi, ciddi zararları olabileceğinden tam teşhis konduğu zaman, gerektiği gibi kullanılmalı, şikayetler sürsede kendi kendine tekrarlanmamalıdır.
  Oksiyürler

  İplik inceliğinde, sarımtırak beyaz renkte, boyları iki milimetre ile bir santimetre arasında değişen ve dışkı ile atılabilen bağırsak parazitleridir. Hastalık, oksiyür yumurtalarının ağız yoluyla alınması ile bulaşır. Yumurtalar dişi oksiyürler tarafından makat çevresine bırakılır. Makatta kaşıntı olmaya başlar. Çocuk kaşındığı zaman tırnak aralarına giren yumurtalar bir şey yerken ağız yoluyla tekrar bağırsaklara ulaşır. Kız çocuklarında üreme organına kaçan yumurtalar ve oksiyürler akıntılara sebep olurlar.

  Tedavi:

  *Oksiyürlerle mücadele ilaçlarla yapılır.
  *Doktor, bütün aile üyelerine aynı tedaviyi uygular.

  Korunma:

  *Çocukların tırnaklarının kısa kesilmesi
  *Kaşınmamaları için uyarılmalı
  *Tuvaletten çıktıktan sonra ve oyundan geldikten sonra eller mutlaka sabunla yıkanmalı
  *İç çamaşırları yıkanırkan kaynatılmalıdır.

  Askarisler

  Oksiyürlerden daha tehlikeli parazitlerdir. Boyları 15 ila 40 santim arasında olduğu için, bunlara halk dilinde "bağırsak solucanları" adı verilir. Dişi solucanların yumurtaları dışkı ile atıldığından bu hastalık insan gübresi ile sulanan sebzelere bulaşır. Çiğ olarak, hele yıkanmadan, yenen sebzelerle birlikte ince bağırsağa ulaşan yumurtalar, burada açılarak larva(yavru) haline gelirler. Larvalar bağırsak zarını delerek kana karışırlar. Kan dolaşımı ile akciğerlere kadar gelir; iltihaplara sebep olurlar. Askarisler, safra kesesine kadar ulaştıkları takdirde sarılık ortaya çıkar.

  DİKKAT: Askarisler yumurtlamak için tekrar barsaklara dönerler. Bazen yumrular halinde birleşerek barsak tıkanmalarına yol açarlar.

  Tedavi:

  Askarislerin tedavisi de oksiyürlerde olduğu gibi ilaçla yapılır ve tedavi bütün aile üyelerine uygulanır.

  Korunma:

  *Sebzeler mümkün mertebe çiğ olarak yenmemeli; yeneceği zaman bol su ile yıkanmalıdır.
  *Bunda da temizliğe son derece dikkat edilmeli; çocuklara temizlik alışkanlığı kazandırılmalıdır.

  Tenyalar:

  Tenyalar, askarislerden daha uzun olup boyları 4 ila 10 metre arasında değişmektedir. Başları topluiğne büyüklüğünde, gövdeleri yassı halkaların birbirine eklenmesi ile oluşmuştur. Tenyaların varlığı, bu parçaların koparak dışkıya karışması sonucu anlaşılır. Tenya yumurtaları da yine dışkı ile atılır. Yumurtalar büyükbaş hayvanların vücudunda konaklar veya larva haline dönüşürler. Dolayısıyla, insana da bu hayvanların etiyle bulaşır. İyi pişmemiş yahut çiğ olarak yenen etlerle insan vücuduna girer; barsaklarda yerleşirler. Tenyalar salgıladıkları zehirli maddelerle organizmayı etkiler, çeşitli rahatsızlıklara sebep olurlar.

  Belirtileri:

  *Dışkıda tenya parçalarına rastlanması
  *Baş dönmesi, karın ağrısı, kusma, ishal ve devamlı açlık duygusu

  Tedavi:

  *Tenyaları düşüren özel ilaç kullanılarak tedavi edilir.

  Çengelli Kurtlar

  Beyaz ya da sarımtırak renkte olan çengelli kurt, 8 milimetre ila 1,5 metre arası boydadır. Yumurtaları pis sularda gelişir. dolayısıyla çocuklara pis sulardan geçer. Onikiparmak barsağında yerleşir ve çoğalırlar. Kan emerek beslendiklerinden bir müddet sonra kansızlık ve sindirim sistemi bozukluklarına sebep olurlar.

  Tedavi:

  Doktor kontrolünde ilaçla yapılır. Yukarıda geçen temizlik kuralları şüphesiz burada da geçerlidir.

  Kedi-Köpek Parazitleri

  Kedi, köpek, tavşan gibi evcil hayvanların barsaklarında gelişen bazı solucan tiplerinin dişileri, yumurtalarını bu hayvanların dışkısına bırakırlar. Dışkı ile dışarı atılan yumurtalar etrafa yayılırken; aynı zamanda hayvanların tüyleri arasına da girerler. Çocuk onları severken tırnak aralarına geçer; oradan da yemek yerken ağız yoluyla barsaklara ulaşırlar.

  İnce barsaklara açılan yumurtalar, kurtcuk(larva) halinde kalıp gelişmezler. Barsak çeperlerini delip kana karışırlar. Kan yoluyla karaciğer, akciğer, beyin zarı ve göz gibi hayati önem taşıyan organlara yayılırlar.

  DİKKAT:Tedavi ile vaktinde zararsız hale getirilmeyen parazitl larvaları, yerleştikleri dokularda kalıp kireçleşirler. Kireçlenmeleri halinde ameliyattan başka çare yoktur. erken müdahalelerde ilaç tedavisi yeterlidir.

  Korunma:

  Parazit taşıma ihtimali olan ev hayvanları ilaçlanmalı, temizliklerine dikkat edilmeli ve vaktinde aşıları yaptırılmalıdır.
 4. 4
  Ziyaretçi
  ilacı ney nedir nolur söyleyinnolur

 5. 5
  Ziyaretçi
  Parazitler icin kullanilan ilaclar neler

 6. 6
  Ziyaretçi
  Ilacin adi

 7. 7
  Ziyaretçi
  Kurt ilaci adı nedir

 8. 8
  Hakan
  Administratör
  Andozol veya kontil kullanabilirsin kullanımı ise herhangi bir Dr. veya Eczacıya sorabilirsin.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Bağırsak kurdu için acil ilaç ne olur

 10. 10
  Ziyaretçi
  kesin etkili mi kullandınız mı siz

 11. 11
  Hakan
  Administratör

  İlaçların elbette faydası vardır ancak her insanda farklı hastalıklar olduğundan hastalık sürecinde doktorun önerdiği ilaçları kullanmalısınız.

 12. 12
  Ziyaretçi
  Bagisakta surekli gac olusuyor karin agrisi mide bulanti nefeste sorun bas donmesi haksizlik gece uyutmuyor gaz olusumu doktor tavsiyesi ilac istiyorum .karnim agricak korkusu duzenli yemek yiyemiyorum .aciktigim zaman bulanti oluyor

+ Yorum Gönder
parazit ilaçları,  parazit ilacı ,  bağırsak paraziti ilaçları,  bağırsak parazitleri ilaçları,  bağırsak paraziti ilacı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi