Küresel ısınma Nedeniyle Dünyanın Sonu Nasıl Gelecek

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Küresel ısınma Nedeniyle Dünyanın Sonu Nasıl Gelecek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  Şunu hayal edin: Batı dünyası buzlarla kaplanmış. Kışın ısı alışık olduğunuzdan 40 derece daha düşük. Yazın bile her yerde kar var. Buzullar, kar ve tüm bunların altında derin dondurucuya konmuş bir toprak. Bahsettiğimiz şey kurgu değil. Aslında, beklendiğinden daha da erken olabilir bunlar.


  Ya, tabii ki bizim şu bildik Buzul Çağından bahsediyoruz. O tarihöncesi, doğanın geçmişte kalmış bir cinneti değil miydi?

  Yanlış. Aslında, biz bugün hala bir Buzul Çağında yaşıyoruz. Kutupları kaplayan ve dağların tepelerini örten buzullar bunun en iyi kanıtı. Bizim buzul çağımız, Pleistosen dönem diye adlandırılıyor ve 1.6 milyon yıl önce başladı. Hala da devam ediyor.

  Şimdi de Buzul Çağında yaşıyorsak, Buzul Çağları o kadar da kötü olamaz diyebilirsiniz. Oh, ama şunu da söyleyelim, biz jeologların buzullarası dönem dedikleri bir dönemdeyiz. Bu dönemde buz gibi soğuk, buzulların hüküm sürdüğü buzul dönemlerine göre daha yumuşak ısılarda geçiyor. Buzullar arası dönemlerde, buzullar, dağ tepelerine ve kutuplara çekilir ve orada oturup beklerler.

  Ama yanlış anlamayın, tehdit yerli yerinde duruyor. Bizimki gibi Buzul Çağlarında buzullar kuraldır, buzulların olmadığı zamanlar istisna. Buzullar arası dönemler 10.000 ile 15.000 yıl arasında devam ederken, buzul dönemleri genellikle 100.000 yıl sürer. Kar ve soğuk gerçekte kuzey yarıküredeki en yaygın tipik iklimdir.

  Zaman azalıyor. Bizim buzullararası dönemimiz 12.000-13.000 yıl önce başladı, yani diğer buzul dönemi önümüzdeki birkaç binyıl için de başlayabilir. Ve buzul dönemlerinin kötü tarafı şu ki: çok ani bastırabilirler.

  Bir tahmine göre, bir gün hava raporunda garip birşeylerin olduğunu duyacaksınız. Havanın yüksek kesimlerindeki güney-kuzey yönlü akım, ki bu iklimin omurgasıdır, aniden yön değiştiriverecek. Birkaç ay sonra, ısı hızla düşmüş olacak. Ortalamada 15 derecelik bir düşüş. Ama bazı yerlerde bu düşüş 40 dereceyi bulacak. İklim değişikliği iş başına geçince batı dünyası devasa fırtınalar ve şiddetli yağmurlara sahne olacak. Şehirleri sel basacak, tüm bir ülke yokolacak.

  Ve sonra, kar başlayacak. Avrupa ve Amerikanın yüksek bölgelerinde kar tepecikleri birikmeye başlayacak. Bu kar tepecikleri biriktikçe buzula dönüşmeye başlayacaklar.

  Bu arada, kışlar dayanılmaz şekilde soğuk olacak. Nehirler ve denizler donacaklar. Tarım alanları çorak, donmuş tundra düzlüklerine dönecek. Hayvanlar ölecek, bitkiler ölecek ve şüphesiz sizin de fazladan birkaç çorap almanız gerekecek.

  Birkaç onyıl sonra, ilk buzullar harekete geçecek. İnanılmaz yavaş bir şekilde, dağlardan aşağıya sürünmeye başlayacaklar, karşılaştıkları herşey ezip geçecekler ve daha da fazla miktarda toprağı buzların altına gömecekler. Soğuk buz kütleleri bir şehirden diğerine uzayacak ve karşılaştıkları tüm toplumları kıtır kıtır yiyecekler.

  Şimdiye kadari bavulları toplayıp başka bir yere gitmeye karar vermiş olabilirsiniz. Ama vermeydiseniz büyük haberi bekleyin. Buz kitleleri en iyi ihtimalle 100.000 yıl ortalarda olacak. Sadece güney yarı küre yaşaması hoş bir yer olacak.

  Ama yine de ufak da olsa kötü bir ihtimal var: soğuk tüm dünyayı ele geçirebilir. Şimdilik bilinmeyen nedenlerle, 2,3 milyon yıl önce, ve tekrar 700 milyon yıl önce ve 600 milyon yıl önce aynen olduğu gibi. O günlerde hayat sadece denizlerde vardı. Her defasında tüm dünya milyonlarca yıllığına buzlara gömülmüştü.
  Kendine gel, felaket tellallığını bırak diyebilirsiniz. Ne de olsa, dünyada her yerde sıcaklık artıyor. Herkes küresel ısınmadan ve sera etkisinden bahsederken, bir buzul çağı pek olası değil. Bir de tabii hava kirlililiğinin iyi tarafı var: buzulları uzak tutuyor.

  Öyle mi, feci halde yanılıyorsunuz. İnsanlığın sebep olduğu iklimsel karmaşa tam da bir süper kışı başlatmaya hazırlanıyor olabilir.

  Şöyle oluyor: İnsanlık feci halde sera etkisine neden olan gazları yayıyor, karbondioksit gibi. Ama bitkiler ve yosunlar karbondioksitle besleniyor. Gittikçe büyüyorlar ve yayılıyorlar. Şu an bile bu etkiyi okyanuslarda görebilirsiniz, her yer yosun ve plankton kaynıyor.

  Ama yine de bir süre sonra karbondioksit bitecek. İster insanların daha temiz yakıtlar kullanmaya başlamasından olsuni ister, bu kadar çok bitki ve yosunun ortaya çıkmasından bir müddet sonra karbondioksit düzeyi düşecek. Ama tüm bu fazladan bitkiler ve yosunlar hala orda kalacaklar ve karbondioksiti emmeye devam edecekler. Kısa sürede neredeyse atmosferdeki tüm karbondioksidi bitirecekler.

  Sonra ne olacak, sahne büyük kışa hazırlanacak çünkü karbondioksit aslında dünyanın yüzeyindeki ısının kaçmasını engelleyen bir “battaniye görevi” görüyor.

  Mini Buzul Çağı?

  Bir de “Yarından Sonra “ senaryosu var tabii. İyi haber şu ki bu pek popüler filmde olduğu gibi buzul çağının aniden bastırması pek olası değil. Ama film yine de bazı gerçeklere dayanıyor. Gerçekten de ABD ve Avrupa’ya sıcak su getiren Gulf Stream akıntısı azalıyor. Bu Batı’da mini bir buzul çağını başlatabilir.

  Mini buzul çağında hayatta kalmanız mümkün olabilir. Yüzlerce yıl sürecek olan bir daha serin yazlar ve çok soğuk kışlardan oluşan bir iklim düşünün- alışık olduğunuz iklim ama biraz daha soğuk. Aslında, M.S. 1300 den 1800 e kadar zaten bir mini buzul çağında yaşamıştı insanlık.

  Ama hemen sevinmeyin. Mini buzul çağı bile dünyamızı özellikle de ekonomilerimizi alt üst edebilir. Hasat yapılamaz. Fiyatlar roket gibi fırlar. İşletmeler iflas eder. Ekonomiler dağılır.

  Uzun lafın kısası bahçenizde bir aysberg görürseniz, kaloriferin ısısını arttırmayı unutmayın!

  alıntı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi