Dünyadaki keman yapımcıları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dünyadaki keman yapımcıları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dünyadaki keman yapımcıları

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: TARİHÇE

  1500’lerin başında İtalya’da ortaya çıkan keman, ortaçağa ait iki enstrümandan ortaya çıktığı varsayılmaktadır; fiddle, vielle ya da fiedel ve Rönesans ‘lira da braccio’ (kemana benzer eşiksiz ve tuşesiz enstrüman) olarak adlandırılan rebec. Ayrıca, direkt soyu olmasa da, Avrupa’da kemandan önce var olan, ağaçtan yapılmış 6 yaylı enstrüman olan viol, 200 yıla yakın kenarlarından oyulmuştur.

  En eski önemli keman yapımcıları, Kuzey İtalyan Gasparo da Salo [1540-1609], Bresci’dan Giovanni Maggini [1579-c. 1630] ve Cremona’dan Andrea Amati [c.1520-c. 1611]’dir. Keman yapım sanatı, 17.yüzyıl ve 18.yüzyıl başlarında, İtalya Cremona’dan Antonio Stradivari, Giuseppe Guarneri ve Avusturyalı Jacob Stainer’ın atelyelerinde emsalsiz sanatsal bir zirveye ulaştı.


  Guarnerius Kemanı Stradivarius Kemanından sonra ikinci sırada gelir. Bazılarına göre ise Guarnerius bütün kemanların üstündedir.


  GUARNERI { gwar-nay'-ree} Ailesi

  17. ve 18.yüzyılda, İtalya’nın Cremona şehrinde yaşayan keman yapımcısı bir aile olan Guarnerisler, Amati ve Stradivari aileleri ile birlikte keman yapım sanatını zirveye çıkardı. Amatis ve Stradivatis aileleri kendilerini Cremona ile sınırlarken, Guarneris ailesi Mantua ve Venedik’e de yayıldılar. Stradivariler kendi çizgilerini oluştururken; Guarneri kemanları, Giuseppe del Gesu’nun zamanına kadar Amatilerin örneklerini ve geleneklerini takip ettiler. Andrea Guarneri, [1626 - 1698], Amati atelyesinde, Antonio Stradivari’nin çırağı olarak çalıştı. Oğulları, Pietro Giovanni Guarnieri [1666 - 1740], babalarının geleneklerini ufak değişikliklerle sürdürdüler. Üçüncü kuşakta, Pietro Guarneri [1695 - 1762], Venedik enstrümanlarının görünüşlerini kendi enstrümanları ile birleştirirken, erkek kardeşi Giuseppe Guarneri [1698 - 1744], Amati stilinin en iyi keman yapımcısı oldu. Guiseppe, kemanlarında yazılan çarpı işareti ve I.H.S. harflerinden dolayı "del Gesu" olarak bilinir. Stradivari’den sonra ikinci gelen ve geliştirdiği kendine özgü, eşsiz enstrümanlar ile aile geleneğinden tamamen ayrılır. Del Gesu’nun kemanlarından biri Niccolo Paganini tarafından çalınmış ve halen İtalya’nın Cenova kentinde sergilenmektedir.

  ÜNLÜ GUARNERI KEMAN YAPIMCILARI

  "Guarneri Evi Keman Dükkanı" Gidilmesi gereken güzel bir yer…Eğer bir kemanınız varsa, onun orijinal bir Guarnerius Kemanı olduğunu düşünebilirsiniz.

  İtalyan keman yapımcısı Guarneri (latince, Guarnerius) ailesinden Giuseppe del Gesu olarak bilinen Giuseppe Antonio Guarneri, büyük İtalyan keman yapımı ustası Antonio Stradivari’den sonra gelen ikinci büyük usta olarak kabul edilmektedir. Ailenin diğer önde gelen keman yapımcıları aşağıdadır:

  Andrea Guarneri
  (1626-1698), keman yapımını, ünlü keman yapımcısı Niccolo Amati’nin Cremona’daki atelyesinde öğrenmiştir.

  Pietro Giovanni Guarneri
  (1655-1728), Andrea'nın büyük oğlu, Mantua’da yaşadı ve “Peter of Mantua” olarak bilinirdi; enstrümanları belirgin bir şekilde yüksek standarttaydı.


  Giuseppe Giovanni Battista Guarneri
  (1666-1739?), Andrea'nın küçük oğlu, ikisi de babalarının Amati-etkisinde yapmış olduğu dizaynlarda bazı değişiklikler yaptı.

  Pietro Guarneri
  (1695-1765?), Giuseppe'nin “Peter of Venice” olarak tanınan oğlu, Venedik keman yapım okulunun bazı özelliklerinden yararlandı.

  Giuseppe Antonio Guarneri
  (1687-1745), Giuseppe'nin diğer oğlu, adını Giuseppe del Gesu {Giuseppe of Jesus} kutsal baş harflerden (IHS – Yunanca İsa’nın baş harfinden) almıştır. Daha sonra ismini etiketlerinde belirtmiştir. Kemanları, zengin tonları ile ünlüdür ve ünlü İtalyan virtüöz Niccolo Paganini gibi keman sanatçıları tarafından ödüllendirilmiştir.

  Giuseppe Giovanni Battista Guarneri 1666-1739
  Pietro Guarneri 1695-1765
  Giuseppe Antonio Guarner 1687-1745
  119 yil ayni aileden hizmet 1629-1745  alıntıdır...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi