Atatürkün müziğe verdiği önemin özeti

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürkün müziğe verdiği önemin özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  Cevap:
  Atatürk’ün Müziğe Verdiği Önem  atatürk zeybek.jpg


  (Resimde Mustafa Kemal Atatürk Zeybek Oynuyor)

  Atatürk, şiir ve edebiyat dışında müziğe de büyük bir ilgi duymuştur. Şarkı ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk, zaman zaman okunan şarkılara eşlik etmiş, oynanan halk oyunlarına katılmıştır. Bazı Rumeli türküleri, onun sesinden notalara dökülmüş ve müzik repertuarımızda yer almıştır.
  Atatürk, askerî ataşe olarak Sofyada görevli bulunduğu dönemde çok sesli müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Klâsik müzik konserlerine ve operalara giderek bu müzik türlerini tanıma fırsatı bulmuştur. Cumhuriyetin ilânından sonra, ülkemizde bu müzik türlerinin sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. Ülkemizde müzik sanatının gelişmesi için bütün olanaktan kullanmıştır.
  Atatürkün zamanında yapılmış bazı binaların güzelliği, ülkemizdeki çağdaşlaşma hareketini ifade edebilecek nitelik taşımaktadır. Ayrıca mimarî eserlerin korunmasına verdiği önem de Atatürkün mimarîye olan ilgisinin önemli kanıtlarındandır.

  Atatürkün, tiyatro, bale, edebiyat, heykeltıraşlık, mimarî, resim, müzik gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi, onları desteklemesi Atatürkün sanatla çok yakın bir ilişki içinde olduğunun göstergesidir.
  Atatürk,sanatla ilgili düşüncelerini,Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konuşmalarında, Çankaya Köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürkün bu konuşma ve tartışmalarda dile getirdiği sanatla ilgili düşünceleri, Türk halkına ileti niteliği de taşımaktadır.
  Atatürk, sanatın tanımını şu sözlerle açıklamıştır: “Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.”
  Sanatın, bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk, bu düşüncesini şu sözlerle ifade ediliştir: “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir,” “Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur,” “Dünyada medenî, ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir.” Atatürkün bu sözleri, sanalla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.
  Atatürkün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır: “Sanatçı, toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır.” “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız.”
  “Adımız Andımızdır” adlı şarkıyı öğrenelim. Şarkıyı, sınıfımızda seslendirelim.
  Büyük bir sanatsever olan Atatürkün gönlünde, müziğin ayrı bir yeri vardı. Bu nedenle millî kültürümüzde önemli bir yer tutan güzel sanatlar içinde müziğe ayrı bir önem vermiştir. Müziğin önemiyle ilgili düşüncelerini, şu sözleriyle ifade etmiştir: “Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar, insan değildirler.
 3. 3
  knight31
  Yeni Üye
  bu bilgiler için saolnun :) atatürk seni sewioruz <3<3 4. 4
  Ziyaretçi
  bana özet lazımdı ama sool ben özet çıkardım

 5. 5
  Ziyaretçi
  atatürk seni seviyoruz.ama özet çok kısa

 6. 6
  Ziyaretçi
  gerçekten tam istediğim gibi mütişş <3 Atatürk <3

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzeldi ama biraz daha kısa olmalydı yinede teşekkürler kardeş

 8. 8
  Ziyaretçi
  atatürkten bu beklenirdi. ben bu kadar millatine sağdık bir türk görmedim

 9. 9
  Ziyaretçi
  özet istedik özet ama yinede teşekkürler

 10. 10
  Ziyaretçi
  tm istediğim gibi çk tşk ederim ve atam sni çk sewiyorum <3

 11. 11
  Ziyaretçi

  Arkadaşım ataürkü çok seviyorum ama eksik bilgiler :/

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim miziktem 100 aldım hahaha sizi çok seviyorum bu arada hoca afferin dedi çok ama çok teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
atatürkün müziğe verdiği önem,  atatürk ve müzik,  atatürkün müziğe verdiği önem özet,  atatürkün müziğe verdiği önem kısaca özeti,  atatürkün müziğe verdiği önem kısa ve öz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 20 kişi