Akdenizin oyunları lazım

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Akdenizin oyunları lazım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  RAAJAA
  Emekli

  Cevap:


  AKDENİZ BÖLGESİNİN HALK OYUNLARI

  “Folklor” genelde “halk oyunları” ile eşanlamlıymış gibi kullanılır. Oysa folklor; halkın geleneğe bağlı maddi ve manevi kültürünü kendine özgü metotlarla inceleyen, derleyen, araştıran, sınıflandıran ve halk kültürü üzerine değerlendirmeler yapan bir bilimdir. Kısaca diyebiliriz ki; Folklor halk oyunlarıyla birlikte değerlendirmeler yapan bir inanç, türkü …. vb’ de kapsayan bir kavramdır. Bu itibarla folklor oynanmaz, halk oyunları ve çoğalan halk oyunları geleneği tabiat, insan, yurt sevgisi ve milli bütünlüğün açık ifadesidir. Halk oyunları folklor biliminin bir bölümüdür. Ülkemizde halk oyunları bölgelere göre bazı değişik türleri ihtiva eder. Başlıca türleri;

  1-Bar: Genellikle Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde (Erzurum, Erzincan, Kars, ve Artvin dolaylarında) icra edilen bir oyun türüdür.
  2-Halay: Doğu Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgesinde davul, zurna eşliğinde oynanır (Örnek yöre: Hatay, Simav, Bingöl, Bitlis vb. . )
  3-Horon: Doğu Akdeniz kıyılarında kemençe veya davul eşliğinde icra edilir. (Öernek Yöre: Ordu, Giresun, Trabzon, Rize …vb. )
  4-Karşılama ve Hara: Genellikle Trakya’da, kısmen de Marmara’nın doğu ve Güneyinde görülen bir oyun türüdür. (Örnek yöre: Tekirdağ, Edirne, Bolu vb…)
  5-Zeybek: Bu oyun türüne Ege Bölgesinde rastlanır. (Örnek yöre: Aydın, İzmir, Manisa)
  6-Bengi: Marmara bölgesinin güneyinde genellikle Balıkesir dolaylarında görülen bir oyun türüdür. (Örnek yöre: Balıkesir, Kütahya, Bergama vb…)
  7-Mengiz: Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesinin bazı illerinde bu oyun türüne rastlamak mümkündür.
  8-Kaşık havaları: Güney Anadolu’nun Akdeniz’e uzanan kesimleri genellikle karşılıklı oyunlar bölgesi olarak gösterilir. (Öernek yöre: Antalya, Silifke vb…)
  9-Teke zartlatması: Bu tür de yine Türkiye’nin batı ve güney bölgelerinde oynanır. (Örnek yöre: Antalya, Isparta, Alanya vb…)
  10-Semah: Genellikle Türk – Alevi topluluklarının özel ayin ve toplantılarında kendi aralarında yaptıkları törenlerle ilgili bir gösteri oyundur.


  AKDENİZ BÖLGESİ :

  Hareketli ve kıvrak oyunlar genelliktedir. 2,4,9 zaman usulleri vardır.

  Antalya: Zeybek,teke ,bengi ,semai oyunları yaygındır kadın erkek ayrı oynar. Dağ köylerinde Kırk'lar samahı denilen oyunlar bulunur.


  Burdur: Agır zeybek,teke zeybegi, teke zortlatması diye zeybekler üç bölümden oluşur. Uzun havalarına Güllük Dağı,Bey Dağı,Avşar Beyleri gibi isimler verilir.

  Mersin: Oyunları genellikle kaşıklı oyunlardır.Silifke ile Anamurda yoğunluktadır.Türkmenlerin,Yörüklerin,Tahtacıların yerleşim yeridir.Samah oyunlarıda yaygındır.

  Adana: Halay türü oyunlar yaygındır.Bozlak ve uzun havalar yaygındır.Oyun ve türkülerde iki ölçü hakimdir.

  Hatay: Oyun türü halaydır.Genellikle karışık kadın ve erkek oyunu görülür. Ayağın yere sert vurduğu oyunlar depki denir.  kolay gelsin arkadaşım ;)
 3. 3
  Ziyaretçi
  Halk oyunları hakkında bilgi çok işime yaradı+ Yorum Gönder
akdeniz halk oyunları isimleri,  akdeniz bölgesi halk oyunları isimleri,  mengiz halk oyunu,  akdeniz bölgesinin halk oyunlarının isimleri,  halk oyunları isimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi