İspanya'nın Yeme-içme Giyinme Ve Yerleşim özellikleri

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İspanya'nın Yeme-içme Giyinme Ve Yerleşim özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İspanya'nın Yeme-içme Giyinme Ve Yerleşim özellikleri

 2. 2
  ORKUN
  Usta Üye

  Cevap: İspanya

  Yerleşim Özellikleri

  Toplam sınır uzunluğu 1917.8 km'dir. Andorra ile 63.7 km, Fransa ile 623 km, Cebelitarık ile 1.2 km, Portekiz ile 1,214 km, Fas ile (Ceuta şehri) 15.9 km uzunluğunda sınırı vardır. 4964 km uzunluğunda kıyı şeridi vardır.

  Septe ve Melilla şehirleri Kuzey Afrika'da bulunur ve Fas gibi Akdeniz kıyısındadırlar. İspanya'nın yüzölçümü 505.988 km karedir. İspanya, dağlık bir ülke olup ortalama yüksekliği 600 m olan dağlarıyla yükseklik açısından Avrupa'da İsviçre'den sonra ikinci sırada yer alır.

  Plato ve yüksek ovaları çevreleyen dağların batı kesimleri hariç yarımadanın beşte ikisinden fazlasını sıradağlar kuşatır. Yarımadanın belli başlı nehirleri doğudan batıya doğru bir yol izleyerek Atlantik Okyanusu'na akar. Ebro nehri, Akdeniz'e dökülür. Denizciliğe elverişli tek nehir olan Guadalquivir ise Sevilla şehrinden geçer.

  İspanya'nın en kuzeydeki noktası Esteca de Vares, en batıda Toriñana Burnu'dur, bunların ikisi de Galisya Bölgesi'ndedir. En güneydeki noktası Tarifa'daki Punta Marroquí, en doğudaki noktası ise Creus Burnu'dur. Kuzeyden güneye doğru uzanan en geniş alan 856 km, doğudan batıya uzanan en geniş alan ise 1.020 km'dir.

  İspanya'nın en büyük ve tek gölü 368 hektarlık bir alana yayılan ve 55 metre derinliğinde olan Lago de Sanabria'dır.  İspanya Mutfağı

  Günümüz İspanyol mutfağı, ülkenin coğrafi konumu, zengin tarihi ve çağlar boyunca yaşadığı savaşlar, keşifler, göçler sonucunda oluşmuş zengin bir yemek kültürünü yansıtmaktadır.

  Tarihte İspanya zengin madenleri ve verimli toprakları nedeniyle çeşitli istilalara uğramıştır. Önce Fenikeliler ve Yunanlılar gelmiş, daha sonra da Romalılar istila etmiştir. Daha sonra Afrika’nın kuzeyinden gelen Araplar kendi yemek adetlerini, pişirme tekniklerini de getirmişler; zengin İspanyol kültürüne İslam dini ve sanatıyla birlikte Orta Doğu yemek kültürünü de katmışlardır.

  Orta çağdan sonra Osmanlı etkisine giren Akdeniz’de tutunamayan İspanyollar, denizcilikteki üstünlükleri sayesinde Cebelitarık’ı geçerek okyanusa açılmışlar, Amerika kıtasının özellikle orta ve güneyini istila etmişlerdir. Bu süreçte, o tarihe kadar Avrupa’da bilinmeyen domates, mısır, patates, kırmızı biber, kabak, çeşitli fasulye türleri, vanilya ve çikolata gibi ürünleri getirerek Avrupa’ya tanıtmışlardır. Böylece İspanyolların yeni dünya arayışları hem Avrupa ürün yelpazesini geliştirmiş, hem de İspanyol yemek kültürünün Orta Amerika ülkelerine taşınmasına neden olmuştur.  Yemek yeme adetleri:

  İspanyol yaşam tarzı içinde oluşan İspanyol yemek kültürü, Akdeniz tarzı beslenmeyi en iyi yansıtacak şekilde, sık aralıklarla ancak azar azar yemeğe dayanmaktadır.

  İspanyollar sabahın erken saatlerinde yaptıkları hafif bir kahvaltıyla güne başlarlar. Daha sonra saat 11 de ikinci bir kahvaltı, saat 13 de tapas denen küçük meze ve kanepeler, saat 2-3 arasında öğle yemeği, akşamüstü çay ve bisküvi. daha sonra tekrar tapas ve de geç saatlerde bol sohbetli uzun akşam yemekleri...

  İspanya’nın Akdeniz iklimi olan yörelerinde narenciye, incir, üzüm ve zeytin bol miktarda yetiştirilir. Daha iç kısımlarda buğday, sulak arazilerde pirinç ve de kıyılarda çeşitli deniz ürünleri ve balık vardır. Bu ürünler toplumun yemek adetlerini biçimlendirir.

  İspanya alan olarak büyük bir ülkedir. Bu sebeple hazırlanan yemekler o bölgenin ürünlerine göre farklılaşır. Ama yemek adetleri genellikle ülkenin her yerinde aynıdır.

  Kuzey Batıda yer alan Galiçya bölgesinde et ve balıkla yapılan küçük börekler; Asturias bölgesinde fabada adı verilen meşhur fasulye yemekleri,; Basque bölgesinde balık çorbası ve çeşitli balık yemekleri; Katalan yöresinde meyvelerle birlikte hazırlanan balık ve et yemekleri İspanyol mutfağını zenginleştiren farklı lezzet ve renkleri yansıtmaktadır.

  İspanyol mutfağı dendiğinde aklımıza önce Paella gelmektedir. Valensiya yöresinin bu çok meşhur yemeği neredeyse İspanyol mutfağına damgasını vurmuştur. Paella; tavuk eti, balıklar ve deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeğidir. Paella, tarih içinde İspanya’yı işgal etmiş olan Romalılar ve Arapların yemek kültürünü birleştiren bir yemek olarak tanımlanır. 3. 3
  @$Y@
  Yeni Üye
  uf keske kulturel ve giyinme ozellikleri de olsaydı 4. 4
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  uf keske kulturel ve giyinme ozellikleri de olsaydı

  İspanya hakkında genel bilgiler linkte hepsi mevcuttur tıkla


 5. 5
  Ziyaretçi
  İklimi: İspanya’nın iklimi genellikle kuraktır. Yazları sıcak, kışları soğuk geçer. İspanya’da iklim, Kuzeybatı İspanya, doğu kıyı ve iç kesim olmak üzere farklı üç bölgeye ayrılır. Kuzeybatı İspanya, Atlas Okyanusu iklim alanı içine girer. Her mevsim bol yağmur alır. Okyanusun yakın olması sebebiyle yazlar ılık, kışlar çok yumuşak geçer. Yağışlar kuzeyden güneye doğru azalır. İç kesimdeki ova ve yaylalarda kara iklimiyle karışık Akdeniz iklimi hüküm sürer. Özellikle Ebro ve Guodalguivir ovalarıyla Manche’de yazlar sıcak, kışlar sert geçer. Toplam yağış düşüktür.

  Bitki örtüsü ve hayvanlar: Kuzeybatı İspanya’da meşe ve gürgen ağaçları bulunur. Doğu kıyılarında yeşil meşeler, sulak bitkiler ve bozkırlar hakimdir. İç kesimde ise karışık orman, güneyde meşe ormanları ve bozkırlar, bazı kesimlerinde çayır ve fundalıklar bulunur. Bunlar ormanların insan eliyle kesilerek yok edilmesinden meydana gelmiştir. İspanya dağlık ve ormanlık bir araziye sahip olduğundan ayı, kurt, tilki, tavşan, sincap, yaban kedisi, yaban keçisi gibi hayvanlar bulunur. Mevsimden mevsime göçmen kuşlar İspanya’ya gelmektedir.

  Madenler: İspanya zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Meseta’nın bir çok kesimiyle Endülüs sıra dağlarında önemli demir rezervleri vardır. Ülkenin çeşitli yerlerine dağılmış vaziyette kömür yatakları mevcuttur. Diğer madenleri potas, çinko, kalay, kurşun filizleri, bakır, uranyum, gümüş, fosfat ve sülfürdür. Dünyanın başta gelen civa üreticilerindendir.


  Tarım: İspanya bir tarım ülkesidir, ancak 1960 ve 1970 yılları arasında tarımla uğraşanların oranı% 41’den % 25’e düşmüştür. Topraklarının yaklaşık beşte ikisi işlenmektedir. Geri kalan bölgeler ya çok kurak veya çok dağlık olduğundan tarıma elverişli değildir. İç kısımlarda az nüfuslu havza ve yaylalarda özellikle tahıl ekilir (buğday, çavdar gibi). Bu kısımda topraklar 2-3 yılda bir nadasa bırakılır veya bakla nohut ekilir. İspanya’nın Atlas Okyanusu kısımlarında iklimin etkisiyle değişik bir tarım uygulanır. Yazları nemli olması mısır tarımına çok elverişlidir. Tahıl az yer tutar, patates ve fasulye bu kısımlarda çok boldur. İspanya’da en çok yetiştirilen tahıl arpadır. Ayrıca şekerpancarı, soğan, mısır, limon, tütün, ayçiçeği, mercimek yetiştirilmektedir.

  İspanyada yetişen meyvelerden portakal ilk sırayı alır ve bir ihraç ürünüdür. Zeytin de önemli bir gelir kaynağıdır. İspanya’da bağlar işlenen toprağın % 8’ini meydana getirir. Ormanlardan elde edilen en önemli ürün mantardır. Domates ve muz da önemli ihraç ürünlerindendir.

  İspanya’nın tarımı giderek artan nüfusun ihtiyacını karşılayamamaktadır. Ekilebilir arazinin ancak bir kısmı sulanabilmektedir. Günümüzde tarım kesiminde faal nüfusun % 25’i çalışmaktadır. Bununla birlikte toprak ürünleri ihracatın % 40’ını sağlamaktadır.

  Hayvancılık: Hayvancılık İspanya’da giderek gelişmektedir. İşlenebilen toprakların dörtte üçü otlaklarla kaplı olduğu için hayvan beslemede önemli bir kaynaktır. İspanya’da yaklaşık olarak 15 milyon koyun, 3 milyon keçi, 6 milyon büyükbaş hayvan vardır. Senelik et üretimi ise ortalama olarak 2.700.000 tondur. Ayrıca önemli miktarda at, katır, eşek mevcuttur. Beslenmede balıkçılığın rolü büyüktür. Balık tonajları yavaş fakat sürekli olarak artmaktadır. Ülkenin Atlas Okyanusu kıyıları büyük bir balıkçılık bölgesidir. Balıkçılık önemi bakımından Avrupa’da Rusya ve Norveç’ten sonra üçüncü gelir. Avlanan en önemli balıklar sardalya, hamsi, orkinos ve morinadır. Akdeniz kıyılarında elde edilen balık miktarı azdır. Açık deniz balıkçılığında giderek gelişme görülmektedir.


  Sanayi: İspanya’da sanayi gelişmektedir. İspanya 1960 yılından bu yana hızla sanayileşti. Toplam sanayi üretimi 1960 ile 1966 yılları arasında iki katına çıktı. Günümüzde ülkenin çalışan nüfusunun % 40’ı bu sektördedir. İspanya, Avrupa’nın önde gelen sanayi ülkelerinden biri olma yolundadır. Başlıca ürünleri; makina, pamuklu ve yünlü dokuma, ayakkabı, kağıt, otomobil, gemi (dünya devletleri arasında dördüncü), çimento, çelik, döküm ve demirdir. Sanayi dağılımı çok eşitsizdir. Büyük kısmı iki bölgede toplanır. Kuzeyde Vasco-Osturianın bütün ekonomisi maden kömürü ve demir sanayiine dayanır. Bu kısımda ayrıca el sanatlarının modernleşmiş biçimi olan bir çok küçük fabrika vardır. Doğuda Katolonya bölgesi, Pirene ırmaklarından elde edilen elektrik enerjisinden faydalanır. Enerji açığı sanayinin zayıf noktasıdır. Petrol ve tabii gaz üretimi çok azdır.

  Ticaret: İhracatın % 40’ını tarım ürünleri meydana getirmektedir. Satılan başlıca ürünleri: Portakal, zeytin, zeytinyağı, muz, domates, balıktır. İhraç edilen sanayi mamülleri ise pamuklu dokumalar, çelik, civa, makinalar, kimya mamulleri, gemi, otomobil, ayakkabıdır. Dış alımların beşte birinden fazlasını petrol meydana getirir. Diğer ithal malları sanayi için gerekli maddeler ve teçhizatlardır. İspanya’da ülke turizmi çok büyük gelişme göstermiştir. Ülke, turizmin yardımlarıyla dış ticaret dengesindeki açığı kısmen kapatmıştır. Fransa sınırından Cebelitarık’a kadar Akdeniz kıyısı boyunca birçok turistik tesis kurulmuştur.


  YEMEKLERİ

  Ekmek ve Pirinç :

  Ekmek ve pirinç gibi hububat ürünleri Türkiye'de olduğu gibi İspanya'da da uzun yıllar boyunca yenen yiyeceklerdir.Ekmek genelde biz Türklerde olduğu gibi yemeğin yanında lezzete eşlik eder ve özellikle zeytin yağına biraz olsun tabiri caizse banmak için kullanılır.Ekmekle yenen diğer yemeklere örnek olarak da yahni ve çorbalar verilebilir.Ekmekle yenen peynir ise vazgeçilmez bir atıştırma öğünüdür...


  Sebze ve Meyveler :

  Yemek için kullanılan sebzelerin çoğu 1400 lü yıllarda Christopher Columbus tarafından Amerika'dan getirilmiştir.Domates,Biber,Patlıcan ve Patates diğer bütün Akdeniz ülkelerinde olduğu kadar İspanyada da çok kullanılagelmektedir.

  Zeytin ve Zeytinyağı :

  Isı,sıcak iklim hemen her Akdeniz ülkesi gibi İspanya'yı da zeytin yetiştiricisi bir ülke yapıyor.Ve tabi ki bu zeytinlerin çoğu yağ yapımı için çekiliyor ve sofralara tat katıyor.Zeytin ise tıpkı ülkemizdeki gibi salamura olarak kahvaltılarda tüketiliyor ve salatalara konuyor.


  Giyim: Modern İspanya'da Avrupalılar arasında yaygın olan giyim türleri hakimdir. Eskiden kalma ya da dans gösterilerinde ise flamenko danslarında giyilen giysiler katlı kadın elbiseleri gül desenli giysiler siyah ve kırmızı renkli gösterişli kadın kıyafetleri ve erkeklerde ise vücudu saran siyah renkli özel kıyafetler kullanılmaktadır. Ayakkabılar da ses çıkarması için altları özel takviyeli genelde siyah renkte bantlı ve kısa topukludur.

 6. 6
  Ziyaretçi
  yemeklerin adlarını verebilirmisiniz?

 7. 7
  Ziyaretçi
  sağ olun ödevime çok yardımcı oldu.

 8. 8
  Ziyaretçi
  bu cevabı kim yazmış ise çok sağ olsun ödevime çok yardımcı oldu.

 9. 9
  Ziyaretçi
  İspanyol Yemek Kültürü

  Dünyanın sayılı mutfaklarından olan İspanyol mutfağı güneyine özgü tatlarla karşımıza çıkıyor. İspanyanın Endülüs olarak da bildiğimiz Andalucia bölgesi kuzey Afrika ve Akdeniz mutfağının bir sentezini oluşturmuş. Deniz ürünleri "gaspacho"su ve bir kültür klasiği olan "tapas"larıyla farklı lezzet arayanlar için.
  Gazpacho nedir?
  İspanyol mutfağında sık sık tüketilen ve bir tür soğuk çorba olan gazpacho özellikle Andaluciada yaygındır.
  "Islatılmış ekmek" anlamındaki Arapça bir sözcükten türetilen adı aynı zamanda da tarih boyunca Araplarla olan etkileşimin bir göstergesidir.
  En sık yapılan gazpacho yemeği domates sirke sarmısak zeytinyağı ekmek içi soğan salatalık ile yeşil biberin pişirilmemiş ve ekmek kırıntılarıyla koyulaştırılmış karışımından oluşur. Yağda kızartılmış ekmek parçaları doğranmış sebze ve katı yumurta ile birlikte servis edilir.
  Andalucia'daki Malaga ilinde yapılan ve oldukça özgün bir tadı olan gazpachonun temel malzemesi ise bademdir ayrıca içine üzüm de konur.
  Andalucia (Endülüs) spesiyaliteleri
  İspanya'nın en kalabalık yöresi olan Andalucia'nın değişik kesimlerinin kendine özgü spesiyaliteleri vardır. Örneğin kıyılar boyunca deniz ürünleri çeşitleri Sevillada paella Cordobada nefis aromalı gaspacho bunların en bilinenleridir. Andalucianın hemen her bölgesinde ise klasik İspanyol içkisi sherrynin yanında öğlenleri sandöviç olarak akşamları ise ördövr olarak sıcaklı soğuklu irili ufaklı "tapas"lar sunulur. Andalucia'nın güneyinde yer alan Jerez de la Frontcra bölgesi sherrynin anavatanıdır.Tüm dünyada severek tüketilen sherrynin dört çeşidi vardır. Açık renkli ve sek olanı Fino koyu ve daha ağdalı olanı Amontilado hafif tatlı koyu sarı olanı Oloroso koyu ve tatlı olanı ise Cream...
  Andalucia mutfağının özellikleri
  İspanyanın güney bölgesini oluşturan Andalucia (Endülüs) uzun yıllar Arap işgalinde kalmasından dolayı İspanyol mutfağına özgün lezzetler kazandırmış

 10. 10
  Ensar
  Özel Üye
  ispanya'nin milli kiyafetleri hakkinda bilgi


  ispanya'nin milli kiyafetleri hakkinda bilgi verir misiniz?,ispanya milli kiyafetleri, ispanya nin milli kiyafetleri, ispanyanin geleneksel kiyafetleri,
  Giyim: Modern İspanya'da Avrupalılar arasında yaygın olan giyim türleri hakimdir. Eskiden kalma ya da dans gösterilerinde ise flamenko danslarında giyilen giysiler, katlı kadın elbiseleri, gül desenli giysiler, siyah ve kırmızı renkli gösterişli kadın kıyafetleri ve erkeklerde ise vücudu saran siyah renkli özel kıyafetler kullanılmaktadır. Ayakkabılar da ses çıkarması için altları özel takviyeli genelde siyah renkte bantlı ve kısa topukludur.  İspanya'da yaklaşık 70 yıldır devam eden ve La Tomatina olarak bilinen Domates Festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce kişiyi Valencia bölgesindeki Bunol Köyü'nde buluşturuyor. Bunol Köyü'nde bir araya gelen katılımcılar, başlama topunun patlatılmasıyla bir saat boyunca birbirlerine domates fırlatarak eğleniyorlar.Festivalde, kamyonlardan dağıtılan tonlarca domates kullanılıyor. Yük kamyonları ile kasaba meydanına getirilen domateslerin meydanda bulunan turistlerin üzerine fırlatılması ile başlayan festivalin sonunda, Bunol sokakları İspanyolların meşhur domates çorbası 'Gazpacho'yu andırıyor. Bu sebeple de İspanyollar, bu festivali aynı zamanda dünyanın en büyük gazpachosu olarak da adlandırıyorlar.
  Festivalin yapıldığı sokakta oturanlardan bazıları, evlerine zarar gelmemesi için genellikle duvarlarını plastikle kaplatıyorlar. Sokaklarda yaşanan geçici kirliliğe rağmen, köy sakinleri her yıl binlerce turist ağırlamaktan oldukça memnun.1945'lere uzanan La Tomatina Festivali'nin, gençlerin köy meydanında itişip kakışırken çevredeki manav tezgâhlarından aldıkları meyveleri birbirlerine atmalarıyla başladığı anlatılıyor. Her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü kutlanan festival bir hafta sürüyor.

  ispanyanın milli kıyafetleri
  ispanyadaki gelenekler İspanya: Ağustosun son çarşamba gününde ispanya’da domates festivali yapılıyor Tonlarca domates sokaklara saçılıyor ispanyada boğa festivali San Fermin Boğa festivali Kuzey İspanya'da Pamplona şehrinde her yıl 6 Temmuz ile 14 Temmuz arasında düzenlenen geçmişi çok eskilere dayanan bir kutlamadır Bu kutlamada en önemli aktivite encierro yani boğaların koşması olmakla beraber festival hafta boyunca süren bir sürü diğer geleneksel etkinlikleri de kapsar Yerel dilde San Fermines olarak bilinir ve bu festival bir bütün olarak Pamplona ve Navarre'nin koruyucu meleği olan San Fermin onuruna düzenlenir insanların boğalardan daha hızlı yada güçlü olup olmadığını ölçen bir festival çerçevesinde kutlanır, bir ahırdan bırakılan boğalar, geleneksel olarak kırmızı-beyaz giyinmiş binlerce insanı dar sokaklarda önlerine katarak, yaklaşık 3 dakika boyunca 825 metre koşuya katılanlar, boğaların önünde panik içinde bağırarak kaçışır İspanya
  İSPANYA BİLGİLERİ
  Ülkenin tam ismi : İspanya Krallığı Önemli şehirleri : Madrid , Barcelona Uçuş süresi : 35 saat ( İyi yolculuklar) Para birimi : Euro Yüzölçümü : 504,782 kilometrekare Saat farkı : Saatlerinizi 1 saat geriye almayı unutmayın! Resmi dil : İspanyolca (Fransızca ve İngilizce genellikle bilinir Başkenti : Madrid Sıcaklık : Ilıman bir iklimi olan ülkede yazlar iç kesimlerde sıcak, sahil kesiminde ılıman ve bulutlu geçer Kışlar ise iç kesimlerde soğuk, sahil kesiminde serin ve parçalı bulutludur Nüfus : Yaklaşık 40,077,100 Vize : Türk vatandaşlarına İspanya vize uygulamaktadır
  ÖNEMLİ TELEFONLAR
  Nasıl telefon edilir : İspanya'dan Türkiye, 00 90 + şehir kodu + tel numarası olarak aranır ( Cep telefonları çalışmaktadır ) Türk konsolosluğu : Cal1e Rafael Calvo 18-2 A1B Madrid Tel: (1) 319 8064 Telefon kodu : 34 Ambulans : 91/522-2222 Polis : 091
  NEREYİ GEZSEK?
  BAŞKENT: MADRİD
  Başkent Madrid size tam anlamıyla görsel bir şölen yaşatacak olan bir şehirdir Yapıları, müzeleri, katedralleri ile her zaman ilgi odağı olan bir şehridir Almudena Katedrali: Neogotik tarzda inşa edilen bu kilise, şehrin kurucusuna adanmış dinsel bir yapıdır Prado Museum: 18 yüzyılda yapılmış olan bu müzede, 7000 adet eser sergilenmektedir Palacio Real: 1734'de inşa edilen bu yapı, İspanyol krallarının konutu olarak kullanıldı En önemli özelliği ise el yazması ve antika kitaplardan oluşan bir kütüphaneye sahip olmasıdır Plaza de Cibeles: Tanrıça Kibele'ye adanmış olan bu meydanın ortasında çok güzel bir çeşme yer alıyor Plaza de la Indipendencia: 0rijinal duvarları ile bugüne kadar kalan iki kapıdan biridir Savaşçı meleklerle süslü kemeri, Madrid'in simgelerinden biri olmuştur Puerta del Sol: Madridlilerin buluşma merkezi sayılan bu yerde ayrıca, Osoy el Madrono'nun heykeli bulunuyor Askeri Müze, Boğa Güreşi Müzesi, Cason del Buen Retiro, Belediye Müzesi gibi müzeleri görülmeye değer diğer yapılar arasında yer alıyor Prado Ulusal Müzesi: Dünyanın en zengin sanat yapıtları koleksiyonuna sahip bu müze, 3000'i aşkın yapıtı içinde barındırıyor Picasso Müzesi: 1881 yılında Malaga'da doğan Picasso 1985-1900 yıllarında Barselona'da yaşamıştır 2500 den fazla eseri ulusal müzede, sergilenmektedir
  ŞEHİR: BARSELONA
  Tarihi binaları, geometrik şekillere sahip olan yapıları ve heykelleri ile Barselona, Avrupa kentlerinden ayıran bir çok özelliğe sahiptirPicasso, Miro, Dali ve Gaudi gibi sanatçıların yıllarca burada yaşamış olması ve yaratıcılıklarını burada ortaya koymaları sonucunda, ortaya böyle bir sanat merkezi çıkmıştır Ama Barselona'yı bu ihtişama kavuşturan Dali ya da Picasso değildir Kent tüm güzelliğini ünlü mimar Antoni Gaudi'ye borçludurPasseig de Gracia Caddesinin aşağısında bulunan La Pedrera apartmanı ve Avrupa'nın en güzel parklarından olan "Güell Parkı" ve "Casa Battlo" binası Barselona'da ki güzelliklerden sadece birkaçıdır Katedraller arasında en ünlü olanı ise; şarkılara konu olan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedralidir Las Ramblas sokağı: Limandan sadece bir kilometre uzakta bu sokak için Barselona'nın kalbi denebilir Bir çok müze, alışveriş mekanı, kafeler, restoranlar yani kısaca hem yeni yerler keşfedebileceğiniz, hem alışveriş yapabileceğiniz, hem de bir kahve molası verebileceğiniz çok güzel bir yer Barselona Limanı: Bu limana binlerce geminin uğraması nedeni ile dünyaya açılan bir köprü gibi düşünülür Dünyaya açılan bu köprünün hemen yanında bulunan, Christopher Columbus Heykeli'de tüm ihtişamı ile sizi beklemektedir
  ŞEHİR: SEVİLLA
  Sevilla şehrinin en önemli özelliklerinde bir tanesi bu şehrin tam anlamıyla bir eğlence şehri olmasıdır Gualdaquiviri nehri üzerinde kurulan köprüyü geçince Çingene mahallesine ulaşılıyor Bu mahallede eğlence sokaklarda yaşanıyor Gece hava kararmaya başladığında insanlar sokaklara çıkıp dans etmeye başlıyor Burada gece hayatı oldukça hızlı, eğlenceli ve doğal olması nedeni ile İspanya'ya gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken şehirlerden bir tanesidir Flamenko: İspanya'nın yöresel dansı; popüler halk müziği ile çingene ezgilerinin birleşmesinden ortaya çıkan bir müzik, güzel çingene kızlarının hoş kostümleri içinde ayaklarını hafifçe yere vurarak ve el hareketleriyle ortamı ısıtarak yaptıkları bir dans Boğa güreşi: MS 16 yüzyılda Roma İmparatorluğunda başlamıştır İnanışlara göre matador, öldürdüğü boğanın kanı ile güçlenip, yeniden doğacağına inanılırdı Şu anda böyle bir inanıştan ziyade, daha çok turistlerin eğlencesi ve kültürel bir faaliyet gibi gözükse de bir eğlence uğruna hayvanların öldürülüyor olması da ayrı bir konu tabii ki! Kırmızı pelerini ile matadorların şovlarını görmek ve çiçek atmak isterseniz Madrid'de boğa güreşleri "Las Ventas" arenasında yapılıyor Bir kaç hafta önceden bilet almanız da yarar var!
  NE YESEK?
  İspanya'nın yemek kültürü Türk mutfağına çok benzemektedir Tek fark, İspanyol'ların fazla yemek yemeye düşkün olmalarıdır Günde iki defa kahvaltı yapan İspanyollar, akşam yemeklerini ise saat 23:00 civarında yemeği tercih ediyorlar Uykusuz gecelerin kenti, yakıştırmasını sonuna kadar savunmak için olsa gerek İspanyol yemekleri arasında en meşhurları; Paella; safranlı pilav ve/veya deniz mahsulleri, tavuk, sebze ve etle yapılan bir yemektir Tortilla; bir tür omlet Genellikle patates ve yumurta ile yapılır Tapas; sıcak veya soğuk mezelerden oluşan aperatif yiyeceklere verilen addır Flan; muhallebiye benzeyen fakat daha koyu bir kıvamında olan bir tür tatlı Rioja; İspanya'nın en meşhur kırmızı şarabı Zarzuela; balık, midye ve karideslerden oluşan bir yemektir
  NE ALSAK?
  İspanyada alışveriş için söylenmesi gereken ilk şey, hiçte yabancı olmadığımız ünlü markaların İspanya kökenli olmasıdır Zara ve Burberry gibi markalarının ürünleri İspanya'da üretildiği için Avrupa'nın birçok yerine göre daha uygun fiyata bulabilirsiniz Avrupa'nın en büyük alışveriş zinciri olan "El Corte Ingles" mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz Madrid'de 500 yıllık bir geçmişi olan en ünlü alışveriş merkezi "El Rastro" ise antik eşyalardan giyeceğe, kitaptan cd'ye aklınıza gelen her şeyi bulabileceğiniz bir yerdirMayorkad'da ise dünyaca ünlü "majorika incilerinin" imal edildiği fabrika bulunmaktadır Ayrıca geleneksel matador giysileri ve flemenko dansçılarının kostümleri size İspanya'yı hatırlatacak ve sevdikleriniz hoşuna gidecek çok güzel birer armağan olacaktır
  EĞLENCE ZAMANI
  İspanya'da gece hayatı çok eğlenceli geçer Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz gece kulüplerinde her tarzdan müziği duyabilirsiniz Ama İspanyol müzikleri daha yoğunluktadır Flemenko gibi bir dans kültürleri olunca bu kültüre çok iyi sahip çıkmaya çalışan İspanyollar bar ve gece kulüplerinde de müziklerini yaşatıyorlar Bazı gece kulüpleri özel gecelerde Flemenko danslarından oluşan şovlar düzenleyerek hem kulağa hem de göze hitap etmeyi başarıyorlar
  ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
  Madrid ve Barselona gibi gelişmiş şehirlerde metro ve yoğun bir otobüs sistemi ile ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz Taksi seçeneği için Türkiye'de olduğu gibi her yerde taksileri durdurabilirsiniz Adalarda ise Mayorka, Ibiza, Tenerife gibi metro olmadığı için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz Ayrıca adalarda da taksi seçeneğinizde mevcuttur Gör: Madrid de bulunan müzeleri gör Gez: Barselona Las Ramblas Sokağı'nı gez Eğlen: Boğa güreşlerini seyrederken eğlen Satın al: Matador kostümü satın al Hayran kal: Flemenko yapan genç kızlara hayran kal İspanya hakkında "minik" bilgiler
  *İspanyollar her yılın son 12 saniyesinin her birinde iyi şans getirmesi için bir tek tane üzüm yiyorlar *İspanyolca günümüzde en çok kullanılan ikinci dildir
  *Telefon açmak için otel yerine köşe başlarında bulabileceğiniz telefon kulübeleri tercih ederseniz, çok daha uygun fiyat ödersiniz
  *İspanyollar sabah kahvaltısında genellikle çikolatalı churrus ya da patates ve yumurtayla yapılan bir tür poğaça yiyor
  *Ayrıca tüm restoranlarda fiyatlar kapıda belirtilmiştir
  *Solo (sade ekspresso) ve Cortado (sütlü ekspresso) en çok tüketilen kahvelerdir
  *Antonio Banderas, Enrique Iglesias, Penelope Cruz gibi ünlü sanatçıların İspanyol olduğunu biliyor muydunuz?

 11. 11
  Ziyaretçi

  Valla çok işime yarada yapanların ellerinie sağlık çok teşekkürler :)

 12. 12
  Ziyaretçi
  yemek adlarını ve milli kıyafetlerini kutladıkları özel günleri öğrenmek istiyorum

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
ispanyolların özellikleri,  ispanyanın yaşam tarzı,  ispanya yaşam tarzı,  ispanya yeme içme giyinme ve yerleşim özellikleri,  ispanya giyim kültürü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 20 kişi