İdeal vücut yapısı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İdeal vücut yapısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İdeal vücut yapısı
  Soru: ben 158 boyunda 40 kilo bir genç kızım vücut yapım iyi ama biraz daha hatlarımın belli olup bikaç kilo daha alıp balık etli vücut yapısında olmak istiyorum ne yapmam gerekir evde çalışıcam ahngi hareketleri denemem gerekir ? 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  Cevap:
  Sağlıklı bir şekilde kilo almak için neler yapmalı?
  Neden kilo almak istenir?
  •Yaşlılar, iştahsız oldukları için ya da sağlıklı yiyecekleri alamadıkları veya hazırlayamadıkları için sık sık istem dışı kilo kaybederler.
  •Ciddi bir hastalıktan dolayı kilo ve kas kaybetmiş olabilirsiniz.
  •Çok zayıf olduğunuz için biraz kilo aldığınızda daha iyi görünebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz.
  •Sporcular daha iyi performans gösterebilmek için kas geliştirmek ve kilo almak isteyebilirler.
  Herkes Kolayca Kilo Alabilir mi?
  Eğer sağlıklı ama zayıfsanız ve yüksek kalorili bir diyet uyguladığınızda bile kilo alamama problemi yaşıyorsanız ailenizin bireylerini inceleyin. Ailenizin genetik yapısı vücut tipinizin oluşumunda etkilidir.
  Vücut, antrenmanlarla ve diyet uygulamasında yapılacak bir kaç değişiklikle bir seviyeye kadar değiştirilebilir. Bir maraton koşucusunun vücudunu hiçbir zaman bir amerikan futbolu savunma oyuncusunun vücuduna dönüştüremez.
  Bir hastalık ya da ameliyat sonrası kaybettiği kiloları geri almak isteyen birisi, normalde zayıf olan birisinden daha kolay kilo alabilir.
  Nasıl Kilo Alabilirim?
  Kilo almak isteyen ortalama bir insan büyük porsiyonlu ve yüksek kalorili yiyecekler yemelidir. Hafif egzersizler, iştahınızı açılmasını ve yağ yerine kas olarak kilo almanızı sağlar.
  • Normalde bir günde tükettiğiniz kaloriden 500 kalori daha fazla tüketerek başlayabilirsiniz. Bazı kişilerin ekstradan yaklaşık 1000 kalori tüketmesi gerekebilir. Gıdaların ambalajındaki besin tablosuna bakarak yiyeceklerin ne kadar kalori içerdiğini öğrenebilirsiniz.
  • Gün içinde fırsat buldukça bir şeyler atıştırın.
  • Genellikle yüksek kalori içeren gıdaları tüketin.
  • Öğünlerde normal porsiyondan daha fazlasını yemeyi deneyin. Eğer iştahsızsanız yüksek kalorili ama küçük porsiyonlu gıdaları daha sık tüketmeye çalışın.
  • Yağdaki kalori diğer bütün yiyeceklerdekinden daha fazladır: 1 çay kaşığı yağ 45 kalori içerir. Diyetinize; bitkisel yağlar, yumuşak margarinler, fıstık ezmesi ve avokado eklemek fazla yemek yemeden kalori alabilmenizi sağlar.
  Doymuş yağlar yemeyin. Kolestrolünüzü ve diğer zararlı kan yağlarınızı yükseltirler.( günlük süt ürünlerinin tümü, tavuk derisi, sosis, ekşi krema, tereyağı, yağlı et, ve çeşitli işlenmiş atıştırmalık yiyecekler.)
  • Yüksek kalorili bir diyet uyguluyor olsanız bile bunu, tam tahıllar, meyve ve sebzeler gibi işlenmemiş karbonhidratlarla ve yağsız süt, derisi ayıklanmış kümes hayvanı eti, balık, yumurta beyazı, fasulye, yağsız biftek gibi yağsız protein ürünleriyle destekleyerek sağlıklı hale getirebilirsiniz.
  Sporcular İçin Kilo Alma Yolları
  Kas yapabilmenin bilinen tek ve güvenli yolu egzersiz yapmaktır.
  Piyasadaki protein destekleri kilo almanıza yardımcı olmayacağı gibi diyetinize gereğinden fazla protein ekler.
  Eğer destekleyici bir sıvı ürün satın alacaksanız bu ürünün, ihtiyacınız olan ekstra kaloriyi protein olarak değil karbonhidrat olarak içerdiğinden emin olun. Gereğinden fazla protein almanız kas büyümesini arttırmaz çünkü vücudunuzda protein deposu yoktur. Ekstra protein almanın en iyi yolu daha büyük porsiyonda yüksek proteinli gıdalar almaktır.
  Karbonhidratlı gıdalar; tahıllar, meyveler, sebzeler, süt, yoğurttur ve bunlar kas yapımı için tercih edilen yakıtı sağlarlar. Eğer yeterince karbonhidrat almazsanız kaslarınız, spor yaparken iyi çalışmaz ve egzersiz sonrasında normal haline çabuk dönüşemez.
  Kilo almak isteyenler bilinçsiz bir şekilde kilo alma programı uygulamadan önce zayıflığın sebeplerini tespit etmeli ve ona yönelik tedavi yaptırmalıdırlar. Kilo vermek kadar kilo almak ta birçok insanın özlem duyduğu ama çoğu kez başaramadığı bir durumdur. Bunun sebeplerinden biri de kilo alma sorunu yaşayanların zayıflığın nedenlerini araştırmadan bilinçsizce giriştikleri kilo almaya yönelik çabalarıdır.
  Zayıflık Nedenleri Nelerdir?

  Zayıflığın birçok sebebi olabilir.
  Yetersiz beslenme: Günlük alınması gereken kalori oranı harcanan kaloriden azsa zayıflama durumu ortaya çıkar. Bu oran herkese göre değişebilir. Günlük aktivite yaş kilo boy gibi unsurlar gözönüne alınarak kişinin günlük kalori ihtiyacı tespit edilir.
  Birçok kişi iyi beslendiğini söylemesine rağmen kilo alamadığını söyler. Ancak çoğu kez bu kişilerin beslenme alışkanlıklarına bakıldığında günlük öğünlerinin gereksinimleri için yeterli olmadığı farkedilebilir. Sihirli bir kilo alma formülü yoktur. Burada önemli olan kişinin kendine özgü ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ona göre kalori ihtiyacının karşılanmasıdır.
  İki farklı insan aynı şeyleri yemelerine rağmen biri kilo alabilir diğeri ise alamayabilir. Kilo almak için gerekli miktardaki besin ögelerinin hesaplanması ve kilo almaya yönelik uygulanacak diyette kullanılması gerekir. Kilo almak için alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması gerektiğinden her kişinin kendi enerji ihtiyacı belirlenmelidir.
  Hormonal sebepler: Yeterli kalori alınmasına rağmen yine de zayıflık görülebilir. Bazı hormonların (tiroid) fazla çalışması daha fazla enerji harcanmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum tespit edilmişse buna yönelik hormon tedavisinin alınması gerekebilir. Bunun içinde testler yapılması lazım. Endokrin ve metabolizma branşıyla ilgili bölümlere gidip bu testler yaptırılabilir.
  Bazal metabolizma nedir?
  Dinlenme esnasında vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmek için gerek duyulan enerji miktarıdır. Bazal metabolizma için sarfedilen enerji miktarı tüm vücut enerjisinin % 60 kısmını oluşturur. %30luk kısmı ise fiziksel aktivite sonucu harcanır. %10 ise yenilen gıdaların sindirilmesi için harcanan enerji oranıdır.
  Bazal metabolizmanın hızlı çalışması sonucu daha fazla enerjinin harcanmasına ve alınan gıdaların daha çabuk yakılmasına neden olur. Tiroid hormonu fazla salgılanıyorsa bu bazal metabolizmanın hızlanmasına neden olur ve kilo almak zorlaşır.
  Bazal metabolizmanın hızı cinsiyet yaş hormonlar gibi sebeplerden ötürü artabilir. Ayrıca bazı besinler (kafein) hızı artırabilir.
  Parazitler: Parazitlerin olması besinlerin emilimini etkileyebilir ve de bu kilo kaybına neden olabilir. İlaç tedavisiyle parazitlerden kurtulmak gerekir.
  Vitamin ve minerallerin yeteri kadar emilememesi,
  Besinlerin emilim bozukluğundan dolayı sindirilememesi gibi sorunlar kilo alamama sebeplerinden biri olabilir.
  Eğer kişide kilo almayı engelleyen fiziksel bir sebep yoksa zayıflık için psikolojik kaynaklı nedenler göz önünde bulundurulmalıdır. İştahsızlığın sebeplerinden biri de stres ve psikolojik hastalıklardır. Eğer böyle bir sebep varsa buna yönelik tedavi yapılmalıdır.
  Kısaca özetlemek gerekirse kilo almak için öncelikle kilo alamama nın nedenleri bilinmeli, sorun varsa giderilmeli ve de sonra kilo alma diyeti geliştirilmelidir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi