Kara kaplumbası hasta bakımı nasıl olmalı?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kara kaplumbası hasta bakımı nasıl olmalı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap:


  KARA KAPLUMBAĞASI

  Türkiye de bulunan kara kaplumbağaları çoğunlukla Testudo Graeca Ibera cinsidir (Akdeniz cinsi). Bunların beslenmesi %99 yeşilliktir. Hayvansal gıda, et, tuz ve yağ vermeyin.

  Karahindiba yapraklarını ve marulu sürekli verebilirsiniz.
  Karahindiba dediğim bitkiyi çimenlerin arasında görebilirsiniz. Sarı çiçekleri olan bir bitkidir. ( dandelion yazıp google da ararsanız karahindiba bitkisinin resmini görebilirsiniz )
  Kaplumbağanıza iceberg ve ıspanak vermeyin.

  Karahindiba yaprakları ve marulun dışında kaplumbağanıza roka , su teresi , gül yaprağı ve çiçeği , çilek , brokoli , kabak , karnabahar , havuç , asma yaprağı , yonca verebilirsiniz.

  Kalsiyum ihtiyaçları için petshoplarda kalsiyum tabakaları satılır onlardan alıp toz haline getirin ve yiteceklerinin üzerine serpin.
  Ayrıca kara kaplumbağaları için üretilen yemlerden alıp hafta da birkaç gün kullanabilirsiniz. Bu ürünlerle kaplumbağanız için gerekli olan tüm vitamin ve minaralleri karşılamış olursunuz.
  Bir kaç markanın kara kaplumbağası için ürettiği ürünler var bunlardan bazıları
  - Sera Raffy Vital ( kara kaplumbağası ve ot obur sürüngenler için bitkisel bir yem )
  - Sera Reptimineral H ( tüm otçul sürüngenler için vitamin ve minaraller içeren yem takviyesi )
  - Vitakraft ( ot obur sürüngenler için bitkisel yem )


  Kaplumbağanızı her gün güneşlendirmeye çalışın bu onlar için çok önemli. Kaplumbağanız için ultraviyole florasan (uvb) alın ve her gün iki saat yakın. Kaplumbağanızın kabuğunun sert olması gerekir kabuğunda yumuşama varsa bol bol güneşlendirin.
  Kaplumbağanızı ayda bir ılık su ile yıkayıp kabuğunu fırçalayın ve vazelin sürün.
  Kaplumbağanızı 5 - 6 yaşından önce kış uykusuna yatırmayın. Küçük kaplumbağaların beslenmeye ihtiyacı vardır.


  TERARYUM
  Kaplumbağanız için hazırlayacağınız yada alacağınız teraryum ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Size önerebileceğim teraryum ölçüsü 50 x 100 cm yükseklik 20 cm yada 100 x 100 cm yükseklikte 25-30 cm .
  Yuvanın içinde bir su kabı bulunmalı (derin olmayacak). Su kabında devamlı su bulunsun ve temiz olsun. Teraryum da bulunması gereken bir başka şeyde mağaradır. Kaplumbağalar mağarada uyumayı seviyorlar. Mağarayı bir saksıyı yatay şekilde yuvaya koyarak yapabilirsiniz. Teraryumun zeminine talaş yada toprak koyun. Değişik büyüklükte dal parçaları ve taşlar koyun.
  Teraryuma monte edeceğiniz 60 W spot lamba ile kaplumbağanızın ısınmasını sağlayabilirsiniz. Kaplumbağanızın bulunduğu ortamın ısısı 25 - 28 derece olmalıdır. Teraryuma asacağınız bir derece ile devamlı kontrol edebilirsiniz. Isı 25 derecenin altına düştüğünde kaplumbağanız hareketsizleşir ve az yer.

  Bir saksı tabağına keten, darı ve marul gibi tohumlar ekip yetiştirdikten sonra yuvasına koyabilirsiniz. Bunları hem yiyecektir hem de yuvası daha hoş görünecektir.

  Eğer sağlıklı bir kaplumbağamız olmasını istiyorsak periyodik olarak veteriner hekime göstermek gerekir. Hayvanı zaman zaman tartmak, tek yönlü beslememek ve ara sıra vücudunu vazelinlemek gerekir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi