Atatürk ve sanat hakkında kısa yazı arıyorum

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk ve sanat hakkında kısa yazı arıyorum ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  cansel06
  Usta Üye

  Cevap:
  14 Ekim 1925’te İzmir Kız Öğretmen Okulu’nda
  öğrencilerin "Hayatta müzik gerekli midir?’’ sorusuna verdiği ironik yanıt, sanatla ilişkisi bağlamında çok iyi bir örnektir:
  "Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzikle ilgisi olmayan mahlukat insan değildir. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise, müzik behemehal vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.”

  ........

  Son devrin hat üstatlarından Macit Ayral’ın başından geçen olay da beni derinden etkiledi. Bu olayı Ocak l988’de yayımlanan Atatürk Kültür Merkezi Dergisi’nin l0 uncu sayısından aktaralım:
  “Çanakkale Savaşları’nın sürdüğü günlerde Macit Ayral Çanakkale’de asker olarak bulunmaktadır. Savaş derince kazılmış çukurlarda sürerken Macit Ayral sıtmaya yakalanır.
  Sıtma nöbetinin gelmediği zamanlarda güzel yazı örnekleri hazırlamakta ve bunları da moral olsun diye siperlerin duvarlarına asmaktadır üstat… Mustafa Kemal bir gün siperleri gezerken bu güzel yazı örneklerini görür ve “Bunları yazan kimdir?” diye sorar. Macit Ayral bir adım öne çıkarak
  “Ben…” der.
  Mustafa Kemal hemen yanındakilere dönerek aynen şöyle söyler:
  “Bunların hepsi de sanat eseri… Ülkeler böyle sanatçıları kolay yetiştiremez… Böyle bir sanatçının burada ne işi var? Kendisini yarın terhis edip memleketine göndereceksiniz…
  O eller silah değil kalem tutarsa daha yararlı olur ülkemiz için…”
 3. 3
  Ziyaretçi
  Atatürk 'ün SANATA VE SANTÇIYA önemi ve saygısı büyük ve sonzuzdur....+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi