Rüya Yorumu istiyorum

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rüya Yorumu istiyorum ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rüya Yorumu istiyorum
  Soru: ruyamda bulutun arapca la ılahe illallah yazısını olusturdugunu gordum 2 tane bırının golgesı evımın camından ıcerye duvara yansıdı lutfen yorumlarmısınız allah razı olsun ? 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: kardeş verdiğim konuları inceleyiniz
  rüya yorumunu sizi tanıyan ve güvendiniz bir kişiye anlatın hayır olur inş.rüyanız


  Rüya tabiri hakkında bilgi verir misiniz?


  Rüya tabiri yapmıyoruz, inşaallah rüyanız hayırlıdır. Çünkü rüyaların tabiri onu gören kimsenin durumuna göre değişir. Bu nedenle rüya tabiri kitapları yerine, ilim ve amelde güvenilir insanlara sorulmasını ve onlardan tabir alınmasını tavsiye ediyoruz.

  Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel hülyalar görür, güzel hülyalar gören de hayatından lezzet alır.

  İslâm'a göre rüya üç çeşittir.

  1. Salih rüya,
  2. Şeytanî rüya,
  3. İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

  Salih rüya vaki olacak olan şeyleri vukuundan evvel fıtrî istidad ile idrak etmekten ibarettir. Peygamber (sav) bununla ilgili şöyle buyurur: "Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür."

  Şeytanî rüya şeytanın, insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için, uyku halinde insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur: Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah'tandır. Bunun için Allah'a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah'a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.

  İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise. insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (sav) bir hadiste şöyle buyurur: Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan
  gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya.

  Yûsuf sûresinde zikredilen Hz. Yusuf (as)'ın rüyasıyla ilgili âyet ile yukarda zikredilen hadisler bunu ifade ediyorlar. Rüyaların içinde hak rüyalar vardır. Ancak her rüya haktır ve her tabir de doğrudur, denilmez. Rüyaya göre hareket ve rüyaya istinad etmek doğru değildir. Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar: Şeytan her ne kadar Peygamberin suretine giremezse de Şaban'in yirmi dokuzunda Peygamber (sav) herhangi bir kimsenin rüyasında yarın Ramazan'ın birinci günüdür oruç tutunuz diye emretse de bu rüya ile amel edilmez. Çünkü, rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 300 )

  Rüya ve ilham ile amel etmek

  Rüyalar ve İlhamlar; Rabbani ve Rahmani, Şeytani ve Nefsani olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler.

  1. Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.

  2. Rüya veya İlham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişiler olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.

  3. Rüya ve İlhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemeli. Sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve İlhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.


  Rüya ve anlatılmasıyla ilgili hadis hakkında.


  - Hadis kaynaklarımızda geçmektedir. (bk. Ahmed b. Hanbel, 4/1,11; Ebu Davud, Edeb, 96; Tirmizî, Rüya, 6; İbn Mace, Rüya, 6; Darimî, Rüya, 11)

  “Rüya, anlatılmadığı müddetçe bir kuşun ayağında takılı vaziyette durur. Anlatılacak olursa hemen düşer." ifadesi, bir mecaz ifadeye benziyor: “İnsanın gördüğü bir rüya tabir edilmeden bir yere karar kılmaz.” anlamına gelir. (Hattabî, Maalimu’s-sünen, İbn Mace hadisinin şerhi).

  - Bir kuşun ayağına talkı olan bir şey sallandığı zaman süratle düştüğü gibi, rüya da havada muallakta duruyor, tabir edildiği zaman hızla gerçekleşiyor. (Tuhfetu’l-Ahvazî, ilgili hadisin şerhi).

  - Bu hadiste asıl anlatılmak istenen şey -Allahu a’lam-, rüyayı, tabirinden anlayan ve de hasetçi olmayan kimseye tabir ettirmenin önemine işaret etmektedir. Nitekim önemli rivayetlerin sonunda yer alan, “Akıllı veya sevgili / sizi seven kimselerden başkasına rüyanızı tabir ettirmeyiniz.” mealindeki ifade bu husussa işaret etmektedir. Rüyalar, kaderin varlığının birer göstergesidir. Rüyaların tabiri kaderi değiştiremez, fakat mukadder olan şeylerin varlığına, vukuuna bir işaret olur. “Bazen insan bilmeden de olsa bir gerçeği seslendirebilir.” Buna eskimez ifadeyle “intakı bil hak” denir. İşte hadiste, tabircilerin “intakı bil hak” nevinden ileride vukua gelecek bazı şeyleri kötü olarak tabir etmesinler ki, rüya sahibini üzmesinler. Olan ne ise zaten olacaktır.

  - Bir rü'ya birden fazla yorumlanabildiği takdirde, bu işten anlayan bir kimse onu nasıl yorumlarsa o şekilde gerçekleşir ve artık diğer ihtimallere göre vuku bulması beklenemez. Bu itibarla bir kimse gördüğü rüyayı râstgele kişilere veya kendisini sevmeyenlere anlatmamalıdır. Sevenlerinden birisine veya ilim ve dirayetine güvendiği, ehil ve liyakatli bir zata yorumlatmalıdır ki, iyi biçimde bir yorum alabilsin. Hadisde geçen: "Vâddin" seven demektir, "zîre'y" sözcüğü ise akıllı veya alim manasına yorumlanmıştır.
  Sorularla İslamiyet 3. 3
  Ziyaretçi
  hacca hazirlik yapiyorum ama benim kanamam oluyor bu vaziyyette hac gorevimi 4. 4
  mum
  Özel Üye
  hacca hazirlik yapiyorum ama benim kanamam oluyor bu vaziyyette hac gorevimi
  Kadınlarada kanama (istihaze) hac görevini yapmaya engel değildir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  rüyamda eski ve şu an boş olan evimizde oturuyorduk .beyaz bir yılan vardı ben yılana su atıyordum sonra yılan kayboluyordu yerinde iki tavşan vardı....rüyamı tabir etmenizi çok istiyorum. şimdiden teşekürler

 6. 6
  Ziyaretçi
  Rüyamda büyük bir fırtına vardı evimin camlarını hep kırdı çok ağladım

 7. 7
  Ziyaretçi
  Rüyada yılan hayra alamet değildir, o evde güzel günleriniz geçmiş ki su dökünce yılan kaybolmuş ve yerine 2tavşan gelmiş. Bazı inançlara göre tavşan uğur getiren bir şeydir, su ise saflığı temsil eder. Yani yeni evinizde daha güzel bir hayata daha şanslı günlere adım atacaksınız. Tebrik ederim güzel bir Rüya, ve başarılar dilerim.

 8. 8
  Ziyaretçi
  Rüyamda kocaman aydınlık bir sınıftaydık eşimle , gireceğimiz bir sınavla ilgili toplantıya katıldık. Konuşan genç güzel kız sınavın çok basit olacağını söyledi. Sınav yabancı dille ilgili veya sağlıkla ilgili konularda gibiydi. Sonra neşe içinde eski üniversiteden arkadaşlarımla buluştuk. Sonra da hazırlandık sınava gitmek üzere ben eşim ve kızım. Kızım şu an küçük ama rüyamda büyümüş tüm süt dişlerini dökmüştü ağzında bir ön dişi kalmıştı. Gülümseyerek çıktık dışarı hava hafif yağmurluydu. Kapıda arabamız bizi bekliyordu. Gri pırıl pırıl çok büyük ve lüks bir araba. Hafif ve çok tatlı bir müzik çalıyordu kucağımda kızımla tatlı tatlı dans ettik arabaya giderken. Tanıdığım bir çift geldi ellerinde şemsiye ile. Ben arabamızla eşimle ve kızımla daha doğrusu mutluluğumla bu çift karşısında gururlu hissettim kendimi. Yorumlayabilecek biri varsa çok merak ettim ilginç bir rüyaydı.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Ruyamda cok hizli araba kullaniyorum evde bebegim uyuyor yanimda diger oglum var birden vites kolunun altindan bir sivi akmaya basladi panikledim tamircinin onunde durdum sordum once normal olabilir dedi sonra tamir etmeye kalkti onada cok acelem olduğunu. Söyledim

 10. 10
  Ziyaretçi
  Ruyamda peygamberimizi gordum bana dediki senin oglun oldugunda genç delikanliyken ölürse dayanabilirmisin dedi ben dedimki dayanamam nasıl dayanimki dedim ve agladım peygamberimizin pecesi acildi önünü ışık yani nur saçıldı ve uyandim ozamanda 4.kizima hamileydim lutfen yorumlayin

 11. 11
  Ziyaretçi

  Rüyamda bi sürü sakat insan sitemize eğlenmeye gelmiş gidiyorlardı.onları götüren servisler yeşildi.

 12. 12
  Ziyaretçi
  ede geliyo ama yere yYıldırım düşe düşe ardından gök yüzü yariliyor sanki kıyamet gibi güneş dile geliyor sanki sonra bir su öyle bi su ki tsunami şeklinde gelip bizi alıp gökyüzüne yükseltiyor allahım hayra yorsun 1 elham 3 ihlas okuyup peygamber Efendimize hediye ettim ruyami guzelliklerinide bana göndermesini Diledim sizce nedir anlami ruyamin

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
rüya tabir ettirmek istiyorum,  rüyamı tabir etmek istiyorum,  rüya yorumu istiyorum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi