Hemofil hastalığı en çok kimlerde görülür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hemofil hastalığı en çok kimlerde görülür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  naberya?
  Bayan Üye

  Cevap: Hemofili hastalığı nasıl oluşur?
  Normalde bir çocuk, anne ve babadan kromozom denilen yapıları alarak oluşur. Bu kromozomların yarısı anneden yarısı babadan gelir ve çocukların özelliklerini belirler. Saç rengi, göz rengi, boyunun kaç cm olacağı, burnunun şekli gibi bütün faktörler bu genler sayesinde belirlenir. İşte bütün bunların yanında çocuğun kan grubu ve kanının özellikleri de bu genler sayesinde belirlenen bir özelliktir.
  Anneden gelen genlerdeki "kan ile ilgili" bir tür bozukluk bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
  Hemofili hastalığı bulaşıcımıdır?
  Hayır hemofili hastalığı asla bulaşıcı değildir. Hemofili hastalığı sadece bir kişiyi ve ondan olacak erkek ve kız çocukları ilgilendiren bir durumdur.
  Hemofili hastalığının tedavisi mümknmüdür?
  Tedavi tamamen iyileştirip kişiyi normale döndürmek anlamında kullanılıyorsa hemofili hastalığının tedavisi mümkün değildir. Ancak hemofili hastalarının kanamaları durdurulabilmektedir. Bu amaçla üretilmiş birden fazla ilaç vardır bu ilaçlar kandaki pıhtılaşmayı sağlayıcı faktörleri içerir.
  Önemli:
  Hemofili hastalarındaki kanama miktarı normal bir insanla aynıdır. Hamofili hastalarında ki fark kanamanın çok uzun sürmesidir. Hemofili olan bireylerde, burun kanaması, diş eti kanaması, küçük sıyrık, çizikler, eklem yerlerinin kanaması, darbeler sonrasında ki doku içi kanamaları gibi durumlar oldukca tehli keli olabilmektedir. Bu durumlar önlem alınmadığında ölümlere yol açabilmektedir 3. 3
  Ziyaretçi
  Eline sağlık forumalev+ Yorum Gönder
hemofili hastalığı ile ilgili sorular,  hemofili ile ilgili sorular ve cevapları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi