Yerli yabancı üstün yetenekli olarak bilinen insanların bir kaçının yaşam öyküsü

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yerli yabancı üstün yetenekli olarak bilinen insanların bir kaçının yaşam öyküsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yerli yabancı üstün yetenekli olarak bilinen insanların bir kaçının yaşam öyküsü

 2. 2
  ÆSiя
  Özel Üye

  Cevap: DAVİD COPPERFİELD

  David’in babası o doğmadan altı ay önce ölmüştü. Annesi yalnızdı ve tek başına eşinden kalan tek varlığı olan oğlunun doğumunu ateşler içinde ve yaşlı gözlerle bekliyordu.David doğduğunda sadece iki akrabası vardı. Annesi ve babasının teyzesi.David’in büyükteyzesi Betsey ,David’in annesi Claray’dan nefret ediyordu ve bu yüzden David’in babasının ölümünden sonra pek sık görüşmüyorlardı.Betsey teyze David’in kız olacağını düşündüğünden ona kendi adının konmasını istemişti ama bebek erkek doğunca bir kez daha hayalleri yıkılmıştı.David bakıcısı Peggoty’İ çok seviyordu.Zaten David ile de ençok o ilgileniyordu.David okumayı öğrendiğinden beri kitaplar onun en iyidostuydu.Çok meraklı olan David etrafındakileri sorularıyla boğuyordu.
  Bir gün annesi David’in yanına bir adamla; Bay Murdstone ile geldi.Peggoty ve David onu hiç sevmiyorlardı.David bir gün Peggoty ile birlikte Peggoty’nin yeğeni Ham’ın yanına tatile gitti ve cok eğlendi.Bu arada Emly adında ve kendi yaşlarında küçük bir çocukla tanıştı.David Ham’ı ve Emly’i sevmişti.
  Eve geldiğin David hayatının en kötü sürprizini yani hayatını cehenneme çevirecek olayı öğrendi.Clara Bay Murstone ile evlenmişti.Artık David’in evinde iki yabancı vardı Bay Murdstone ve onun kardeşi Jane.
  Bir tartışma sırasında Bay Murdstone’nin elini ısıran David ceza olarak okuldan alınmış ve Salem Yurduna gönderilmeye karar verilmişti.Onun oraya şöför Barkis bırakacaktı.Barkis Peggoty ile evlenmek istiyordu ve bu isteği David aracılığıyla ona söylemişti.
  David okula vardığında onu öğretmeni Bay Mell karşıladı.Müdürü Bay Creakle da kötü bir insandı ve David in sırtına “uzak durun, ısırır” yazdırdı.Bay Creakle Bay Mell sevmiyordu ve onun fakirliğini yüzüne vuruyordu.Bay Creakle Bay Mell’i bir öğrenci ile kavga ettiği için okuldan kovdu ve David’in öğretmeni Bay Sharp oldu.Bu arada David bir öğretim yılını kötü bir durumda bitirdi.Sene boyunca öğrenciler onu bir köpek gibi gördüler.Bunu sebebi ise sırtındaki yazıydı.
  Tatilin ilk günü şöför Barkis David’i almaya gelmişti.Eve vardığında onu annesi karşıladı ve yeni kardeşini gördü.David onu öptüğünde ise Jane Murdstone onu azarladı ve bir daha onu öpmemesini söyledi.
  En sonunda David’in iğrenç tatili bitti ve okula döndü.Okulun ikinci ayında müdür David’i yanına çağırdı ve annesinin kardeşi ile öldüğünü söyledi.Claranın ölmesiyle Peggoty işinden kovulmuş ve Barkis ile evlenmişti.David de Jane Murdsone’nin isteğiyle Quinen adında birinin yanında çalışmaya başladı.David Bay Macowber ve karısı ile birlikte kalıyordu.Onlar çok iyiydi ama çok borçları vardı ve bu yüzden Bay Macowber hapse girdi.Hapse girerkende David e büyük sorumluluklar bıraktı.
  Bu yükü kaldıramayan David hayattaki tek akrabası olan büyük teyzesinin yanına kaçmaya karar verdi.Yolda bavulunu ve cuzdanını çaldırdığı için aç ve susuz yürüdü.Açlığa dayanamadığı anda ise ceketini satıp yiyecek aldı.Teyzesinin evine vardığında ise teyzesi onu tanımayıp kozmaya çalıştı ama tanıdığında ise onu eve alıp karnını doyurdu.
  David’in teyzesi Bay Murdstone’u David’in yanında kalmasına ikna etti.Teyzesine aldığı kararlarda Bay Dik yardımcı oluyordu.O da iyi birisiydi.Teyzesi David’i evlat edindi ve onu öğrenimine devam etmesi için okula gönderdi.Betsey Teyze David okuldayken onunla sevdiği birisi olan Wickfield’in ilgilenmesini istiyordu.Wickfield’in Agne adında bir kızı vardı.David okula gittiğinde çok iyi bir müdür olan Bay Strong ile tanıştı.Bu arada David Wickfield’ların evinde kalıyordu. Bay Wckfield’in yanında UriahHeep adında birisi çalıyordu.
  David okulu bitirdiğinde teyzesi onu bir tatile gönderdi ve orada en sevdiği arkadaşı olan Steerforth’u gördü ve buna çok sevindi.David ve Steerforth Yarmouth’a Peggoty ve Barkis in yanına gitmeye karar verdiler.Oraya gittiklarinde onları Peggoty karşıladı.Bu arada Emly güzel bir genç kız olmuştu.
  Tatil bittiğinde David avukatlık eğitimi almak için Londra’ya gitti.David hergün Bay Spenlow’un bürosuna gidiyordu ve Bay Spenlow’un kızı Doradan hoşlanıyordu.
  David’in evllik çağı geldiğinde Dora ile nişanlandılar ama o sırada teyzesinin iflas ettiği haberi geldi.David bunu Dara’a söyladiğinde Dora bunu önemsemedi ve evlendiler.Bay Spenlow David’in kızıyla mirası için evlendiğini düşünüyordu.Çok geçmeden Bay Spenlow bir kazada öldü.David ile Dora sık sık tartışıyorlardı ve dora çok yıpranıyordu.Bir süre sonra Dora da öldü.David bu arada çok kötü günler geçirdi.En yakın arkadaşı Steerforth fırtınaya yakalanan bir gemide öldü ve David buna çok üzüldü.David sonunda Agnes ile evlendi ve yazar oldu.Bunlar onun için gerçek mutluluktu.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi