Mide kanseri.karacigerde kist

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mide kanseri.karacigerde kist ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mide kanseri.karacigerde kist

 2. 2
  Hüsran_01
  Üye

  Cevap:
  Mide Kanseri Tedavisi
  Mide kanseri tedavisinde mide kanserinin evresi önemlidir erken teşhis edilmiş mide kanseri tedavisi tümörlü dokuları ameliyat ile çıkartarak yapılabilir. Eğer yayılmış mide kanseri ile midenin bir bölümü veya tamamı alınarak yapılır. Mide kanseri tedavisi sonrasında destek tamamlayıcı tedaviler uygulanır.
  Kanser destek ekibi tarafından uygulanan alternatif tedaviler için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için bizimle iletişime geçin.
  MİDE KANSERİ
  Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.
  Mide kanseri, en çok görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde, yaklaşık yılda yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde, mide kanserine yakalanma riski daha fazladır. Yaşlılarda, mide kanseri daha fazla görülür.
  Dünyada bu hastalığın en çok görlüdüğü yerler, Japonya ve Çin gibi uzakdoğu ülkeleri ile kuzey avrupa ülkeleri ve güney amerikadaki Kolombiya, Kosta Rika gibi ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar, mide kanserinde genetik faktörlerin rol oynadığını göstermektedir. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde mide kanseri diğer bölgere göre biraz daha fazladır.
  MİDE KANSERİNİN NEDENLERİ
  Mide kanserinin görülmesinde, beslenme alışkanlığı önemli bir yer tutmaktadır. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, beslenme ile ilgili, en sık görülen kanser nedenlerindendir. Nitrat ve nitrit tuzları midede kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Ülkemizde mangal eti önemli bir yer tuttuğundan etin tuzlanması ve pişerken yanması kansere yol açabilir. Çünkü, yanmış et kanserojen madde içerir. Çiğ etle beslenmek de aynı şekilde kanser riskini artırır.
  Midede gastrit ya da ülsere neden olan, H.pylori bakterisi kansere neden olabilmektedir. Bu bakteriyi ortadan kaldırmak, kanser riskini azaltır.
  Sigara kullanmak, mide kanserine yakalanma ihtimalini 6 kat artırmaktadır. Sigara, midede iltihap oluşmasında rol oynar. Aynı şekilde alkol tüketimi de mide kanserinin nedenlerindendir.
  Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülenlerde, kanser riski artmaktadır. Kalıtsal faktörler, mide kanserinin gelişmesinde etken faktördür.
  Beslenme önemli bir faktör olduğundan, sosyoekonomik düzey de kanserin oluşmasında etkilidir. Ayrıca evre şartları, geçirilmiş bazı hastalıklar, mide ameliyatı kanserin sebepleri arasında yer alır.
  MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ
  Erken mide kanserinde belirti olmaz. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebilir. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkar.
  • Hastaların yarısında elle muayenede bir kitle hissedilir.
  • Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi
  • İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi (şiddetli ve kısa sürede ortaya çıkar)
  • Yemekten sonra rahatsızlık hissi ve mide şişliği,
  • Bulantı, kusma,
  • Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür.
  • Yorgunluk,
  • Mide ya da barsakta kanama olması (gizli şekilde seyredebilir),

  MİDE KANSERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?
  Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilir. Doktor, midenin her yerini rahatlıkla görebilir. Tümör oluşumu varsa gözlenebilir. Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir.
  Baryumlu mide grafisiyle tümörler görülebilir ama kesin teşhis koymak için mikroskobik inceleme gerekir.
  MİDE KANSERİ TEDAVİSİ
  Mide kanserinin tedavisi ameliyattır. Yapılan ameliyatla mide çıkarılır. Çünkü tümör yayılmıştır. Sadece tümörü almak bir işe yaramaz.
  Kanserin şekline göre, bundan sonra ışın tedavisi ve ilaç tedavisi uygulanır. Hastalığın seyrine ve şiddetine göre doktor tarafından hastanın durumu da göz önüne alınarak yapılır.
  Tedaviden sonra hastalar tümörden kurtulur. Fakat kanser nüksedebilir. Bundan sonraki amaç hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. Tedavide istenmeyen sonuçların oluşumunun önüne geçmek gerekir.
  KANSER HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER
  Düzenli beslenme, kanser hastalığından korunmak için gereklidir. Bazı besinler kanserin oluşma ihtimalini azaltmaktadır.Özellikle nar, kayısı, havuç gibi meyve suları, sarımsak, üzüm, peynir, yoğurt, şalgam, muz, karnıbahar kanseri önlemede faydalıdır. Hastalara domates yemeleri tavsiye edilir. Omega 3, kanserden koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle balık, omega 3 yönünden zengindir.
  Şişmanlık, kanser riskini arttırır. İdeal kiloya yakın olmak gerekir. Fazla kırmızı et tüketiminden kaçınmak lazım. C vitamini, birçok meyve ve sebzede bulunur ve vücudun direncini arttırır. Böylece kansere karşı etkili olur. Kansere tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Havuçun içinde bulunan betakaroten, vücut direncini arttırır ve genlerimizin bulunduğu DNA da hasar oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.
  Düzenli bir hayat sürme, bir çok hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığında da etkendir.
  KANSERDEN KORUNMA YOLLARI
  • Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Bunun için düzenli kontrole gitmenizde fayda var.
  • Sigara ve alkol kullanıyorsanız mutlaka bırakmalısınız.
  • Sıcak ve soğuk içecekler, yapay yiyecekler mide kanserine yol açabilir.
  • Hayvansal yağ kullanımı azaltılmalıdır.
  • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • Şehir hayatının sebep olduğu yorgunluk, kansere neden olabilir. İstirahat şarttır. Sessiz yerler tercih edilebilir.
  alıntılıdır.

 3. 3
  Hüsran_01
  Üye
  Karaciğer kisti

  Karaciğer kist hidatiği bir tür parazitin oluşturduğu bir hastalıktır. Halk arasında “ köpek kisti” diye bilinir.
  Bu parazit; kurt, çakal, köpek gibi hayvanların barsaklarında yaşar. Parazitin yumurtaları kurt, çakal, köpek gibi hayvanların dışkısı ile dışarıya atılır.

  Parazitin evriminde rol oynayan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ve bazen de insanlar bu parazit yumurtası ile bulaşık gıdaları ( et, su ,sebze) yediğinde yumurta onların barsaklarına geçer ve barsakta kurtçuk açığa çıkarak, kan dolaşımına karışır ve vücudun değişik yerlerinde, en sık da karaciğerde yerleşerek giderek büyüyen kistler meydana getirir. Buna hidatik hastalık diyoruz. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Koç, Mynet okurları için yazdı.

  Parazit kendine nasıl bir üreme alanı bulur?

  Bu kistlerin içinde binlerce parazit oluşturacak kurtçuklar mevcuttur. Daha sonra bu kistlerden içeren organların kurt, çakal, köpek gibi hayvanlar tarafından yenmesi ile kurtçuklar tekrar bu hayvanların barsağına ulaşır ve burada gelişerek erişkin parazit haline gelir. Başka bir deyişle parazitin üremesi için böylesine bir döngüye ihtiyacı vardır.

  İnsanda nasıl ortaya çıkar?

  İnsan da bu tabloda zaman zaman bir arakonak vazifesi görebilmektedir. Eğer parazitin yumurtasının bulaştığı maddeler ( gıda, su ) ağız yolu ile alınırsa, yumurtalar barsakta açılır ve içinden çıkan parazit kurtçukları aynı şekilde insanda da kistler oluşturur.

  Karaciğer kist hidatiği insandan insana bulaşır mı?

  Karaciğer kist hidatiği insandan insana bulaşmaz. İnsan dışkısında bulunmaz. Ancak bir şekilde parazit yumurtası bulaşmış kirli gıdalar ailedeki diğer kişiler tarafından alınabilir ve dolayısıyla hastalık ailenin değişik fertlerinde de ortaya çıkabilir.

  Hastalık nasıl bir gelişim gösterir?

  Hastalık, % 75-80 karaciğere yerleşir. Daha az sıklıkla akciğer, karın içi diğer organlar ve beyinde görülebilir. Olay nerede olursa olsun, parazitin yerleştiği yerde giderek büyüyen içi basınçlı bir sıvı ile dolu kist oluşur.
  Hastalık karaciğerde hasar oluşturur mu?

  Hastalık karaciğerde direkt olarak hasar oluşturmaz. Genellikle karaciğer dokusunu iterek kendine yer açtığından karaciğer hücreleri fonksiyonlarına devam ederler.Kist büyüdükce etrafındaki karaciğer dokusunu sıkıştırıp baskı yaparak fonksiyonunu bozmaya başlar.

  Karaciğer kist hidatiği ne gibi şikayetlere neden olur? Kendini nasıl belli eder?

  Karaciğer kist hidatiği hastalığının özgün bir şikayeti yoktur. Kist karaciğerde bir ya da birden fazla olabilir. Küçük kistler genellikle şikayet nedeni olmaz. Hastalık genellikle başka nedenlerle yapılan görüntülemelerde ortaya çıkar. Daha büyük kistler ise sağ tarafta ağrı, dolgunluk hissi gibi şikayetler oluşturur.

  Kist kendi haline bırakılırsa ne olur?

  Genellikle giderek büyür ve istenmeyen olaylara neden olur. Bunlar kistin içinde bakterilerin üremesi ve karaciğer apsesi haline gelmesi; kistin safra yollarına baskı yapması ile oluşan sarılık ile kistin delinme ve yırtılmasıdır.

  Karaciğerdeki kist kendi kendine patlar mı?

  Kistin kendi kendine patlaması ve delinmesi nadiren görülebilir. Daha ziyade o bölgeye gelen ani ve şiddetli darbeler ( kaza, yumruk... ) böyle bir yırtılmaya neden olabilir.
  Kistin yırtılması tehlikeli mi?

  Böyle bir durumda iki tablo çok önemlidir. Birincisi, kist içeriği antijenik özellik taşır, yani şiddetli, hayatı tehdit edebilecek allerjik reaksiyonlar oluşturabilir. İkincisi ise kist içeriği bütün karın boşluğu içerisine yayılarak yaygın hastalık halini alabilir. O zaman hastalık karın içindeki barsakların çalışmasını güçleştirir,aşırı ağrı yapabilir.

  Tanı nasıl konur?

  Karaciğer kistlerinde tanı, ya karın üst kısımlarında ağrı ve dolgunluğu olan, veya başka nedenlerle tetkik istenen hastalarda kistin ultrasonografi,tomografi veya emar ile tesbit edilmesiyle konur.
  Hastalık ilaçla tedavi edilebilir mi?

  İlaçla tedavi yoktur ama parazite etkili olduğu bilinen ve diğer tedavi yöntemlerine yardımcı ilaçlar mevcuttur.

  Hastalığın tedavisi nedir?

  Hastalığın standart tedavisi cerrahidir. Cerrahi yöntem ise, kistin büyüklüğü, karaciğerdeki yeri, sayısı, komplikasyon olup olmaması gibi değişkenlere göre belirlenir. Uygun vakalarda iğne ile aspirasyon, laparoskopi gibi teknikler denenebilir ancak bu işlemler esnasında anaflaksi dediğimiz,ölümcül olabilecek aşırı allerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir.

  alıntılıdır
+ Yorum Gönder
mide kisti,  midede oluşan kistler,  midede kitle belirtileri,  karaciğer kistinin kaçında kanser riski bulunur,  midede kist nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi