Kaza ile ilgili Atasözü Ve Deyimler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kaza ile ilgili Atasözü Ve Deyimler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kaza ile ilgili Atasözü Ve Deyimler

 2. 2
  Hüsran_01
  Üye

  Cevap:
  kaza ile ilgili atasözü

  Cana gelecek (kaza-zarar) mala gelsin
  Eğer bir kaza gelecek ve zarar görecekse insan, canına değil malına gelsin. Çünkü kazaya uğrayan, zarar gören malın tekrar kazanılması veya elde edilmesi mümkündür. Ama can için durum böyle değildir. Cana gelen felâketler silinmeyecek izler bırakır. Bir kazadan ötürü insan ölebilir, sakat kalabilir, dolayısıyla böylesi zararları gidermek mümkün değildir.

  Kaza geliyorum demez.
  Can veya mal kaybına sebep olan kötü olayın ne zaman olacağını kestirmek mümkün değildir. Bu bakımdan önceden kimi tedbir alınmalı, ansızın ortaya çıkacak kazaya karşı hazırlık yapılmalıdır.

  Ava gelmez kuş olmaz, başa gelmez iş olmaz.
  Uçsuz bucaksız gökyüzünde uçan, istediği yere ulaşabilen kuşlar bile avlanmak tehlikesinden kurtulamazlar. Hele usta avcılar da varsa tehlike daha da artar. İnsanlar da benzer biçimde tehlikelerden uzak değillerdir. Hiç ummadıkları çeşitli felâketlerle karşılaşabilir, dert ve sıkıntılara düşebilirler. İnsan kendini ne kadar güvenlik alanına çekmeye çalışırsa çalışsın dert, sıkıntı, tehlike, kaza ve türlü işlerden yakasını kurtaramaz.

  Ecel geldi cihana, baş ağrısı bahane.
  Her canlı gibi insan da yaşar ve ölür. Her insanın da Yüce Allah tarafından takdir edilmiş bir ömrü vardır. İnsan bunu ne uzatabilir ne de kısaltabilir. Ecel saati gelen kimse bir nedenle ölür. Ancak ölüm nedeni olarak gösterilen hastalık, kaza gibi bir şeyler aslında bir bahanedir. Asıl neden kişinin kendisine takdir edilen yaşam süresinin dolmasıdır.

  Sakınılan göze çöp batar.
  Üzerine çok düşülen şeyler daha çok kazaya ve zarara uğrar. Olabileceği düşünülen kötü durumlara karşı önlem almak gereklidir, ancak orta bir yol izlemeli, aşırılığa düşülmemelidir.

  Su testisi su yolunda kırılır.
  Bir kişi amaç edindiği işte veya ülküde, tuttuğu yolda çeşitli engellerle karşılaşır; kazaya uğrar, zarar görür, hatta ölür de.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Mrb arkadaşlar ben yağmur 16 yaşındayım bana yardım edermisiniz din dersi için 4. 4
  Ziyaretçi
  çok teşşekür ederim

 5. 5
  Ziyaretçi
  tabi olur nasıl yardımcı olabilirim

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok saolun yardım ettiğiniz için :XXXX

 7. 7
  Ziyaretçi
  ya neden deyim paylaşmıyorsunuz? önemli olan deyimi bulmak. :(

 8. 8
  Ziyaretçi
  Çok.teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
kaza ile ilgili atasözleri ve deyimler,  kaza ile ilgili deyimler,  kaza ve kader ile ilgili atasözleri ve deyimler,  kaza ile ilgili atasözleri,  kaza ile ilgili atasözü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 53 kişi