Hac İbadetinin Yapılışı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hac İbadetinin Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  Cevap:
  Hacca gitmek isteyen kimse, bu kutsal görev için helal kazanç temin eder. Yola çikmadan önce varsa borçlarini öder, hak sahipleri ile helallasir. Günahlarinin bagislanmasi için tevbe edip Allah’tan af diler. Kazaya kalmis ibadetleri varsa mümkün oldugu kadar kaza eder. Yola çikacagi zaman evinde iki rek’at namaz kilar. Aile fertleri, dostlari ve yakinlari ile helallasip veda ederek yola çikar. Yolculukta ve hac ibadeti esnasinda baskalarini incitecek kötü söz ve davranislardan sakinir.

  Ihrama girme yeri olan « Mikat » sinirina gelmeden önce tirnaklar kesilir, gerekli vücut temizligi yapilir ve mümkünse gusledilir, degilse abdest alinir. Erkekler giydikleri bütün elbiselerini çikararak « Izar » ve « Rida » denilen iki parça örtüye sarilirlar. Ihramli olduklari sürece ayak ve baslarini açik bulundururlar. Kadinlar ihrama girerken elbiselerini çikarmazlar.

  Bundan sonra « Mikat » sinirinda « Ihramin sünneti » niyetiyle iki rek’at namaz kilinir ve hacca niyet edilerek telbiye getirilir. Böylece ihrama girilmis olur. Ihram devam ettigi sürece ihramliya yasak olan seylerden sakinmak gerekir.

  Mekke’ye varilinca gusul yapilir veya abdest alinir. Sonra haremi serife gidilerek Kabenin etrafinda kudüm tavafi yapilir ve ardindan iki rek’at tavaf namazi kilindiktan sonra Safa ile Merve arasinda usulüne uygun olarak sa’y yapilir. Haci adayi bundan sonra ihramli olarak Mekke’de kalir. Burada kaldigi süre içinde mümkünse namazlari Harem-i Serif’te kilmak, firsat buldukça nafile tavaf etmek çok sevablidir.

  Terviye günü, yani Arefe’den bir gün önce Arafata çikilir. Arefe günü günes batincaya kadar Arafat’ta kalinir. Ibadet ve dua ile vakitler degerlendirilir… Burada ögle ile ikindi namazlari cemaatle ögle vaktinde birlikte kilinir. Buna « Cem’i Takdim » denilir. Ögleden sonra vakfe yapilir. Günes battiktan sonra aksam namazi kilinmadan « Müzdelife » ye hareket edilir. Müzdelifede aksam ve yatsi namazlari cemaatle yatsi vaktinde birlikte kilinir. Buna « Cem-i Tehir » denilir. Geceyi Müzdelifede geçiren haci adaylari seytan taslamak için kullanilacak taslari burada toplar.

  Bayram sabahi, sabah namazi erken kilinarak, « Müzdelife Vakfesi » yapilir. Hava aydinlandiktan sonra Mina‘ya hareket edilir.

  Bayramin Birinci Günü Minada Sirasiyla :

  * Akabe Cemresine yedi tas atilir.

  * Saçlar tras edilerek ihramdan çikilir. (Ifrad hacci yapanlara kurban kesmek vacib olmadigindan, bunlar Akabe Cemresine tas attiktan sonra tras olup ihramdan çikarlar. Temettü veya Kiran hacci yapanlar Akabe Cemresi’ne tas atip kurban kestikten sonra tras olur ve ihramdan çikarlar).

  * Vakit ve imkan bulunursa ayni gün Mekke’ye gidilerek farz olan ziyaret tavafi yapilir.

  Bayramin Ikinci Günü Sirasiyla : küçük, orta ve akabe cemrelerine yediser tas atilir. Bayramin birinci günü ziyaret tavafini yapamayanlar ikinci günde yaparlar.

  Bayramin Üçüncü Günü : Yine Küçük, orta ve akabe cemrelerine yediser tas atilir. Ayni gün Mina’dan Mekke’ye dönülünce veda tavafi yapilarak hac vazifesi tamamlanmis olur.

  Uygulamasini anlattigimiz Ifrad haccidir. Temettü ve Kiran haclarinin yapilisinda bazi farkliliklar vardir.

  Temettü Hacci : Temettü hacci yapacak olan kimse Mikat sinirinda umre için ihrama girer. Mekke’ye gelince usulüne uygun olarak umreyi yaptiktan sonra tras olur ve ihramdan çikar. Terviye gününe kadar. (Yani Arefe gününden bir gün önce) Mekke’de ihramsiz olarak bekler. Terviye günü Mekke’de hac için yeniden ihrama girer ve yukarida anlatildigi gibi hac vazifelerini yapar.

  Ancak ifrad haccindan farkli olarak :

  1. Bayramin birinci günü Cemre Akabesine tas attiktan sonra kurban keser, ondan sonra tras olur ve ihramdan çikar.
  2. Ziyaret tavafindan sonra haccin sa’yin yapar.

  Kiran Hacci : Kiran hacci yapacak olan mikat sinirinda hem hac, hem de umreye ikisine birden niye ederek her ikisi için de bir ihrama girer. Mekke’ye varinca önce umre yapar, umreyi tamamladiktan sonra haccin kudüm tavafini, pesinden de haccin sa’yini yapar. Fakat ihramdan çikmaz. Ihramli olarak bekleyip terviye günü gelince Arafat’a çikarak tarif edildigi gibi hac vazifelerini yerine getirir. Kiran haccinda da ifrad haccindan farkli olarak : Bayramin birinci günü Cemre Akabesine tas attiktan sonra kurban keser, ondan sonra tras olur ve ihramdan çikar.

 3. 3
  Ziyaretçi
  Dersim Olduğu İçin Çok Teşekkür Ederim (EMEĞE SAYGI) 4. 4
  Ziyaretçi
  cok saolun sayenizde din performansim 100 :))

 5. 5
  Ziyaretçi
  Gerçekten sağ olun.Sizin sayenizde ödevden yüksek alıcam...
  :) :)

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel bilgiler fakat çok uzun olmuyş onun için de ben kısaltarak yazdım=)

 7. 7
  Ziyaretçi
  Hadi ordan bunun vacibi /sünneti/farzı var o hoca sana nasıl 100 veriyor torpilli hocaymış meb bunları nasıl öğretmen diye bize yolluyorlar

 8. 8
  Ziyaretçi
  bilgileriniz için çook teşekkür ederim çook sağolun gerçekten çook yerdım ettiniz bana :) :) Çoook Çook Teşekkür ederim .:)

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok teşekur ederim çok
  işime yaradı tebriklerr :)

 10. 10
  Ziyaretçi
  cok saolun sizin sayenizde iyi not alacam :D

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok teşekkürler sayenizde 100 aldım

+ Yorum Gönder
hac ibadetinin yapılışı,  hac ibadeti yapılışı,  hac ibadetin yapılışı,  hac ibadetlerinin yapılışı,  hac ibadeti ve yapılışı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi