Bilim sorusu

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilim sorusu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: KASLAR VE KEMİKLER NASIL BÜYÜYOR ?

  Bir kas yeterli bir kuvvetle dirence karşı kasıldığında, kas hücreleri protein sentezleyerek zorlama ile başa çıkmaktadır. Bu meydana geldiğinde, kas hücreleri genişler ve daha güçlü büyürler. (Tendonlar ve ligamentler, kas ile kemiği birleştiren doku, önemli bir dirençle mücadele ettiklerinde daha güçlü olurlar)


  Kemik; kalsiyum fosfat ve protein bileşeninden oluşan, yaşayan dokudur. Kemiğin içinde haversian kanalları olarak adlandırılan yüzlerce konsantrik halka yatmaktadır. Çalışmakta olan bir kasın bağlı olduğu kemiğin üzerine önemli bir kuvvet sarf edildiği takdirde, artan kan akımı, kemiğin üzerinde, kabararak gönderilir ve gerçekten kan, besinleri, kemik oluşturma hücrelerine taşırken kemik kalınlaşır.


  İlâve olarak, ağırlık kaldırmanın sebep olduğu kemikler üzerindeki stress, haversiyon kanallarından atılan ve kemik hücrelerini daha fazla uyaran bir elektrik yüküne sebep olur. Artan kan akışının ve uyarıcı elektrik yükünün kombinezonu kemiklerin kalınlaşmasına sebep teşkil eder.


  Çok sayıda kadın elli yaşına geldiğinde kemik kütlesinin % 60'ını kaybeder ve yetmişine geldiklerinde diğer yüzde onu verirler. Erkekler, o miktarın yarısını verirler. Ağırlık egzersizleri kemik kaybını tersine çevirebilir.

  KASLARINIZIN GELİŞMESİNİ NLATAN İFADELER


  Siz, antrenman yapmaya devam ederken, vücudunuz mükemmel formuna doğru gelişmeye başlayacaktır. Kaslanmanız artarken, kas büyümesini ve kas kütlesini görmeye başlayacaksınız. Kaslarınıza şekil ekleyeceksiniz ve hatta bazen kaslarınız ayrıntılanmış olarak ortaya çıkacak. Vücut yağınız azalmaya devam ederken, kas yoğunluğunuz artacaktır.

  Egzersizler açısından bütün bunlar nasıl ifade edilecek?


  "Kas kütlesi" belirli bir kasın gerçek ölçüsüdür. Ağırlık egzersizlerinize devam ederken kas gelişmesini (hypertrophy-hipertropi) yaşayacaksınız. Bu, kasın düzenli bir temel dahilinde belirli bir süre boyunca her zamanki çalışmasından daha sıkı bir çalışmaya zorlanmasıyla meydana gelir.


  Olağanüstü büyümesi için, belirli bir süre boyunca kasın çok yoğun ağırlıkları kaldırması şart koşulmalıdır, ama yalnızca büyümesi ve feminin bir görüntüye sahip olması için kasların hafif ağırlıklarla düzenli olarak çalıştırılması gerekmektedir.


  Kaslılık, yağa muhalif olarak kasın miktarını gösterir. Egzersiz yapmaya devam ederken ve düşük yağ yeme plânını izlerken kaslılığınız artacaktır. Başka bir deyişle, vücudunuz, daha önceki durumundan daha kaslı ve daha az yağlı bir yapıya yönelecektir.


  Tüm bunlar meydana gelirken, kaslarınızda şekillenme görmeye başlayacaksınız. Şekillenme, kroki şeklindeki belirgin hatlarla belli olur.


  Ayrıntılı kas, olağanüstü şekillenmeye sahip olan bir kas olup paralel küçük çizgiler görünümündedir. Ayrıntılı kasların bir örneği, mide kaslarını ayıran ince uzun hatlara sahip vücutçular üzerinde görülebilir.

  Genelde, bu hatlar kası, görünüm bakımından daha çekici yapar ve hatta vücut arızalarından dikkati dağıtmaya da yardımcı olurlar. (Örneğin, oblique crunch yaparak yan mide bölgesinde kazanacağınız şekillenme, şekillenme hatlarını yan mide hizasına yerleştirecek ve belinizin daha küçük görünmesine yardımcı olacaktır.)


  Bir kas, sert olduğunda, yoğunluğa sahip olduğu söylenir. Yoğunluğu veya sertliği kazanmak amacı ile, fazla vücut yağını elimine etmek için, yoğun çalışmaya gereksinim vardır.


  "Simetri", vücut üzerindeki diğer kaslar ile olan ilişkisinde kasların uygunluğunu ve estetik dengeyi gösteren bir terimdir. Egzersiz planınız, vücudunuz için mükemmele yakın simetriyi oluşturmaya yardım edecek şekilde planlanmalıdır. (İnsan vücudunda mükemmel simetri diye bir şey yoktur. Profiliniz, bunun kanıtıdır. Bir çoğunuz, fotoğrafta yüzün bir kenarından diğer kenarına göre daha iyi bir görüntü verir.)


  Yalnızca bir vücut bölümünü çalıştırmaya karar verdiğiniz takdirde, vücut simetrisinden daha öteye hareket edeceksiniz, Karikatür karakterleri hayal mahsulü olmasalardı, onlara vücut bölümlerini çalıştırmaları için neler söyleyebileceğinizi siz tahmin edin !+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi