5 aylık köpeğim kanlı ishal

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden 5 aylık köpeğim kanlı ishal ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  5 aylık köpeğim kanlı ishal
  Soru: 5 aylık alman kurzhal cinsi köpeğim var. Şehir dşışına cıktığım için köpeğimi babama vermiştim .Geldiğimde 4 gün gün önce hastalandğını öğrendim. köpek veterinere götürülmüş. tedavi yapılmış. fakat hiç bir şey yemiyor. sadece su aşırı içiyor. zorla sırınga ile çorba içirmeye çalışıyorum. et veriyorum onu dahi sadece kokluyor yemiyor. iştahının açılması için ne yapmam gerekiyor. onu kaybetmek istemiyorum. kuşavı için hazır yetişmiş çünkü. konu ile ilgili yardımlarınızı beklıyorum ve teşşekur ediyorum.

  tamer aydın \ kırklareli
  ? 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  Köpekler de Kanlı Ishal (Parvoviral Enteritis)

  Kanlı Ishal

  (Parvoviral Enteritis)

  Özellikle yavru köpeklerde görülen (erişkinlerde nadirdir) bulaşıcı, hızlı seyreden bir hastalıktır. Eğer yavru köpekte mide-bağırsak parazitleri, bakteriyel bir enfeksiyon gibi tali hastalıklar da varsa klinik seyri şiddetlenir. Kanlı ishal etkeni virüsü alan köpek bir hafta sonra klinik bulguları göstermeye başlar. Önce iştahsızlık, kusma ardından ishal ve ishalin devamıyla kanlı ishal (koyu renkli) ile seyreder. Hastada şiddetli halsizlik, su kaybı ve kan kaybı vardır. Iki aydan küçük köpeklerde virüs, kalbi etkileyerek kalp krizinden dolayı ani ölümlere yol açabilir. Hastalığın teşhisinde klinik bulgular ve laboratuar testleri (kan parametreleri ve serolojik test) veteriner hekime yardımcı olur.

  Tedavisinde (su kaybı söz konusu olduğundan) serum, antibiyotikler, bulantı kesiciler, gerekirse kan nakli klinik bulgulara yönelik müdahalelerin yanında spesifik serumda uygulanabilir. Tedavi hastanın vücut direncine bağlı olarak 3-5 gün sürer. Geç kalınmış, klinik bulgular ilerlemiş ve vücut direnci çok düşük yavru köpeklerde tedavinin başarı şansı azalır. Erişkin köpekler bu hastalığı çok daha hafif (örneğin sadece ishal ile) atlatabilirler. Özellikle Rotweiler, Doberman ve kagal yavruları bu hastalığa karşı çok daha duyarlıdır.

  Kanlı ishalin bulaşması solunum ve dışkı yoluyla olur ve hasta köpeğin diğer köpeklerle temasının engellenmesi son derece önemlidir.

  Kanlı ishalin aşısı vardır ve yavru köpek 1,5 aylık olduktan itibaren 3 hafta aralığıyla en az 3 kere tekrarlanarak bağışıklık sağlanır.

  Veteriner Hekim Ilknur Bilgiç

  alıntı
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi