Alternatif turizm çeşitleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Alternatif turizm çeşitleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Alternatif turizm çeşitleri nelerdir

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: bu alıntıyı inceleyiniz

  ALTERNATİF TURİZM ÇEŞİTLERİ
  ØAv Turizmi
  ØKış Turizmi
  Øİnanç Turizmi
  Øİpek Yolu
  ØSağlık Turizmi
  ØKongre Turizmi
  ØGolf Turizmi
  ØGençlik Turizmi
  ØYat Turizmi
  ØBotanikTurizmi
  ØMağra Turizmi
  ØYayla Turizmi
  ØHava Turizmi
  ØDağcılık Turizmi
  ØRafting Turizmi
  ØSu Altı Dalış
  ØKuş Gözlemciliği

  Yukarıda sıraladığımız alternatif turizm çeşitlerinden kongre turizmi, yat turizmi ve gençlik turizmi alt başlıklarına değineceğim.

  ØKongre Turizmi :

  Türkiye genel olarak her bölgesi ile ayrı bir kültür mirası ve değerlerine sahip bir anakaradır. Türkiye; Avrupa ve Asya'nın birleştiği yerde, toplantı, insentiv ve kongrelere teknik olarak her açıdan uygun bir destinasyon merkezidir.


  Türkiye birinci sınıf otel konaklama ve konferans tesisi zenginliği, dünyanın belli başlı şehirlerine kolayca ulaşım, güzel dekorlar ve eşsiz manzara cazibesi sunmaktadır. Bütün bunlara, mükemmel bir iklim ve alternatif destinasyonlara göre çok daha düşük maliyet avantajı eklenmektedir.

  Antalya, kongrelerin mekanı olabilir :

  Antalya turizmini artık deniz-kum-güneşten çıkarıp çeşitlendirmek gerektiğini belirten Belek Pine Beach Resort Hotel Genel Müdürü Hakan Duran, kongre için gelen turistin, normal turiste göre 3 kat daha fazla para kazandırdığını söyleyerek bu nedenle konre turizmi atağına geçtiklerini söyledi.
  Önümüzdeki ay Frankfurt'ta yapılacak dünyanın en önemli kongre turizmi fuarında hem otellerini, hem de Antalya'yı tanıtacaklarını belirten Duran, "Dünya çapında otomotiv ve ilaç şirketlerinin toplantı ve kongrelerini Türkiye'ye çekmek için çalışma başlattık. Antalya kongrelerin mekanı olabilir. Hedefimiz kongre turizmini geliştirerek, bölgede turizmi 12 aya çıkarmak" dedi.


  Uçak seferleri artmalı


  Duran, Belek bölgesindeki kongre merkezlerinin Avrupa standartlarının çok üzerinde olduğunu ancak değerinin altında pazarlandığını savundu. Belek'in futbol, sağlık ve golf gibi alternatif turizm çeşitleri konusunda şanslı bir bölge olduğunu, yılda 60 bin zengin turistin golf için geldiğini belirten Duran, şöyle konuştu:

  "Toplantı turizminde bile Avrupa ile kıyaslanınca çok ucuzuz. Oysa doğa çok güzel, iklim harika. Bizim kongre merkezlerimiz Avrupa standartlarının üstünde. Antalya'da kongre turizminin en büyük handikaplarından biri Avrupa'nın büyük kentlerinden direkt uçak seferi yok. Kongre için gelen uzmanların vakti çok değerli. Bu insanları İstanbul'dan aktarmayla Antalya'ya getirmek çok zor. THY ve özel hava yollarının Avrupa'nın büyük kentlerinden Antalya'ya tarifeli seferleri artarsa, kongre ve toplantı turizmi ivme kazanacaktır."
  Avrupa'da golf ve kongreyi birlikte pazarlayan destinasyonlar bulunduğunu söyleyen Duran, Belek'te 5 yeni golf sahasının yatırımcılara tahsis edileceğini, otel olarak bunlardan birine talip olduklarını da söyledi.
  İtalya'dan 6 bin turist gelecek
  Otel olarak Alman, İsviçreli ve Rus turistleri ağırladıklarını belirten Duran, İtalya'nın turizmdeki önemli markalarından Bravo Club'ın üyesi olduklarını da kaydetti. Duran, "Mayıs ayından itibaren dört ay boyunca İtalyan turistleri misafir edeceğiz. Dört ay boyunca 5-6 bin İtalyan turist ağırlayacağız. 2003 yılını yüzde 62 doluluk ile kapatmıştık. Bu yıl şu ana kadar gözlemlerimiz olumlu. 2004 yılını yüzde 10 artışla yüzde 72 dolulukla kapatmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

  Mayısta 6 kongreye ev sahipliği yapılacak


  Türkiye'deki büyük kongre merkezlerinden birinin Belek Pine Beach Resort Hotel bünyesinde bulunduğunu söyleyen Genel Müdür Hakan Duran, sadece mayıs ayında ulusal ve uluslararası çapta 6 kongreye ev sahipliği yapacaklarını bildirdi. Sütunsuz 2 bin 600 metrekare büyüklüğündeki kongre merkezinin bin metrekarelik ikinci bir kongre merkezi ile bağlantısı bulunduğunu söyleyen Duran, "Merkezimizde aynı anda 5 bin kişiyi ağırlayabiliyoruz. Ayrıca 11 adet irili ufaklı toplantı odası mevcut. Ayrıca dört adet televizyon kanalımız var. Rahatsız olan konuklarımız, toplantıları odalarından izleyebiliyor" dedi.

  ØYat Turizmi :

  Akdeniz, Ege Denizi, Karadeniz ve Marmara Denizi, Türkiye'yi kuzey, batı ve güneyden çevrelemektedirler. Türkiye, yatçıların her gece değişik, özel demir atacakları koy, körfez ve plajların hazinesidir ve Mavi Yolculuğa ev sahipliği yapmaktadır.

  Türkiye'de yatçılık, size kıyı köy ve kasabaların sevimli ve konuksever halkı ile gerçekten yararlı kültürel değişim deneyimi sağlayacaktır. Genellikle batı ve kuzeybatıdan esen ılımlı rüzgarlar, doğanın tadına varılmasını sağlayarak, uzun yaz mevsimini yatçılık için ideal hale getirmektedir. Bazı bakır turkuvaz kıyılar ve korumalı körfezlerden deniz seviyesinden neredeyse 3.000 metre yükseklikte dağ tepelerini seyretmek mümkündür.

  Marinalar

  Türkiye'nin en donanımlı marinaları Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında İzmir, Kuşadası, Bodrum, Datça, Bozburun, Marmaris, Göcek, Fethiye, Kalkan, Kaş, Finike, Kemer ve Antalya'da yer almaktadır. Bu tam donanımlı limanlarda, yatçılar gereksinim duydukları hizmet ve malzemeleri bulabilmektedirler. Antalya, Dalaman, İzmir ve İstanbul havaalanları tüm Türk marinalarına süratli bağlantı kurarlar. Kolay bir uçuştan sonra yatınıza binip deniz yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

  Guletler

  Türkiye'nin yerli deniz aracı Guletler özgün tasarımı, pratiklik ve mavi yolculukla özdeşleşen rahat bir tarzı kaynaştırmaktadır. Yıllardır balık avı ve ulaşım amaçlı kullanılan geleneksel sanat türünden geniş güverteli guletler şimdiki görüntülerine doğru gelişme göstermişlerdir.

  Yabancı Bayraklı Yatların Giriş Çıkışı

  Türkiye'ye giren ve çıkan yatlar işlemlerini sınır kapılarında yapacaklardır. Türk kıyıları boyunca giriş limanları Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Hopa, Rize, Sinop, Zonguldak, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, Bandırma, Akçay, Ayvalık, Dikili, İzmir, Çeşme, Kuşadası, Didim(Söke), Güllük, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye, Kaş, Finike, Kemer, Antalya, Alanya, Anamur, Taşucu, Mersin, Botaş, Bartın, Gemlik, Mudanya, Bozyazı, İnebolu, Derince, Ereğli, İskenderun Limanlarıdır.

  Ülkeyi terketmeden önce son ayrılış limanına uğrayan veya ülkeye giriş ve kışlama yerleşimi için yatların evrakı ile ilgili formaliteler ayrılış limanı veya kışlama mahalinde yerine getirilecektir.

  Türkiye kara sularına girişte, yabancı yat sahibi veya kapyanın pasaportuna gümrük makamınca kaydedilecektir. Yabancı limanlara doğru yola çıkma veya yatların kışlama yerleşimi için marinaya tesliminde, bu kayıt iptal edilecektir.

  Mavi Bayrak Projesi

  Avrupa Topluluğu, kendi ülkelerinde yüzme amacı ile kullanılacak göl ve deniz suları için gerekli su kalitelerini belirleyen mikrobiyolojik parametreleri, yol gösterici ve uyulması zorunlu hükümler olarak ortaya koymuştur.

  Mavi Bayrak Kampanyası dört temel konu üzerinde yoğunlaşmıştır. Bunlar:
  • Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği.
  • Çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi.
  • Plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması.
  • Çevre Yönetimi

  Yat ve Yat Limanlar hakkındaki bütün sorularınız için

  Başvuru Adresi:

  Kültür ve Turizm Bakanlığı,
  Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü,
  İsmet İnönü Bulvarı, No: 5 Emek /ANKARA
  Deniz Turizmi Dairesi Başkanlığı

  ØGençlik Turizmi :

  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nce yaz aylarında ülkemiz gençliği için Gençlik Kampları tesislerinde Gençlik Kampları organizasyonu gerçekleştirilmektedir. Bu kamp programları dışında kalan zamanlarda söz konusu tesisler Gençlik Turizmi Projesi içinde yurtiçi ve yurtdışındaki gençlerin hizmetine sunulmaktadır.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Eğitim Merkezleri (turem)
  Turizm Bakanlığı, Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı Turizm Eğitim Merkezleri kurs dönemi dışındaki sürelerde yerli ve yabancı gençlerin konaklamalarına açılmıştır.
  Süre:Nisan -Ağustos ayları arasında açıktır.
  Yararlanacak Kişiler:18-28 yaş grubundaki gençlerden IYHF, IYC, ISIC kartı taşıyanlar, yerli gençlerde okul kimlikleri ve nüfus cüzdanları geçerlidir.
  Selçuk Turizm Eğitim Merkezi

  Adres:Belediye Karşısı, Otogar Bitişiği Selçuk/İZMiR Tel:(+90-232) 892 26 51 Odalarda duş ve WC, masa tenisi mevcuttur
  İzmir Özer Türk Turizm Eğitim Merkezi

  Adres: Sakarya Cad. No: 147 Teleferik Yanı Balçova- İZMİR Tel:(+90-232) 259 04 25Odalarda duş ve WC, masa tenisi mevcuttur
  Kastamonu Turizm Eğitim Merkezi

  Adres: Havaalanı Yanı - KastamonuTel:(+90-366) 244 35 96Odalarda duş ve WC, masa tenisi mevcuttur
  Kütahya Turizm Eğitim Merkezi

  Adres: Dumlupınar Fuarı Arkası. Çevik Kuvvetler Yanı KÜTAHYA
  Tel:(+90-274) 223 66 20Odalarda duş ve WC, voleybol sahası ve masa tenisi mevcuttur.
  Rezervasyon için Turizm Eğitim Merkezi'ne başvurulacaktır.

  Orman Bakanlığı Orman Kampları :

  Ormaniçi dinlenme yerleri çadırlı, motokaravan ve karavan yerleri olarak gençlerin tatillerinde dinlenebilecekleri yerlerdir.

  Yararlanma Koşulları
  - Yabancı gençlerde IYHF, ISIC kartı olanlar, yerli gençlerde 12-26 yaş grubunda olduğunu kanıtlayıcı belgeleri (öğrenci kimlik kartı, nüfus cüzdanı) olanlar yararlanabilir.
  - Yerli ve yabancı öğrenciler broşürde belirtilen rakamlardan %50 indirimli olarak faydalanacaklardır. Ücretler tesislerin bulunduğu yerlere ve özelliklerine göre değişmektedir. Yabancılar günlük kur üzerinden TL olarak ödeme yapacaklardır.

  Gençlerle İlgili Faaliyetlerde Bulunan Kuruluşlar :

  Resmi Kuruluşlar :

  vKültür ve Turizm Bakanlığı
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü
  İnönü Cd. No: 5 06100 Emek/Ankara
  Tel: (+90-312) 212 44 76 - 221 33 25
  Fax: (+90-312) 221 33 20

  vBaşbakanlık

  Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü
  Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Süleyman sırrı sok. No:5 ULUS
  Tel: (+90-312) 430 33 78
  Fax: (+90-312) 430 33 79

  vYÖK :

  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
  Yurt İdare Dairesi Başkanlığı Kıbrıs Cd. No: 4 Kurtuluş/Ankara
  Tel: (+90-312) 430 17 80(20hat)

  vOrman Bakanlığı

  Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü
  Gazi Tesisleri 11 No' lu Bina/Ankara
  Tel: (+90-312) 212 63 00 - 212 21 70

  Özel Gençlik Kuruluşları :

  üGençtur Turizm ve Seyahat Acentası
  İstiklal cad.Zambak sok. 15-A K.5 Taksim İstanbul
  Tel: (+90-212) 249 25 15
  ü7 Tur Seyahat Acentası
  İnönü cad.37/2 Gümüşsuyu/İstanbul
  Tel: (+90-212) 252 59 21
  üSeventour Turizm Seyahat Acentası
  Su Terazisi Sok.No.29 Sultanahmet/İstanbul
  Tel: (+90-312) 518 94 31/32
  üRenk Tur Turizm Seyahat Acentası
  Halaskargazi Cd. No: 105 Harbiye+ Yorum Gönder
alternatif turizm çeşitleri nelerdir,  alternatif turizm nedir,  turizm çeşitleri nelerdir,  turizm çeşitleri,  turizm nedir ve çeşitleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi