Deli dumrul destanında geçen motifler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Deli dumrul destanında geçen motifler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  desert.rose
  Usta Üye

  Cevap: Duha Koca Oğlu Deli Dumrul Destanı: Oğuzlar da Deli Dumrul adında bir er vardır. Deli Dumrul bir çay üzerine bir köprü yaptırır ve bu köprüden geçenlerden otuz üç geçmeyenlerden de döve döve kırk akçe alır.Amacı ise gücünü kuvvetini göstermektir.

  Bir gün köprünün yamacında Tanrı’ın emriyle Azrail bir yiğidin canını almıştır.O yiğidin başında yas tutulurken Deli Dumrul gelir ve ne olduğunu sorar Azrail’in yiğidin canını aldığını öğrenince Tanrı’ya Azrail’i karşısına çıkarması için dua eder.Bir daha Azrail’in yiğitlerin canını almasını istemez.

  Bu yalvarma Tanrı’nın hoşuna gitmez ve Azrail’e emir verip Deli Dumrul
  ‘a haddini bildirmesini söyler.Deli Dumrul kırk yiğitle içip eğlenirken Azrail gelir ve sadece ona görünür.Deli Dumrul korkup ona kim olduğunu sorar.Gelenin Azrail olduğunu öğrenince onun üzerine yürür fakat Azrail kuş olup uçar.Deli Dumrul’un hamlesi boşa çıkar.Deli Dumrul atıyla onun peşinden gider.Karşılaştıklarında Deli Dumrul’u Azrail yere çarpar bunun üzerine Deli Dumrul canını almaması için Azrail’e yalvarır.Azrail de ona değil Tanrı’ya yalvarmasını söyler O da Azrail’in dediğini yapar ve bu Tanrı’nın hoşuna gider Deli Dumrul’u bir şartla affeder.Kendi canı yerine başka bir can bulmasını söyler.Deli Dumrul da ana ve babasının yanına gelir,durumu anlatır.Ana ve babası canlarını vermek istemezler Deli Dumrul son çare olarak karısından can ister ve karısı bunu kabul eder.

  Deli Dumrul Tanrı’ya yalvarır ikisininde canını alması ya da onları bağışlaması için Tanrı bu yalvarmadan hoşlanır ve Azrail’e Deli Dumrul’un ana ve babasının canlarını alıp Deli Dumrul ve karısına vermesi için emir verir.Böylece karı koca yüz kırk yıl yaşarlar.


  Destanlarda, masallarda ve halk hikâyelerinde görülen ortak motiflerden biri de büyü, fal gibi unsurlardır. Manas’ta falcı mahiyetinde kâhinler vardır ve bunlar Kırgızlardan doğacak olan çocuğun egemenliği eline alacağını söyler. Ahmet Han’ın da falcıları vardır. Onlar da Köroğlu’nun yaptıklarını, O daha ülkeye dönmeden haber verirler.

  At motifi, bütün türlerde geçen bir motiftir. Oğuz Destanı’nda, Dede Korkut Hikâyelerinde, Manas Destanı’nda, Edige’de, Alpamış’ta, Köroğlu’nda vb. hepsinde at motifi vardır. Buradaki atlar üstün yeteneklere sahip olan, sahibi zor durumda kalınca onu kurtaran, sahibi için yas tutan, geçilmez engelleri kanatlanarak aşan cinsten hayvanlardır. Konuşma ve düşünme yeteneğine sahip akıllı ve bir o kadar da olağanüstü varlıklardır.

  Hızır, pir, evliya vb. kelimeler de destan, masal ve halk hikâyeleri arasında ortak motiflerdendir.

  Not)Deli dumrulun hikayesinde Ölüm,fedakarlık,inanç,motifleri görülenler arasında yer alıyor.+ Yorum Gönder
deli dumrul hikayesindeki motifler,  deli dumrul motifleri,  dede korkut motifleri,  deli dumrul hikayesi motifleri ,  deli dumruldaki motifler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi