Yeşilay ile ilgili kompozisyon yazmam gerek yazarken nelere dikkat etmem gerekir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yeşilay ile ilgili kompozisyon yazmam gerek yazarken nelere dikkat etmem gerekir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yeşilay ile ilgili kompozisyon yazmam gerek yazarken nelere dikkat etmem gerekir

 2. 2
  ÆSiя
  Özel Üye

  Cevap:
  Yeşilay 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur ve her yıl mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanır Yeşilay derneği ilk olarak “Hilali Ahder Derneği” adıyla kurulmuş, daha sonra bu derneğin adından yola çıkarak yeşil anlamına gelen “ahder”, ay anlamına gelen “hilal” sözcükleri yerine Yeşilay kullanımı oturmuştur
  Bu derneğin ve bu haftanın amacı insan sağlığına zararlı olan alkol, uyuşturucu, sigara gibi maddeler hakkında toplumu bilinçlendirmek, bu maddelerin kullanımını önlemektir Sigara ağız kokusu yapar, diş ve dişeti rahatsızlıklarına yol açar, kansere neden olur, cilt yapısını bozar, beyin, kalp ve damarlarda tıkanıklığa neden olur Alkol, beyin ve sinir hücrelerini uyuşturur, görme bozukluklarına neden olur, kalp hastalıklarının başlıca sebeplerindendir, kanser riskini artırır Eroin, kokain, extacsy gibi uyuşturucu maddeler beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler, bu etki altında olan kişi sağlıklı düşünemez ve tepki veremez, bulantı, kusma, mide spazmlarına yol açar, maddenin vücuttan atılması sırasında görev alan karaciğer ve böbrekler zarar görür, görme bozuklukları meydana gelir, nefes darlığı, felç ve ölüm bu maddelerin kullanımı sonucunda meydana gelebilir Bu sayılanlar sadece olayın sağlık yönünü oluştururken sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının birçok alanda olumsuz etkileri vardır Toplumsal huzuru bozan madde kullanımı, kişiyi, ailesini, herkesi etkiler, toplumsal ilişkilerin bozulmasına, maddi külfete neden olur, ardından tamir edilemeyecek yaralar bırakır
  Yeşilay Haftası süresince toplumu ve bireyleri bilinçlendirecek, yönlendirecek toplantılar, sempozyumlar düzenlenir, madde kullanımı önlenmeye çalışılır, madde kullananlara zararları gösterilerek bırakmaları, kullanmayanların ise hiç başlamamaları için çalışmalar yapılır
  Bu tarz bir örnekten yararlanabilirsiniz.

  Giriş Bölümü :
  Giriş Bölümünün Özellikleri : Giriş bölümünde konu ve konuya bakış açısı belirtilir.
  Giriş Cümlesi:
  ü Kısa ve ilgi çekici bir cümledir.
  ü Bağlayıcı öğelerle başlanmaz. (Çünkü, Mesela gibi...)
  ü Yazıda ele alınacak konuyu tanıtır; yazarın konuya nasıl bir yaklaşım getireceğini sezdirir.
  ü Genelden özele (tümden gelim) yazılmış paragraflarda, paragrafın giriş cümlesi aynı zamanda paragrafın ana düşüncesidir.
  ü Tanımlama, açıklama, soru cümlesi biçiminde kurulabilir.

  Kompozisyon giriş cümlelerine örnek:
  ü Herhangi bir halk şiiri antolojisini başından sonuna okumayı hiç denediniz mi?...
  ü Şiir, ne söylediğinden çok, nasıl söylendiği ile çekiciliğe ulaşır...
  ü Softalık, bir düşünce, bir bilgi kanseri diye anlatılabilir...

  Gelişme Bölümü :
  Gelişme Bölümünün Özellikleri :
  ü Gelişme bölümü; konuyu açıklayan, ana düşüncenin ortaya çıkmasına katkıda bulunan yardımcı düşünceleri içerir.
  ü Konu, bu bölümde açılır. Bunun için de örneklerden benzerliklerden, karşıtlıklardan, tanık göstermelerden yararlanılır.
  ü Ayrıntılar, gelişme cümlelerinde birbirini tamamlayarak, birbirine, bağlayıcı öğelerle bağlanarak sıralanır.
  ü Gelişme bölümündeki paragraflardan her biri, dil ve düşünce yönünden kendisinden önceki ve sonraki paragrafa bağlıdır.
  ü Tüme varım yöntemiyle yazılan yazılarda ana düşünce, gelişme cümlelerinden biri olabilir.

  Kompozisyon gelişme bölümlerine örnek 1:
  Yazarken, kitapları bir yana bırakır, aklımdan çıkarırım; kendi gidişimi aksatır diye. (giriş cümlesi)
  Gerçekten de iyi yazarlar üstüme fena abanır, yüreksiz ederler beni. Hani bir ressam varmış, kötü horoz resimleri yapar ve uşaklarına, dükkana hiç canlı horoz sokmamalarını sıkı sıkı tembih edermiş, ben de öyle... Hatta çalgıcı Antigenides'in bulduğu çare benim daha çok işime gelirdi Antigenides bir şey çalacağı zaman, kendinden önce ve sonra halka uzun süre kötü şarkılar dinletirmiş... (gelişme bölümü)

  Kompozisyon gelişme bölümlerine örnek 2:
  Tiyatronun görevi yeni kelimeleri tanıtmak ve dile yerleştirmek değildir... (giriş bölümü)
  Bu görev televizyon gibi yayın araçlarına düşer. Özellikle gerçekçi oyunlarda yeni türetilen ve halkın henüz kullanmadığı kelimelerin kullanılmasına karşıyım. Şinasi : Tiyatroda kişilerin, kişiliklerine göre konuşması gerektiğini söylerken en doğru ilkeyi göstermişti. Alışılmamış kelimeler sahnede kullanıldığında halkta tepki yaratıyor. Bugün Türkçe'yi çok iyi kullanan yazarların yanı sıra, aşırı ve öz Türkçe kelimelerle dolu eserlerle de karşılaşıyoruz. Tiyatro eserlerinde bunu yapamazsınız. Tiyatroda rol alan her oyuncu, kahramanın mensup olduğu toplum kesimine uygun biçimde konuşur... (gelişme bölümü)

  Sonuç Bölümü : Sonuç bölümü, belli bir bakış açısı doğrultusunda geliştirilen konunun açıklandığı, amaçlanan sonuca ulaştırıldığı, konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür.
  Sonuç Bölümünün Özellikleri :
  ü Dil ve düşünce yönünden kendinden önceki paragrafa bağlıdır.
  ü Kısa bir biçimde kurulan bu bölüm, toparlayıcı ve özet niteliğinde olan bağlayıcı öğelerle (kısaca, özetle, denilebilir ki) başlayabilir.
  ü Tüme varım yöntemiyle yazılmış yazılarda, ana düşünce bu bölümdedir.
  ü Öykü, roman, anı gibi türlerde anlatılan olayın bitiş durumunu içerir.

  Sonuç bölümü için örnek :
  Bir Kurban bayramı daha... 1930'lar çok çok gerilerde kaldı. O günlerin çocuğu da öldü gitti.
  Sanılır ki, kişi bir kez ölür. Öyle değil oysa! Kişi, yaşam boyunca pek çok kez ölür. Bakarım zaman zaman eski resimlere: İşte Phobus Fotoğrafhanesi'nde çekilmiş resimler. Golf pantolonlu, ya da kısa pantolonlu bir çocuk... Ne oldu ona? Öldü gitti. Daha sonra ilkokul, ortaokul, lise sıralarındaki çocuklar, gençler... Hepsi yok oldular. Yok olmak değil mi ölmek? Öyle ise boyuna ölüyoruz, biçimden biçime giriyoruz, bambaşka bir insan oluyoruz zamanla. Altmışındaki kişiyle sekiz, on, on beş yaşların kişisi nasıl olur da aynı insan olur, olabilir? Zamanın bir oyunu bu bize.
  Hep ölüyoruz, öle öle büyüyor, değişiyoruz, son ölüme doğru gidiyoruz.
  Bir komposizyon yazacaksanızda bu kurallara uyarsanız daha iyi bir komposizyon haline gelir. 3. 3
  Ziyaretçi
  hej. i'm Daphne. how are you? 4. 4
  Ziyaretçi
  ben bu kuralların hiç birini bilmezken iğrenç kompozisyon yazıyordum şimdi ustayım :) emek verenlerin ellerine sağlık

 5. 5
  Ziyaretçi
  Gerçekten müthiş paylaşım için için teşekkürler

+ Yorum Gönder
yeşilay ile ilgili kompozisyon,  yeşilay ile ilgili komposizyonlar,  yeşilay ile ilgili kompozisyon şeklinde yazı,  yeşilay haftası niçin kurulmuştur giriş gelişme sonuç
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi