Tüketici Hakları ile ilgili Yazı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tüketici Hakları ile ilgili Yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  Tüketici Hakları
  Her insan duymalıdır alın terine saygı
  Tamamen kaldıralım tuzakları, fakları
  Alış veriş yaparken, olmasın bizde kaygı
  Her zaman korunmalı tüketici hakları.

  Tazesinden yiyelim, tüketmeyelim bayat
  Taze yiyen insanda uzun olur hep hayat
  Fiyatlar normal olsun, el yakar yüksek fiyat
  Her zaman korunmalı tüketici hakları.

  Cemiyette çoğalsın vicdanlı olan kullar
  Kul hakkı sakın yeme, geçiverir bak yıllar
  Hatasız ve defosuz sağlam olmalı kullar
  Her zaman korunmalı tüketici hakları.

  Ayyaşlığa ilk adım şarap veya rakıdır
  Ahlaklı olan esnaf, milletin yüzakıdır
  Taze ve ucuz almak tüm kulların hakkıdır
  Her zaman korunmalı tüketici hakları.

  Kokmuş ve çürük malı ne satın al, ne de sat
  Kimseyi kazıklama geçse eline fırsat
  Alırken dikkatli ol, bazıları çok fesat
  Her zaman korunmalı tüketici hakları.

 3. 3
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Tüketici hakları evrenseldir, tüketici sorunları da evrenseldir. Çok eski tarihlerden bu yana, çeşitli hukuk sistemlerinde (örneğin, Roma hukukunda) tüketiciyi korumaya yönelik hükümler yer almıştır. Ancak tüketici hakları tarihi, uzun ve zorlu mücadeleler ile doludur.

  Türkiye’de tüketicinin korunmasına yönelik düzenlemelerin geçmişi, Osmanlı dönemine dek uzanır. İhtisap adı verilen ve üretici, dağıtıcı ile tüketici arasındaki güç dengesini sağlamaya yönelik üçlü sistem, şehir temizliği gibi işlerin yanı sıra, esnafın malları eksik tartmaması, yiyecek maddelerine hile katılmaması gibi konularda da fonksiyonel olmuştur. Ahilik sistemi de uzun süre kontrol işlevi görmüştür.

  Bugün tüketicinin korunması ile ilgili mevzuatın başında 1982 Anayasası gelir. Anayasamızın 172. maddesinde, “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirleri alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder.” hükmü yer alır. Bunun dışında tüketici; yasalar, yönetmelikler, tebliğler ve mahkeme kararları ile de korunur. 4. 4
  Ziyaretçi
  heryer sorun en güvenilir dediğinyerde güvenilmez yerden daha çok sorun çıkartıyorlar
  o yüzden dikkat etmek lazım
  haklarımızı sonuna kadar savunmalıyız

 5. 5
  Ziyaretçi
  Alıntı moonback Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  heryer sorun en güvenilir dediğinyerde güvenilmez yerden daha çok sorun çıkartıyorlar ..
  o yüzden dikkat etmek lazım..
  haklarımızı sonuna kadar savunmalıyız..
  ewet sana katılıyorum bende pc alırken babamın bi arkadaşından aldık adamın bize atmadığı kazık kalmadı sonradan bide pc de arıza çıktı götürdüm yaptılar bide benden garanti dışı diye 120 ytl para aldılar meğer arıza garanti dışı değilmiş sonradan öğrendim tüketici hakları felan hikaye. tüketici haklarına gittim karar çıktı bilgisayarcının tekrar bütün tamiratı ücretsiz yapması ve aldığı ücreti geri vermesiydi karar.ama bilgisayarcı ben tüketici hakları felan tanımam dedi hatta bana silah çekti ve tüketici hakları bişey yapamadı ayrıyetten tüketici haklarından bana dedikleri şey isterseniz mahkemeye verin oldu. benim size tavsiyem bir ürün alacağınız zaman mutlaka bilinmiş büyük firmalara yada çok güvenilir yerlere başvurun ve bu pc işlerindede anlıyan biriyle gidin ve bütün ürünlerin orjinal olmasına kadar dikkat edin windowsuna kadar...ayrıyetten kazık yedim ve wndowsta sahteydi :D

 6. 6
  Ziyaretçi
  Tüketici hakları hakkında yazı

  Tüketici hakları ülkemizde ne denli önemli bir olay olarak gösterilse de , haklarını bilmeyen insanlar başvuru yaparken, sadece zaman ve para kaybetmektedir. Hatta çoğu zaman kendi bildiğimiz haklarımıza rağmen konunun üzerine yeterince gitmeyip, zarara giriyoruz.

  Ancak yasal düzenlemeleri, her tüketici çok iyi bir şekilde bilirse, yasal haklarımızın uygulaması artacaktır ve bilinçli satıcılar ve tüketiciler ortaya çıkacaktır.

  Örneğin daha önce internette paylaşılan yazılarda gördüğümüz üzere insanlar bir çok kez mağdur duruma düşmüşlerdir. Peki her seferinde tüketicilerimiz, mağdur olmak durumunda mıdır?

  Haklarımızı bilmediğimiz taktirde başkaları , bizim haklarımızı kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilirler. Ancak bu sorunları çözmek bizlerden başkasının elinde değil, hakkımızın yendiği durumlarda sonuna kadar mücadele edersek bizden sonraki insanlarda bu emsali göz önünde bulundurarak daha cesur davranacaklardır.

  Bilinçli tüketicinin en önemli unsuru: hangi haklara sahip olduğunu ve hakkını nasıl savunacağını bilmektir.

 7. 7
  Ziyaretçi
  Saol işime çook yaradı teşekkür ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  Teşekkürler dersimde çok işe yaradı

+ Yorum Gönder
tüketici hakları ile ilgili yazı,  tüketici hakları ile ilgili kısa yazı,  tüketici hakları ile ilgili yazılar,  tüketici hakları yazı,  tüketici haklarıyla ilgili yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 34 kişi