Yahya kemal aziz istanbul kıtabının ozetı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yahya kemal aziz istanbul kıtabının ozetı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yahya kemal aziz istanbul kıtabının ozetı

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: İstanbul’u en iyi anlatan yazarların en başında herhalde Yahya Kemal Beyatlı geliyordur. Aziz İstanbul, Yahya Kemal’in 1913-1954 yılları arasındaki İstanbul ve İstanbul’un Fethi ile ilgili yazıları ile konferanslarından oluşuyor. İstanbul’un fethinin, mimarisinin, edebiyatının ve tarihinin anlatıldığı kitap, İstanbul’u merak edenler için eşi bulunmaz bir eser. Yaşadığı dönemde hiç bir kitabı yayınlanmayan Yahya Kemal’in yazıları ve şiirleri, ölümünden sonra kurulan Yahya Kemal Enstitüsü tarafından Türk okuyucularına kazandırıldı.

  İçindekiler:
  Türk İstanbul I
  Türk İstanbul II
  İstanbul Fethinin En Esaslı Eseri
  Bir Bir Çalan Saatler
  İstanbul Surlarında
  Hisar’dan Şehitlik’e
  Çamlar Altında Musahabe I
  Çamlar Altında Musahabe II
  Gezinti
  Hilafete Yakın Bir Gün
  Ezan ve Kur’an
  Ezansız Semtler
  Bir Rüyada Gördüğümüz Eyub
  Ya Vedud!
  Gezinti Tahassusleri
  Yeni Bir Ufuk
  Sayfiyede Payitaht
  Kör Kazma
  İki Rehber
  Tahassusat
  Hazin Musahabe
  Saatler ve Manzaralar
  Çağlayan Kasrı’nda Bahar
  İstanbul’un İmarı
  Arka Kapak:
  “Türklük, beş yüz seneden beri istanbul’u ve Boğaziçi’ni bütün beşeriyetin hayaline böyle nakşetti. Mimarîsini bu şehrin her tepesine, her sahiline, her köşesine kurarken güya; “Artık bu diyar dünya durdukça Türk kalacaktır.” dediği hissedilir. Fetihten sonra istanbul’a yerleşmiş olan halkın iklimle bu imtizacını kaydettikten sonra, yeni baştan kurmuş olduğu bu şehirde yaratmış olduğu güzelliklerin en yüksek bir kıratta olduğunu söylemek lâzımdır.”
  Yahya Kemal İçin İstanbul tabii güzelliğinin yanında, Türk milletinin fizyolojik olarak kazandığı mükemmeliyeti, kültür ve medeniyette vardığı seviyeyi gösteren bir şehirdir. Bu sebepten olmalı ki o, İstanbul’u çok sever; onun İçinde yaşamaktan, onu keşfetmekten büyük zevk duyar.
  Türk kültür ve edebiyatında İstanbul’un manasını ilk kavrayan yazar Yahya Kemal’dir.+ Yorum Gönder
istanbulu anlatan kitap özeti ,  yahya kemal aziz istanbul kitabının bolumleri hakkında bilgi,  yahya kemal beyatlı aziz istanbul kitap soruları,  yahya kemal beyatlı aziz istanbul kitap özeti,  aziz istanbul ozeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi