Muhabbet kuşum hasta oldu tedavisi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Muhabbet kuşum hasta oldu tedavisi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Muhabbet kuşum hasta oldu tedavisi nedir
  Soru: muhabbet kuşum hasta aniden karnından poposuna kadar şişlik var ishali var bir haftadan beri geçiremiyoruz arada sol ayağıda sektiriyor ishali için tetramezatin veriyoruz iki gün oldu başlıyalı beş gün süreci var bakalım ne olcak şişlik inmiyor terramıcın merhem sürüyorum bana yardım edermisiniz lütfen onu kaybetmek istemiyorum bilgilerinizi bekliyorum teşekkür ederim hoşçakalın. ? 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: İSHAL :

  Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.  Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

  İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir. Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

  Vet.Dr. Yücel MERAL

  veteriner e gösterin kuşunuzu inş. ileşir+ Yorum Gönder
koksidin nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi