Ccd kameralarda teknik özellikler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ccd kameralarda teknik özellikler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: CCD VE CMOS KAMERALARIN FARKLILIKLARI NELERDİR?
  NEDEN CCD TERCİH EDİLİR?
  CMOS kameralar fotoğraf makinası, kameralı cep telefonları, web cam gibi kısa süreli kullanımlar için ekonomik bir çözüm olarak geliştirilmiş ürünlerdir fakat maalesef bilinçsiz / kötü niyetli bazı kişiler tarafından bu kameralar, güvenlik kamerası olarak satılmaktadır.CMOS kameralar, 24 saat enerji altında çalışmaya göre üretilmemiştir. CMOS ile CCD kamera arasındaki farkı sadece konuda uzman olan kişiler anlayabilir.
  • Işık miktarının iyi olduğu ortamlarda CMOS kameranın görüntüsü CCD güvenlik kamerasının görüntüsünden daha canlı olabilir. Ancak CMOS kamera ısındıkça görüntü kalitesi düşer, CCD kamera ise ısındıkça görüntü kalitesi artar.
  • CMOS kameralar, üretiminden itibaren garantisiz satılır. Uzakdoğuda CMOS kameralar kilo ile satılmaktadır.İşin üzücü tarafı, bazı kötü niyetli satıcılar CMOS kameraya 2 yıl garanti verdiğini iddia ederek satış yapmaktadır. Buna inanan müşteri, 3 - 4 ay içinde kamerası arızalanıp, satıcıya başvurduğunda, arıza sebebi olarak enerji problemi, bunun da kapsam dışı olduğu yanıtını alırlar. Karşılaştığımız tüm CMOS kamera kullanıcıları, olayın maddi boyutundan çok aldatılma duygusundan etkilendiklerini söylemektedir.
  • Düşük fiyatla satılan, iyi aydınlatılan bir ortamda güzel bir görüntü verip, düşük ışık şiddetindeki bir ortamdaki görüntüsü çok bozuk olan bir kamera büyük ihtimalle CMOS kameradır ve 3 - 5 ay içinde çöpe atacağınıza emin olabilirsiniz. Oysaki CCD kameralar ile böyle bir sorun yaşanmaz.
  • CCD kameralar için geliştirilmiş ısıtıcılı muhafazalar sayesinde CCD kameraların görüntü kalitesi yüksek seviyeye ulaştırılabilir. Eğer ısıtıcılı muhafazaları bir CMOS kamera ile kullanacak olursanız bu sonucu elde etme şansınız olmayabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi görüntü kalitesi düşecektir.
  CMOS kameralar güvenlik kamerası olamaya uygun değildir kısa sürede verimliliklerini kaybeder veya ihtiyaçları yeterince karşılayamaya bilirler.
  CCD kameralar ise uzun yıllar sorunsuz ve istikrarlı bir görüntü kalitesi sergiler ve çeşitli opsiyonel desteklerle özel durumlara kişisel çözümler yaratılabilir.

 3. 3
  aynalı
  Üye
  ccd kameralar hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi