Dünyada kurulan ilk firma hangisidir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dünyada kurulan ilk firma hangisidir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dünyada kurulan ilk firma hangisidir

 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap: Dünyanın en eski aile şirketinin tarihi 578 yılına kadar gidiyor. Bu şirkette tam 40’ıncı kuşak iş başında... Hatta 46’ıncı kuşağın iş başında olduğu şirketler bile var. Türkiye’de ise en eski aile şirketi 1777 yılında kurulmuş. Capital’in hazırladığı “En Eski 50 Aile Şirketi” sıralaması, bu konudaki en iyi sıralamayı da ortaya koyuyor. Kurukahveci’den Hatemoğlu’na, Broderi Narin’den Tuzcuoğlu Nakilyat’a, bu şirketlerde en fazla “dördüncü kuşağa” kadar gelinebilmiş....
  Japon Kongo Gumi şirketini belki hiç kimse duymamıştır. Bu araştırmayı hazırlayıncaya kadar biz de bir inşaat şirketi olan Kongo Gumi’den haberdar değildik. Ancak, bu şirketi farklı kılan yanı, dünyanın en eski aile şirketi olması. Şirketle ilgili bilgiler gerçekten ilginç.
  Neredeyse dünyayla yaşıt. Şirket 1400 yıl önce, 578 yılında kurulmuş. Şirketin ilk işi de bir Budist tapınağı olmuş. Sonraki yıllarda yine bu alanda yoğunlaşmış. Şimdi ise 40’ıncı kuşaktan, 51 yaşındaki Toshitaka Kongo tarafından yönetiliyor.
  Sadece Kongo Gumi değil. Dünyada geçen 1000 yılda kurulan birkaç şirket daha var. Örneğin Japon Hoshi 718 yılında kurulmuş ve bugün 46’ıncı kuşak iş başında. İtalyan Barone Ricasoli ise 1114 yılında Floransa’da kurulmuş. Şirket bugün de bir şatoda varlığını sürdürüyor. Şirket zeytinyağı ve şarap üretimi yapıyor.
  Liste uzayıp gidiyor. Dünyanın en eski aile şirketlerini ortaya koyan tabloya baktığımızda, her ülkeden temsilciler olduğu görülüyor. Bunların ortak özellikleri de işlerin, yine aile üyeleri tarafından yönetiliyor olması... El değiştirenler, kapsam dışında değerlendiriliyor.


  _________________


  eski şirketlerin haritası
  Türkiye’nin en eski aile şirketleri listesinde, sadece İstanbul değil, çok sayıda ilden temsilci var. Bu açıdan yaptığımız değerlendirmede, 50 şirketten 17’sinin İstanbul’da kurulduğu ortaya çıkıyor. İstanbul’u 6 şirketle İzmir izliyor. Ankara ve Adana’dan 4, Kayseri ve Bursa’dan ise 3’er temsilci yer alıyor.
  Dünya araştırmasında, 40, hatta 50’inci kuşağa ulaşan şirketler olduğu görülüyor. Türkiye ise henüz bu kadar köklü şirketlere sahip değil. Capital’in araştırmaya dahil ettiği 50 şirketten sadece 4’ünde, “Dördüncü kuşak” aile üyeleri işbaşında. Üçüncü kuşağın iş başında olduğu şirket sayısı ise 19’da kalıyor. 3. 3
  fecr
  Özel Üye
  Türkiye’nin en eskİ şirketİ 228 yıllık
  Türkiye’nin en eski şirketleri listesine bakıldığında Türk ekonomisinin en eski şirketinin 1777 yılında kurulan Hacı Bekir Lokum ve Akide Şekerleri olduğu görülüyor. 1900 yılından önce kurulan ve halen faaliyetlerini sürdüren 18 şirket var.
  1000 yılında Fransa’da kurulan Chaten de Goulaine, 1141 yılında İtalya’da kurulan Barone Ricasoli, 1304 yılında Almanya’da kurulan Hotel Pilgrim Haus, bugün de faaliyetlerini sürdüren Avrupa’nın en eski şirketleridir.
  Bizimse en eski şirketimizin geçmişi sadece 228 yıllık, hemen peşinden gelen şirket ise 1860 yılında kurulmuş, Faaliyetlerini halet devam ettiren en eski Türk şirketi 1777 yılında kurulan Hacı Bekir Lokumları. İstanbul Bahçekapı’da kurulan şirketin başında şu an beşinci nesilden Doğan Şahin bulunuyor. Hacı Bekir Lokumları’nın bir özelliği de aynı zamanda gıda sektörünün şu an yaşayan en eski şirketi olmasıdır.
  1893 yılında kurulan Teksima Tekstil ise tekstil sektörünün bilinen en eski firmasıdır.
  Ziraat Bankası en eski banka, kayıtlara göre Türkiye’nin en eski bankası 1863 yılında kurulan Ziraat Bankasıdır. Aynı yıl kurulan Osmanlı Bankası ise Garanti Bankası’na devredildiği için şu an faaliyetini devam ettirmiyor.
  Gıda ve Tekstil Ağırlıkta Türkiye’nin en eski şirketinin 228 yıllık olması ve 100 yılı deviren şirket sayısının az olmasının en önemli nedeni Osmanlı’dan Cumhuriyete geçiş sürecinde mevcut şirketlerin çoğunun faaliyetlerine son vermesidir.
  Eskilerden biri de ilaç En köklü sektörlerden biri de ilaç sektörü, 1912 yılında kurulan Abdi İbrahim, ilaç sektörünün en eski şirketi. Şu an şirketin başında 3’üncü kuşaktan Nezih Barut bulunuyor. Eczacıbaşının kuruluşu ise 1942.

  Dünya’nın en eski şirketi Japon şirketi Dünya’nın en eski şirketi Japon şirketi olan Kongo Gumi Co. 49 kuşaktan bu yana yönetilen şirket, neredeyse 1400 yıldır faaliyette, inşaat işiyle uğraşan Kongo Gumi, 578 yılında Güney Kore’den Japonya’ya göç eden Kongo Ailesi tarafından kuruldu. İlk işi ise bir budist tapınağı onarmak oldu.
  ŞİRKET KURUCU KURULUŞ
  Hacı Bekir Lokumları Hacı Bekir 1777 İskender Mehmetoğlu İskender Efendi 1860 Ziraat Bankası Mithat Paşa 1863 Hafız Mustafa İsmail Hakkızade 1864 Vefa Bozacısı Hacı Sadık 1870 Karaköy Güllüoğlu Hacı Mehmet Güllü 1871 Kuru Kahveci Mehmet Efendi Mehmet Efendi 1871 Sabuncakis İstiraki Sabuncakis 1874 Erden Gıda Sanayi Mahir ve Kamil Kardeşler 1878 Komili Komili Hasan 1878 Çögenler Helvacılık Rasif Efendi 1883 Cemilzade Şekerci Udi Cemil Bey 1883 Hacı Abdullah Abdullah Efendi 1888 Hacı Şakir Hacı Ali 1889 Teksima Tekstil H. Mehmet Botsalı 1893 Tuzcuoğlu Nakliyat Fehmi, Mustafa Tuzcuoğlu 1893 Konyalı Lokantası Ahmet Doyuran 1897 Alevli A.Ş. Yuda Levi 1898 Arkas Holding Gabriel Arcas 1902 Bebek Badem Ezmecisi Mehmet Halil Bey 1904
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi