25 haftalık gebeyim bebeğim duyuyor ve seslere tepki verebiliyormu

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden 25 haftalık gebeyim bebeğim duyuyor ve seslere tepki verebiliyormu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  25 haftalık gebeyim bebeğim duyuyor ve seslere tepki verebiliyormu

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: burayı inceleyiniz


  Bu haftadan itibaren bebeğiniz fiziksel gelişimini sürdürürken bir yandan da duyumsayan ve çevreden gelen uyarılara tepki gösteren bir birey haline geliyor.

  Bebeğin rahimdeki konumu bağdaş kurar gibidir ve çevresi su ile çevrilidir. Her türlü besin ve oksijen için plasenta yoluyla size bağımlıdır, ayrıca artık maddeleri de plasenta ile dışarı atar. Hareketleri ve görünüşü yeni doğmuş bir bebeği andırır.

  Bebeğinizin gözleri 25. Haftada hala kapalıdır. Bebeğiniz ancak 28.Haftada görmeye, göz kapaklarını açıp kapamaya başlar. Bebeğiniz artık sesinizi duyabilir, eğer uyuyorsa gürültülü müzikle uyanabilir. Ani seslerde sıçrar. Kimi müzik türlerini yeğleyip bunu size hareketleri ile belli edebilir.

  Bazı yüz anlatımlarına sahiptir. Kaşlarını çatar, dudaklarını büzer ve ağzını açıp kapatır. Baş parmağını emer ve kendisini çevreleyen amniyotik sıvıyı yutar, çişini de aynı suyun içine yapar. Çok su içerse hıçkırık tutabilir. Rahim dışındaki yaşamına hazırlık olmak üzere göğsü ile soluma hareketleri yapar. Dilde tat alıcı tomurcuklar oluşur.
  En geç 28. Haftada tatlı, ekşi ve acıya tepki vermeye başlar.


  Bebeğiniz plasentadan beslenir ve kendisini saran amniyotik sıvıyla korunur. Plasenta bebeğin tüm besin gereksinimini karşılar. Vücudunuza giren iyi yada kötü herşey plasentadan süzülerek bebeğe geçer. Göbek kordonu 3 kan damarı içeren bir hortum gibidir, plasentayı bebeğe bağlar.

  Bu sıvı yaklaşık her 4 saatte bir yenilenir. Amniyotik sıvı bebeğin ısısını düzenler, hastalık etkenlerinden ve darbelerden korur. Tekmeler, yumruklar ve bazen takla atar, yumruğunu sıkabilir.
  Anne karnındaki bebeğin uykusu düzensizdir, çoğu kez siz uyumaya çalışırken o epeyce hareketlidir. Beynin kişilik ve zeka ile ilgili bölümleri yedinci ayda daha da karmaşık bir yapı kazandığından kişiliğin de bu aylarla birlikte gelişmeye başladığı kabul edilir.


  İnanması zor olabilir ama eğer bebeğiniz şimdi doğarsa yaşama şansı vardır. Tıptaki büyük gelişmelerden bazıları prematüre bebeklerin bakım alanında olmuştur. Hiç kimse bir bebeği bu kadar erken doğurmak istemez ama yeni tedavi yöntemleri ile örneğin ventilatörler, monitörler ve ilaçlar ile bebeğin yaşama şansı gerçekten vardır.

  Bebek bu haftada bir kilodan daha azdır ve son derece küçüktür. Bu kadar erken doğan bir bebeğin hayatta kalması çok zordur. Bebek büyük olasılıkla hastanede birkaç ay geçirir, enfeksiyon riski ve başka olası komplikasyonlar ortaya çıkabilir. 3. 3
  aynalı
  Üye
  Anne karnındaki bebeğin gelişimi hakkında verdiğiniz bilgiler teşekkürler.+ Yorum Gönder
bebeğim 25 haftalık
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi